Три звезди на Народния – Владо Пенев, Иван Юруков и Деян Донков се борят за “Икар” за водеща мъжка роля

Владо Пенев в ролята на поп Кръстьо във “Великденско вино”
Снимка: Народен театър "Иван Вазов"/ Стефан Н. Щерев

Денят е двойно щастлив – номинации и нов министър, каза шефът на актьорите Христо Мутафчиев

Владо Пенев, Иван Юруков и Деян Донков - тримата големи актьори от Народния театър, са в благородна конкуренция за най-авторитетната награда за сценични изкуства “Икар”.

И тримата са номинирани за водеща мъжка роля - Владо Пенев като поп Кръстьо в пиесата “Великденско вино”, Иван Юруков за Хелмер в “Нора” и Деян Донков за Орфей в едноименната постановка. 

Иван Юруков като Хелмер в представлението “Нора”
Снимка: Народен театър "Иван Вазов"/ Стефан Н. Щерев
Иван Юруков като Хелмер в представлението “Нора” Снимка: Народен театър "Иван Вазов"/ Стефан Н. Щерев

Народният театър е с 6 номинации, като за водеща женска роля е избрана Албена Ставрева за ролята си на Гичка Кукуто в “Неведение”.

Международната програма на националния ни театър очевидно е направила добро впечатление на комисията, след като признание с номинациите получават и двама чужди режисьори, гастролирали на най-голямата сцена у нас. 

Словенският режисьор Йерней Лоренци е на крачка от българската награда за работата си по “Орфей”, а спектакълът “Нора” под режисурата на руснака Тимофей Кулябин ще се състезава в категорията за майсторско техническо осъществяване. 

Деян Донков като Орфей
Снимка: Народен театър "Иван Вазов"/ Стефан Н. Щерев
Деян Донков като Орфей Снимка: Народен театър "Иван Вазов"/ Стефан Н. Щерев

За нас денят е двойно щастлив, имаме две много хубави новини - освен че ще обявим номинациите за “Икар”, ще ги обявим с нов министър, за което сме много щастливи. С тези думи актьорът Христо Мутафчиев, който е председател на Съюза на артистите, откри пресконференцията вчера - деня, в който беше обявен новият служебен министър на културата Найден Тодоров.

Освен номинациите Мутафчиев гордо обяви и наградите “Икар” 2023, които се връчват за особено големи заслуги. Така за чест и достойнство е отличена актрисата Мария Стефанова, а на Антон Радичев се присъжда наградата за изключителен принос към българския театър.

Проф. Анастасия Савинова получава приза за преподавателска дейност, Силва Бъчварова -за значим принос в развитието на българското куклено изкуство.

Певецът Любо Киров е отличен за атракционно и сценично изкуство, Теодосий Спасов - за съвременна българска музика, като е удостоен с приза заради световното му турне.

Във вариететното изкуство наградата отива при Николай Серафимов, а за цирково - при Лукреция Марио Малеволти.

Новината тази година са извънстоличните театри, получили голяма част от номинациите.

Софийският театрален салон даде възможност на всички столичани да се запознаят с постиженията на тези актьори, които работят в градовете извън София. Това дава пълна картина на постиженията на българския театър, каза Нели Горанова от дирекция “Култура” на Столичната община.

Възход отбелязва и кукленият театър у нас въпреки “бедното и дълго време болно настояще”, допълни проф. Румен Рачев. По думите му това изкуство, на което е посветил живота си, изживява период на особени търсения, за да синхронизира своето развитие и да влезе в ритъма на новото време.

С особен престиж е и сравнително младата категория за съвременен танц и пърформанс, тъй като дава мотивация на хората, които се занимават с това, да продължават да го правят.

В тазгодишната селекция отпадат категориите за критически текст и за най-добър спектакъл.

По традиция 49-ата церемония по връчването на престижните призове на Съюза на артистите ще бъде на 27 март - Световния ден на театъра.

Наградите “Икар” се присъждат от 1974 г., а тазгодишното мото е “Изберете театъра”, тъй като и тази година ще се връчват по време на политическа изборна кампания.

С раздаването на икарите в Народния театър завършва програмата на 18-ото издание на Софийския театрален салон. В рамките на фестивала са заложени номинираните за “Икар” спектакли, които са придружени и от други културни събития.

НОМИНАЦИИТЕ:

Дебют: Боряна Бабанова за Мила във “В полите на Витоша”, Драматичен театър - Ловеч

Кристина Беломорска за режисурата на “Морфин”, Yalta Art Room

Красимир Ненков за Шушляка в “Суматоха”, Драматичен театър “Гео Милев” – Стара Загора

Мария Манолова за Емилия в “Дездемона”, Драматичен театър “Стефан Киров” – Сливен

Никол Трендафилова за сценографията на “Момчето от последния чин”, Драматичен театър “Никола Вапцаров” – Благоевград

Водеща мъжка роля: Владимир Пенев за поп Кръстьо във “Великденско вино”, Народен театър “Иван Вазов”

Деян Донков за Орфей в “Орфей”, Народен театър “Иван Вазов”

Иван Юруков за Хелмер в “Нора”, реж. Тимофей Кулябин, Народен театър “Иван Вазов”

Водеща женска роля: Албена Ставрева за Гичка Кукуто в “Неведение”, Народен театър “Иван Вазов”

Светлана Янчева за Уини в “О, щастливи дни”, Театрална работилница “Сфумато”

Станка Калчева за сестра Алоишъс в “Съмнение”, Драматичен театър “Никола Вапцаров” – Благоевград

Поддържаща мъжка роля:

Боян Арсов за лорд Уесекс във “Влюбеният Шекспир”, Сатиричен театър “Алеко Константинов”

Огнян Симеонов за Порфирий Петрович в “Престъпление и наказание”, Драматично-куклен театър – Враца

Светослав Добрев за Санчо Панса в “Дон Кихот”, Младежки театър “Николай Бинев”

Поддържаща женска роля:

Елена Кабасакалова за Лелята в “Солунските съзаклятници”, Драматичен театър “Николай О. Масалитинов” – Пловдив

Маргита Гошева за Ана в “Солунските съзаклятници”, Драматичен театър “Николай О. Масалитинов” – Пловдив

Мариана Бонева за сестра Джеймс в “Съмнение”, Драматичен театър “Никола Вапцаров” – Благоевград

Режисура: Йерней Лоренци за “Орфей”, Народен театър “Иван Вазов”

Маргарита Младенова за “О, щастливи дни”, Театрална работилница “Сфумато”

Стайко Мурджев за “Солунските съзаклятници” , Драматичен театър “Николай О. Масалитинов” – Пловдив

Сценография: Васил Абаджиев за “Зимна приказка”, театър “Възраждане”

Никола Налбантов за “Солунските съзаклятници”, Драматичен театър “Николай О. Масалитинов” – Пловдив

Никола Тороманов за “О, щастливи дни”, Театрална работилница “Сфумато”

Майсторско техническо осъществяване:

Народен театър “Иван Вазов” за “Нора”

Драматичен театър “Николай О. Масалитинов” - Пловдив, за “Солунските съзаклятници”

Драматично-куклен театър “Иван Радоев” - Плевен, за “Антигона”

Авторска музика:

Калин Николов за “Горчивите сълзи на Петра фон Кант”, театър “София”

Милен Апостолов за “Дон Кихот”, Младежки театър “Николай Бинев”

Петър Дундаков за “Дамата с камелиите”, Драматичен театър “Стоян Бъчваров”, ТМПЦ – Варна

Драматургичен текст:

“Виктория” от Йордан Славейков

“Място, наречено другаде” от Яна Борисова

“Убийството на Богородица” от Стефан Цанев

Постижение в кукленото изкуство: Наталия Гочева за сценографията на “Орфей”, Държавен куклен театър – Русе

Полина Христова за изпълнението ѝ в “Полетът на къртицата”, Столичен куклен театър

Свила Величкова за сценографията на “Алиса в Огледалния свят”, Държавен куклен театър – Варна

Куклен спектакъл: “Алиса в Огледалния свят”, Държавен куклен театър – Варна

“Джак и бобеното стъбло”, Столичен куклен театър

“Невидимят Тонино”, Държавен куклен театър – Пловдив

Съвременен танц и пърформанс:

Марион Дърова за Freefall – копродукция на One Dance Week, РЦСИ “Топлоцентрала” и Фондация “Лъчезар Цоцорков”

Стефан А. Щерев И LIGNA – Оле Фрам, Торстен Микаелсен, Михаел Хюнерс за “Нонумент-2” (радиобалет), Драматично-куклен театър “Васил Друмев” – Шумен

Яница Атанасова за “Пастет”, РЦСИ “Топлоцентрала”

Дублаж при жените: Ирина Маринова за Горица в “Татенца”

Йорданка Илова за Кметицата в “Оглитата – Добре дошли в Смърдел град”

Петя Абаджиева за Амелия в “Кажи ми коя съм”

Дублаж при мъжете:

Мартин Герасков за Лайънъл Есрог в “Тъмната страна на Бруклин”

Илиян Пенев за Василий Голоборотко в “Слуга на народа”

Александър Митрев за Руфъс в “Безкрайност”

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Черната Златка се снима с новото гадже
Бриджит Фонда не иска да е звезда, чукна 60 г. като типична домакиня
Кейт Уинслет: Да си известен е ужасно, след "Титаник" животът ми беше неприятен
143 филма показват на поредния "София филм фест"
Соня Йончева: Свободата винаги ме е водила

Напишете дума/думи за търсене