"Дедлайн Холивуд": Актрисата Ели Скорчева черпи с пълни шепи от уроците на живота

Ели Скорчева в кадър от филма “Уроците на Блага”

Киносайтът „Дедлайн Холивуд" публикува обширна информация за актрисата Ели Скорчева, звездата от българското предложение за „Оскар" тази година - филма „Уроците на Блага", който тези дни е презентиран в САЩ от режисьора Стефан Командарев.

Материалът е озаглавен „Невероятната история за завръщането на Ели Скорчева на екрана след три десетилетия в българския филм „Уроците на Блага", който се надява на „Оскар" и е написан от редактора в сайта Нели Андреева.

Статията проследява в детайли жизнения и творческия път на Ели Скорчева от кандидатстването й във ВИТИЗ (днес НАТФИЗ) „Кръстьо Сарафов" до завръщането й на екран в новия филм на Командарев, съобщи БТА.

„Това може би е завръщането на десетилетието. В първата си филмова роля от почти 30 години насам влиза българската актриса Ели Скорчева, която се отдаде на самоналожено изгнание от киното, сменяйки професии и работейки всякаква работа, включително като чистачка", се казва в началото на материала.

По-нататък се разказва как навремето баща й я записва против волята й в строителен техникум, а не в гимназия, където обаче тя проявява голям талант в математиката.

Кандидатстването й във ВИТИЗ е свързано с перипетии – закъснява за изпита, защото се снима за телевизията, и по съвет на портиера си вади медицинско, за да се яви на друга дата. Взима приемния изпит безпроблемно, въпреки че няма никаква предварителна подготовка. Насочва се към театъра, защото неуредиците в българското кино по това време я отвращават: „Хаосът, това, че никой не знае какво точно прави, изобщо не ми хареса и ме накара да се закълна, че никога повече няма да се занимавам с кино", разказва тя за първия си опит на снимачната площадка.

Неудовлетворението й стига дотам, че отказва да предаде снимка за каталога за кино кастинги на учебното заведение. Въпреки това, когато е във втори курс, получава покана за главна роля в трисерийния телевизионен сериал „Адаптация". Именно там изгрява звездата й и следват покани за водещи кино и театрални постановки.

„Докато актьорската ѝ кариера процъфтява през 80-те години на ХХ век, продължава статията - Скорчева поема рискове в подкрепа на каузи, противопоставящи се на комунистическия режим, включително гладна стачка в знак на солидарност с чешкия дисидент (и бъдещ президент) Вацлав Хавел и петиция срещу кампанията на правителството за насилствена промяна на имената на българските турци."

Скорчева също така дава лицето и гласа си на демократичното движение след падането на комунизма през 1989 г., но по-късно се оттегля от политиката, след като опозиционните партии стигат до парламента и правителството.

Десетилетието на 90-те е мрачно за културата като цяло и за киното в частност, се казва в материала. „Това беше съкрушителен удар за българското изкуство. За период от 8-10 години нямаше кино, то беше мъртво", спомня си Скорчева.

Без филми и с пиеси, до голяма степен подкрепени от изгряващи олигарси и босове на организираната престъпност, тя решава да напусне бизнеса.

„Всичко, което ми беше предложено, беше огромен компромис", казва Скорчева за мотивите си. „Не исках да изчезвам бавно и да бъда унижавана; исках да си тръгна с творчество, от което не се срамувам, докато все още съм на върха на кариерата си."

Скорчева работи в застрахователна компания и получава диплома по мениджмънт и маркетинг за застрахователния бизнес. Работи и в строителна фирма, където използва гимназиалното си образование.

След осем години, прекарани в грижи за болните ѝ родители (и двамата страдат от деменция), след смъртта им тя се оказва „в дълбока дупка - финансова, физическа, емоционална, психологическа, но и социална". Започва работа като ръководител на персонала на фирма за чистота, където редовно участва в почистването заедно с екипа си.

Скорчева все още работи като чистачка, когато започва да снима „Уроците на Блага". Чувствайки се забравена от новото поколение български режисьори, по това време тя почти е била спряла да обмисля професионално актьорско завръщане.

Случайността изиграва роля за завръщането на Скорчева на голям екран. Тя разхожда в парка кучето си Джери – френски булдог, когато се среща с друг „кучкар", който се оказва кастинг директор от старата школа и я разпознава като бившата голяма актриса. Кани я за филм – оказва се новата продукция на Стефан Командарев. Както винаги, първото нещо, което Ели прави, е да поиска сценария. Прочита го за един ден, харесва й, и разписва.

В „Уроците на Блага", мрачна социално-реалистична драма, за която в рецензията на „Холивуд Дедлайн" се казва, че е „удар, невиждан от добрите провокативни години на Ларс фон Триер и Михаел Ханеке", Скорчева играе Блага, наскоро овдовяла пенсионирана учителка, която става жертва на телефонни измамници. Без да получи помощ от властите, банката или отчуждения си син, след като губи всичките си пари, Блага поема нещата в свои ръце и се изправя срещу престъпниците, които са я измамили в една история, която „взима неочакван и шокиращ обрат в разтърсващата си кулминация".

Заставането пред камерата след 30-годишно отсъствие не е трудно за Скорчева, която играе изцяло без грим. „Опитът, който бях натрупала през това време, ме беше направил по-добра", казва Скорчева пред „Дедлайн" и допълва: „Беше по-лесно да се работи и много по-приятно".

Скорчева гледа готовия филм за първи път на световната му премиера в Карлови Вари и той надминава всичките ѝ очаквания.

И макар че е щастлива от наградите, „най-прекрасното преживяване в Карлови Вари не беше, когато ми връчиха статуетката, а когато филмът свърши на премиерата и хората започнаха да ръкопляскат и да стават на крака", спомня си актрисата. „Овациите на крака продължиха повече от 10 минути. Тази емоционална вълна на признание, на любов, на възхищение, когато се предава от човек на човек, тя расте. Бях в центъра на тези 1400 души и получих това емоционално цунами; беше невероятно", вълнува се все още Скорчева.

Международният успех на Скорчева на 69-годишна възраст изтупва от праха едно десетилетно предсказание на покойната Баба Ванга, че когато актрисата остарее, ще получи „златни ключове". Скорчева не знае какво точно означава това, но мнозина тълкуват държането ѝ на трофея на сцената в Карлови Вари като сбъдване на пророчеството.

След „Уроците на Блага" Скорчева е заснела един късометражен филм и е отказала три предложения за пълнометражни филми. Тя се надява, че ще има още, след като официалната премиера на филма в България се състои по-късно този месец. Междувременно работи като асистент на управителя на детска болница в София. „Трябва да работя, нямам пенсия", казва Скорчева пред американския сайт.

Що се отнася до уроците, които е научила, един от тях е да отстоява това, в което вярва, и да прави нещата по свой начин. „На второ място, благодарна съм за всяко едно нещо, което се е случило в живота ми, защото всички те са ми дали ценни уроци, донесли са ми радостно или отрезвяващо преживяване и са ме довели до уроците на Блага".

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
5 минути смях повдигат имунитета
Кога една връзка е безнадежден случай?
Тайните оръжия на доброто първо впечатление
Костов и неговите пристрастия извън страстта му към “24 часа”

Напишете дума/думи за търсене