Защо не е срамно да си на психотерапия

Мъж на терапия при психотерапевта си
Снимка: Пекселс

Актрисата Ема Стоун говори за борбата си с тревожността, а Барак Обама не крие как сесиите с терапевт му помогнали да се справи с напрежението

Представете си свят, в който психичното здраве е приоритет, а посещението при терапевт е толкова естествено, колкото профилактичен преглед при личния лекар. Свят, в който търсенето на психологическа подкрепа не се възприема като признак на слабост, а като проява на отговорност към себе си. Звучи като утопия? А може би просто е въпрос на време.

От табу към нормалност:

обществото се променя

Само преди няколко десетилетия разговорите за психичното здраве се водеха с половин глас, а терапията бе тема, запазена за “лудите”. Днес, благодарение на известни личности, учени и активисти, психотерапията излиза на светло. Актрисата Ема Стоун открито говори за борбата си с тревожността и ролята на терапията в живота ѝ. Бившият президент Барак Обама също не крие, че психотерапевтичните сесии са му помогнали да се справи с напрежението на управлението.

Подобни примери изпращат ясно послание: търсенето на помощ е проява на сила, а не на слабост. И най-важното - това не е лукс, нито краен ход. То е грижа.

Цифрите зад думите:

колко хора реално

ходят на терапия

Данните от развитите страни говорят ясно. В САЩ около 20% от възрастните използват услуги за психично здраве, като почти половината от тях преминават през психотерапия. В Обединеното кралство има програма, която предлага достъпна терапия на милиони хора, включително такива с умерена тревожност или нужда от подкрепа в стресови периоди. В Германия психотерапията е част от задължителното здравно осигуряване - модел, който превръща менталната грижа в основно право, а не привилегия.

Тенденцията е ясна - хората все по-често се обръщат към терапия не защото са “болни”, а защото търсят път към по-добро себеусещане и личностно развитие.

Научните аргументи:

може ли терапията

да е универсална?

Многобройни изследвания подкрепят тезата, че терапията може да бъде полезна дори извън рамките на диагностицирани психични разстройства. Проучване от 2017 г., публикувано в Journal of Consulting and Clinical Psychology, показва, че кратки превантивни терапии водят до по-ниски нива на депресивни симптоми и засилена емоционална устойчивост.

Друго мащабно изследване, публикувано в Psychological Bulletin, доказва, че терапията подпомага самосъзнанието, междуличностните умения и цялостното благополучие при хора без диагностицирани проблеми. Тя не е само лечение, а инструмент за израстване.

Другата гледна точка

Критиците предупреждават, че ако терапията се превърне в задължителна или универсално насърчавана, рискуваме да превърнем нормалните човешки емоции в “симптоми”. Както психологът Джонатан Шедлър предупреждава - не всичко, което боли, е болест. Нормалният житейски стрес невинаги изисква интервенция.

Въпросът за достъпността също е съществен. В много страни, особено с по-слабо развити здравни системи, психотерапията остава скъпа и недостъпна за мнозина.

Нека не забравяме и личния избор - някои хора предпочитат алтернативни методи за справяне: медитация, групова подкрепа или дори литература. Те също могат да бъдат пълноценни пътища към емоционално равновесие.

Как би изглеждало

общество, в което

всеки посещава терапия?

Такъв свят би бил белязан от превенция, а не от реакция. Училищата биха учили децата на емоционална грамотност и управление на стреса. Работодателите биха предлагали “дни за психично здраве”, а медицината би приравнявала психологичните консултации с физическите прегледи.

Примери за подобен подход вече има: Австралия развива национални програми за ментално здраве още в училищна възраст, а Канада инвестира в обществени центрове за ранна намеса.

Но... това не значи, че терапията трябва да бъде универсално задължение. Истинската цел е универсална нормализация - търсенето на помощ да не носи срам, а да бъде естествен избор, когато почувстваме нужда от подкрепа.

Всеки трябва да може да посещава терапия, ако има нужда. И всеки трябва да се чувства свободен да го прави - без срам, без стигма, без бариери. Терапията не е синоним на болест, а на грижа, зрялост и самоуважение.

Както казва нобеловият лауреат Даниел Канеман, “Умът, както и тялото, има нужда от грижа - понякога повече, понякога по-малко, но винаги си струва”.

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Лени Джеймс и Мариса Абела спечелиха награди БАФТА
Меган Маркъл изпраща имейли на децата си всеки ден
“Белите чорапи” или “Мечетата”? Война
в Чикаго чий фен е новият папа Лъв ХIV
Владо Пенев пее в дует с Богдана Карадочева на концерт
Шеф Манчев прави ново кулинарно шоу с Иво Аръков

Напишете дума/думи за търсене