Кожни клетки притежават активност, която е подобна на невронната

Учени от университета "Рокфелер" в Ню Йорк откриха в някои кожни клетки активност, която е подобна на невронната и обикновено се наблюдава в мозъка, съобщи Сайънс алърт, цитирана от БТА. 

Била изследвана способността на различни кожни клетки да взаимодействат помежду си. Например кератиноцитите, които се съдържат в епидермиса и защитават организма от въздействието на обкръжаващата го среда, регулират функциите на меланоцитите, произвеждащи поглъщащия ултравиолетовите лъчи меланин.

Оказало се, че кератиноцитите формират с меланоцитите тесни връзки, напомнящи тези между неврони. Кератиноцитите отделят пептида ендотелин и невротрансмитера ацетилхолин, които служат като сигнали за преходни процеси с участието на калция в дендритните структури на меланоцити. Този вид междуклетъчна комуникация по-рано се смяташе за отличителен за нервната система.

Дендритни структури не притежяват единствено невроните. Не беше ясно обаче дали меланоците могат да използват дендритни структури, за да получат сигнали от други клетки.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Подкаст: Нели Хаджийска: Благодарна съм на "старата" Нели, без нея нямаше да стигна до тук
Кои мъже имат успех сред жените според Камасутра
Защо не бива да държим крема в банята
Без такива "комплименти" на мъжа
Защо жените искат непознати любовници

Напишете дума/думи за търсене