11 правила при избора на куче

В деня на изборите ви предлагаме няколко съвета, които ще ви помогнат да намерите най-правилния за вас четириног приятел.

Ако желаете да имате домашен любимец, помислете какъв тип куче ще ви подхожда най-добре. Има изобилие от кучета във всички големини и вид от чисти и смесени породи и всички са еднакво обичливи. Някои са физически по-активни и изискват повече тренировки и тоалиране.

Други са твърде големи, за да живеят в апартамент, или са много малки за условията в земеделски ферми, където повече подхождат кучетата пазачи с териториални инстинкти.

Магазините за продажба на кучета и развъдните фирми разполагат с много каталози, по които да направите своя избор. Много информация можете да получите и чрез интернет, където много селекционери поддържат рекламни страници със снимки на кучета от всякакви породи и размери.

Най-добрата възраст за вземане на куче е 8-12-ата седмица, тъй като през този период то се поддава добре на приобщаване, получава първата серия имунизации, отбива се безболезнено и започва да яде твърда храна. Селекционерът обикновено преценява дали кучето има изложбени или разплодни качества, но на осемседмична възраст трудно се правят предположения за шампион дори от хора с голям опит.

Кучетата на 8-12 седмици добре понасят въздушен или морски транспорт.

При възможност направете сами избора си. На пръв поглед повечето кучета изглеждат здрави, но при по-внимателен преглед някои се оказват по-добри от останалите в общежитието. Прегледайте всяко куче от главата до опашката, преди да вземете окончателно решение. Изследването започва от главата. Ноздрите трябва да са студени и влажни. Носната секреция или честото кихане са признак на лошо здраве. Породи с къси носове, като мопсовете и пекинезите, често показват колабиращи ноздри при вдишване, което не е желателно.

Проверете захапката. При правилна захапка горните резци леко припокриват долните. Равната захапка – резците се срещат ръб до ръб – също е приемлива. Когато между горните и долните резци свободно преминава кибритена клечка, захапката е зееща и не може да се коригира.

При долна прогнатия (издадена напред долна челюст) резците се прихлупват, което е характерно и дори желателно при късоносестите породи, като булдозите.

Ако не сте сигурни каква трябва да е захапката, проверете стандартите за дадената порода.

Венците трябва да са розови и здрави, бледият цвят предполага анемия, вероятно причинена от чревни паразити.

Проверете твърдостта на черепа. Опипва ли се меко място, това означава отворена фонтанела, което е нежелателно. При минипородите незатворената фонтанела може да е свързана с хидроцефал.

Очите трябва да са чисти и ясни. Ако се стичат сълзи, обърнете клепачите и проверете за извърнати мигли и конюнктивит. Зениците трябва да са тъмни и без ивици или бели петънца, които са признак за конгенитална (вродена) катаракта. Третият клепач може да се вижда, но това не означава болест, освен ако не е отекъл и възпален.

Ушите трябва да отговарят на стандарта за породата. Краищата им трябва да са твърди и добре окосмени. Корите по върховете са симптом за краста. Ушните канали трябва да са чисти и да миришат приятно. Ако при натиск са чувствителни, има основания да се съмнявате за инфекция.

Поставете длан върху гърдите и ако усетите вибрации, това може да е признак за вроден сърдечен порок. Кучето трябва да диша и да издиша без усилие. Плоският гръден кош със затруднено дишане е признак за обструкция (непроходимост) на дихателните пътища и най-често се среща при късомуцунестите мопсове, пекинези и териери..

Проверете корема за пъпна херния, която може да се излекува спонтанно, но е възможно да е необходима и операция.

Кожата и космите трябва да са чисти и със здрав вид. Здравата козина е лъскава и с цвят, отговарящ на породата. Проядената като от молци козина е типична за краста или кръгли глисти. Вероятната причина за зачервена кожа около ануса и опадали косми са глисти или хронична диария.

При мъжкото куче трябва да се види пенисът, да се провери дали препуциумът се свлича и се връща лесно и дали тестисите са в скротума. При един или два неслезли тестиса кучето не може да участва в киноложки изложби или да се използва за разплод.

Изследвайте вулвата на женското куче. Ако излъчва секрет, това е признак за ювенилен вагинит.

Проверете кучето за здравина и правилна конструкция. Краката трябва да са прави и добре оформени. Има две наследствени болести, които често се наблюдават при кучетата над четиримесечна възраст: дисплазия на тазобедрените стави и луксация на пателата (изместване на коленната капачка).

При породи с голяма честота на тези страдания изисквайте здравен сертификат за родителите. Движенията на кучето трябва да са свободни и гъвкави, без намек за накуцване и клатушкане, което с голяма вероятност изключва дисплазията или луксацията на пателата.

Из „Ветеринарен наръчник за притежателите на домашни кучета”

Книгата може да поръчате тук!

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Навици, които вредят на здравето през зимата
Камила Кабело се влюби в милиардер от модната индустрия
Истината за бременността в по-зряла възраст
Алек Болдуин съди прокурори и шерифи във връзка със случая с уестърна "Ръжда"
Парис Хилтън се върна в изгорелия си дом в Лос Анджелис (Видео)

Напишете дума/думи за търсене