“Можех да извая Пенчо Славейков на трикрако столче, на велосипед и дори в скафандър, но точно тази композиция - седнал на виенска пейка, се хареса на генералния ни консул в Милано Татяна Димитрова”, обясни скулпторът Адриан Новаков.
На 30 октомври в близост до библиотека “Сормани” в Милано ще се открие паметник, който да провокира посетители и зрители особено във времето на селфитата. Всеки може да поседне до българския поет и освен да се снима с неговата бронзова фигура, да полюбопитства да научи и кой е този приседнал на пейката човек с бастун.
“Композицията предложих на Трявна преди време, когато имаше конкурс за паметник на Пенчо Славейков. Общината не прие моя вариант, направих друг, но пък паметникът с пейката се хареса в Милано”, разказва Адриан Новаков. За него най-важен е портретът на поета, там е неговото авторство. Той е ученик на проф. Емил Попов в Художествената академия. Осем години е помагал на Вежди Рашидов в ателието му и го чувства като свой баща.
Мнозина решиха, че Новаков доста буквално цитира прочутата пейка с баща и син Славейкови на едноименния площад, която е там от над 20 г., а и на нея често присядат туристи. “В света има много примери на подобни композиции - защитава се Новаков. - Единствено общото е типичната виенска пейка, която е дело на Михаел Тунев - автор на маси и столове с неговата марка от началото на миналия век. Ние, скулпторите, зависим от инвеститорите си - в Милано харесаха този вариант, така и го направих”, казва авторът.
“Не, не ме занимава тази интрига кой кого цитира или копира. Пет пари не давам. Важно е, че Пенчо Славейков е в Милано - прав, седнал, няма значение - това е Славейков, пък който иска да присяда до него”, коментира проф. Георги Чапкънов. Той току-що е направил паметник на известния художник Никола Манев за Чирпан. За дело на живота си приема възможността да извае Васил Левски, до чиято свята личност не се е докосвал, но от Троян са му предложили да извае бюст на Апостола.
Георги Чапкънов не ревнува - освен на пл. “Славейков”, ще има още едно място за почит
Коментари (0)
Вашият коментар