Учени откриха гена на акнето

СНИМКА: Pixabay

Европейски и американски молекулярни биолози установиха, че вероятността от появата на акне върху кожата зависи от активността на гена GATA6, предава ТАСС.

Именно той управлява растежа на определен вид клетки в луковиците на косъма. Изводите на учените бяха публикувани в научното списание "Нейчър къмюникейшънс", предава БТА.

"Установихме, че генът GATA6 играе съществена роля при функционирането на връхните слоеве на човешката кожа, свързано с работата на косъма и на мастните жлези. Неговата загуба води до развитието на типични нарушения в тяхната работа, характерни за акнето. Изучаването на нарушенията при неговото функциониране ще доведе до създаването на нови методи за лечение на това кожно заболяване", се казва в статията.

Според данни на СЗО акнето е най-разпространеният дерматологичен проблем на Земята, засягащ 650 милиона души. Повечето от тях са млади хора и подрастващи.

Екипът на Фиона Райт от Кралския колеж в Лондон открил генетичната основа на заболяването. Специалистите изследвали генните изменения при появата на акнето при мишки и хора по време на половото съзряване. Специалистите съсредоточили вниманието си върху участъка GATA6. Той играе ролята на стоп сигнал и помага на кожата да избегне бързото размножаване на кератинотиците, клетките, които са в основата на акнето.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Симеон II връчи на Лили Иванова специалния орден "Дамски кръст" (Снимки)
Декемврийски ритуал, който привлича късмет за цялата година
Малки неща, които крадат енергията ни
Спасиха бебе, родено 410 грама
Новата тенис звезда Иван Иванов заведе гаджето си Джеси на биохотел в Алпите

Напишете дума/думи за търсене