Астероидът Рюгу помага на учените да опознаят формирането на планетите (Видео)

СНИМКА: Pixabay

Астероидът Рюгу крие все по-малко тайни - нови негови снимки, направени от малкия френско-германски робот "Маскот" с размерите на кутия за обувки, ще помогнат на учените да опознаят формирането на Слънчевата система, предаде Франс прес.

"Маскот" (Mobile Asteroid Surface Scout) бе изведен в космоса от японската сонда "Хаябуса-2", преди да кацне на 3 октомври 2018 г. на астероида Рюгу, който е с диаметър едва 900 метра и се намира между Марс и Земята, предава БТА.

Роботът направи не само измервания, но и поредица снимки по време на мисията си с продължителност 17 часа. Оттогава снимките са анализирани от учени.

Различават се два вида скали - черни с грапава повърхност и бели с гладка повърхност.

Това показва, че Рюгу се е образувал вследствие на сблъсък, смятат учени от Германския център по аеронавтика и астронавтика.

Рюгу може да е формиран от две тела, които са се сблъскали помежду си, отдалечили са се едно от друго и след това са се слели под въздействието на гравитацията.

Друга теория гласи, че в астероида се е блъснало небесно тяло. Това е станало причина за поява на два вида скали.

Редица скали в Рюгу съдържат малки примеси със син или червен цвят. Става въпрос за материал, който е останал затиснат в скалата при формирането й. Той е сходен с редките примитивни метеорити, открити на Земята - въглеродните хондрити.

"Материалът е изключително примитивен - отбелязаха учените. - Това е първият материал в Слънчевата система. Не знаем как са се формирали планетите. Трябва да открием малки тела, онези най-ранни тела в историята на еволюцията, които ще ни помогнат да опознаем първите 10-100 милиона години от формирането на планетите."

"Маскот" установи също липса на фини частици междупланетен прах по повърхността на астероида. Това може да се дължи на сблъсъци с други космически тела или на температурни промени.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене