Пилотирана експедиция до Марс - в средата на 30-те години на този век

Снимка: Pixabay

Пилотирана експедиция до Марс ще е възможна в средата на 30-те години на този век, но дотогава необходимите за подобно пътуване технологии предстои да бъдат отработени по време на полети до Луната, заяви директорът на НАСА Джим Брайдънстайн, цитиран от ТАСС и БТА.

"Ориентираме се към средата на 30-те години на този век", каза той пред телевизия Ем Ес Ен Би Си. "Предстои ни още много работа, тъй като в съответствие с президентската директива ще осигурим устойчиво присъствие на Луната. Не възнамеряваме само да забием там националния флаг и да оставим отпечатъци от ботушите на астронавти, а след това да изоставим за половин век проекта", посочи Брайдънстайн. 

"Ще привлечем към тази програма международни и търговски партньори. Ще се отправим там, вземайки със себе си роботи и луноходи. В крайна сметка ще намалим свързания с космическите полети риск, ще проверим надеждността на технологиите и доколкото е възможно, ще разработим технологии за многократно използване на Марс. Полетът до Луната продължава три денонощия, а Земята и Марс са в подходящо за полет положение веднъж на всеки 26 месеца. Следователно става въпрос за двугодишно пребиваване на марсианската повърхност", посочи още той.

По думите му, изследванията с помощта на марсоходите "Кюриосити" и "Опортюнити" и на космическия апарат "ИнСайт" предоставиха нови данни за геоложкия строеж на Марс.

"Установихме, че Марс притежава магнитосфера, която осигурява защита срещу космическата радиация, че в далечното минало там е имало плътна атмосфера и океан, заемащ две трети от територията в северното полукълбо, или казано с други думи, имало е подходящи за живот условия. Резултатите от нови изследвания навеждат на мисълта, че на марсианската повърхност има сложни органични съединения. Това не означава, че там има живот, а че са налице нужни за живота съставки."

През 2020 г. НАСА планира да изпрати на марсианската повърхност още един апарат за събиране на информация, въз основа на която учени ще преценят вероятността да е съществувал живот на Марс в далечното минало, както и възможността човек да живее на тази планета в бъдеще.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Сашо Кадиев и годеницата му вдигат малка сватба - само с най-близките
Цветница е! Бъдете здрави и пъстри!
5 необичайни причини, заради които не успявате да отслабнете
Зомбинг и бенчинг – наръчник на модерната връзка
Елинистическа философия - радетелка на личното щастие, а не на универсалната истина

Напишете дума/думи за търсене