Днешните кокошки са символ на влиянието на човека върху природата

Снимка: Pixabay

Огромни тела, криви крака, слаби сърца - хората напълно са променили морфологията на домашните кокошки за няколко десетилетия, сочат резултатите от изследване, цитирани от Франс прес.

"Съвременната домашна кокошка е неузнаваема в сравнение с прародителите си и роднините си в природата", заяви един от авторите на изследването Карис Бенет от университета в Лестър, Англия. Тя изтъкна изключително големия й скелет, както и различия в химичния състав на костите й и в генетичните й особености.

Кокошката произхожда от Югоизточна Азия и била опитомена преди около 8000 години, но едва през 50-те години на миналия век в резултат на търсенето на ускорени темпове на растеж домашните кокошки бързо формирали нов морфологичен вид.

"Трябвало е да минат няколко десетилетия, за да се появи нов морфологичен вид, докато обикновено за целта са нужни милиони години", поясни Ян Заласевич от екипа.

Кокошето месо днес е най-консумираното в света - отглеждат се 23 милиарда кокошки. "Общото телесно тегло на домашните кокошки е 3 пъти по-голямо от това на всички видове диви птици, взети заедно", отбеляза Карис Бенет.

Домашните кокошки, с които се изхранва голяма част от човечеството, са добър пример как променяме живи организми и са потенциален маркер на антропоцена, сегашния период, белязан от човешкото въздействие върху планетата, отбелязаха учените.

Резултатите от изследването са публикувани в Royal Society Open Science.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене