Акад. Светлин Русев пожелава да се дари архивът му

Поканата за изложбата "Пътят" - тя е в две зали

Дъщерите му Милкана и Ралица изпълниха неговата воля - кутиите

заемат 30 линейни метра

Светлин Русев нищо не е изхвърлял!

Запазвал е всеки документ, бележка или снимка, свързани с живота и творчеството му. И приживе е записал специално в завещанието си архивът му да бъде дарен на държавата.

На рождения си ден - 14 юни, Маестрото винаги откриваше изложба.
На рождения си ден - 14 юни, Маестрото винаги откриваше изложба.

Това сториха дъщерите му Милкана и Ралица ден след като беше честван Световният ден на архивите и в навечерието на рождения ден на баща им - 14 юни.

В  Националната дирекция “Архиви” вече постъпи това изключително попълнение.

Заема 30

линейни метра!

(Ще бъде предавано на части - б р.). Стотици хиляди музейни единици, предстоят години да бъде обработено.

Съдържа документи на институции като Съюза на българските художници, Националната художествена галерия, Комитета (Министерство) на културата, Националната художествена академия, БАН, съдебни дела и др.

Част от дарените архиви
Част от дарените архиви

Официална и неофициална кореспонденция от 50-те години на ХХ век до 2018 г.; личен архив от 50-те години на ХХ век до 2018 г.: ръкописи и разпечатки на текстове на Светлин Русев - на негови изказвания, доклади, слова за откривания на изложби, варианти на интервюта, кореспонденция и др., както и материали, свързани с творческата му дейност извън България; фотоархив; лични документи на други известни личности от българския културен и обществен живот.

Особена стойност имат документите, свързани с Русенския комитет. (Да припомним, че тогава художникът се присъедини към интелектуалците, които защитиха правото на русенци на чист въздух. Акцията беше вдъхновена от филма “Дишай” на Юри Жиров. Общественият комитет за екологична защита на Русе (ОКЕЗР) е първата от създадените в края на 80-те години на XX век неформални дисидентски групи в България. Скоро след това Георги Мишев и Соня Бакиш са изключени от БКП, а Станко Тодоров и Светлин Русев са отстранени от ЦК на партията- б.р.).

Акад. Светлин Русев бе влиятелен член на Съюза на колекционерите, собственик на уникална колекция от картини на световни и български художници, голяма част от които дари както на родния си град Плевен, така и отвори за посещение своето ателие като музей. Неговите колеги по страст организираха две изложби. Изложбата “Пътят” е посветена на светлата му памет. Експозицията от 100 платна, представени в изложбения салон “Средец” при Министерството на културата (от 1955 до 1980 г.) и в хотел “Анел” (от 1980 до 2018 г.) показва негови картини на двадесет и един колекционери.

Изложените творби от ранния период на Маестрото

Ранни портрети на Светлин Русев
Ранни портрети на Светлин Русев
разкриват художника преди всичко в неговата интимна светлина: това са пейзажи, голи тела, портрети… В тях се усеща тънката чувствителност на художника в общуването с природата и човека, моменти, когато дистанцията се скъсява и творецът и обектът се приближават и дори сливат в едно. Сякаш

в този тих диалог

той търси себе си

От платно в платно четката става все по-уверена в предаването на усещанията от общуването: младият творец търси как чрез багрите, обемите, светлината, материалността на света да насити картината със сдържана емоция.

Втората част от изложбата разширява тематичния диапазон и монументален стил на Маестрото, свързан с критични периоди от нашето развитие, с борбата за налагане на нови критерии в изкуството, за признаване на изкуството като висша духовна дейност, като израз на мироусещането на една голяма епоха.

Разгърната в хронологичен диапазон от над 60 години, експозицията дава възможност да се надникне освен в творческия път на Маестрото, но и в житейския - този, в който всеки от нас в края се запитва: “Намерих ли пътя?”.

На 14 юни - както Маестрото правеше всяка година на рождения си ден, в галерия “Р. Алексиев” (ул. “Раковски” 125) и черпеше с по чаша вино, се открива изложбата “Светлин”, организирана от негови ученици, колеги и приятели.

Представя някои от неговите най-значими, знакови произведения като “Огънят”,

Една от емблематичните му картини - "Огънят"
Една от емблематичните му картини - "Огънят"
“Поклонение”, един от десетките портрети на майка му и един от най-изразителните психологически автопортрети.

"Голо тяло", работа на Маестрото
"Голо тяло", работа на Маестрото
Присъства и селекция на текстове за Светлин от изключителни умове като Йордан Радичков, Константин Павлов, Петър Увалиев, Богомил Райнов, Петер Лудвиг и т.н. За неговото личностно и артистично присъствие свидетелстват и два документални филма за художника, които ще бъдат показани по време на изложбата.
Една от по-късните му творби, която може да се види в галерията на хотел "Анел".
Една от по-късните му творби, която може да се види в галерията на хотел "Анел".

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене