Приберете парите, дебитната карта и ключовете във водоустойчив несесер или калъф
Лятото е време за море, слънце и почивка. А плажната чанта е нещо като постоянен спътник в тези дни. Само че, вместо да е практична и лека, често се оказва препълнена с всякакви неща, които “може да потрябват”. Познато, нали? Започваме с кърпа и слънцезащитен крем, после добавяме още една кърпа, резервен бански, козметика, книги, списания, дрехи за след плажа... и в един момент чантата става прекалено тежка и неудобна. Накрая използваме едва няколко неща от всичко това.
Време е да помислим по-просто. Плажната чанта не трябва да бъде склад, а да съдържа само най-необходимото.
Какво наистина трябва да сложим в плажната чанта?
Кърпа – една, но подходяща
Най-добре е да е лека, бързо съхнеща и достатъчно голяма. Хавлиите от хотела са тежки, обемни и задържат влага, което ги прави неудобни за плажа.
Слънцезащитен крем
Задължителен, дори и да сте под чадъра. Препоръчително е фактор 30 или по-висок. Изберете малка опаковка – спрей или лек лосион, които се нанасят лесно и не заемат място. Добавете и пакет мокри кърпички с минимално съдържание на химикали (например с 99% вода) – удобни са за почистване на ръце преди хранене или след нанасяне на крем.
Шапка и слънчеви очила
Те не са просто аксесоари. Шапката предпазва от прегряване, а очилата – от UV лъчи. Избирайте модели с добра защита, не само по външен вид. Добре е да имате подръка и шнола или ластик за коса – ще ви послужат, когато стане ветровито или ако искате да приберете косата си след къпане.
Бутилка с вода
Хидратацията е важна, особено в горещ ден. Ако замразите част от водата предварително, ще остане студена по-дълго време. Избягвайте стъклени бутилки – те са тежки и не са безопасни на плажа.
Телефон – само при нужда
Добре е да го носите, но нека е с изключени известия. Използвайте го за снимки, музика или спешни обаждания, но не се разсейвайте с мейли и социални мрежи.
Лека закуска
Не е нужно да носите храна за цял ден. Подходящи са шепа ядки, сушени плодове или банан – храни, които не се развалят лесно и не изискват хладилна чанта.
Какво да оставим вкъщи
Няма нужда от още една
Една кърпа е напълно достатъчна за ден на плажа. Носенето на втора или трета само утежнява чантата и в повечето случаи е излишна. Изключение е, ако сте с дете.
Повече от една книга
Често тръгваме с намерение да четем, но на плажа обстановката невинаги го позволява. Една книга е напълно достатъчна. Най-практичният вариант е да носите електронен четец, вестник или списание – леки, лесни за разгръщане и подходящи за кратко четене между две къпания.
Пълен несесер с козметика
На плажа е необходим само слънцезащитен крем. Всички останали продукти – серуми, фон дьо тен, масла, гланцове и спрейове – са ненужни. Освен че заемат място, не са подходящи за горещина, пясък и солена вода.
Резервен бански
В повечето случаи не влиза в употреба. Един удобен и подходящ бански е напълно достатъчен за деня.
Прекалено много плажни аксесоари
Надуваеми играчки, дъски, кофички, лопатки – всички те заемат място. Децата обикновено играят с едно-две от тях или директно с пясъка. Подберете най-необходимото, а останалото оставете.
Козметика “за след плажа”
Термални води, хидратиращи спрейове и лосиони не са необходими на самия плаж. Те се използват след душ – когато вече сте се прибрали вкъщи или в хотела. Носенето им само утежнява чантата излишно.
Как да подредим плажната чанта разумно
Добрата подредба на плажната чанта може да спести време, място и неудобства. Вместо да ровим из нея с пясъчни ръце и да търсим слънцезащитния крем между смачкана кърпа и полуотворена бутилка, можем да организираме съдържанието предварително и логично.
Най-тежките и обемни неща – като бутилка с вода или кутия с храна – е добре да стоят на дъното. Те така или иначе не се използват веднага и не бива да притискат по-леки предмети. Кърпата, която ще ви трябва още с пристигането, поставете най-отгоре или отстрани, така че да е леснодостъпна. Ако я навиете на руло, заема по-малко място и не се мачка.
Храната също трябва да бъде добре опакована – най-подходящо е в кутия. Така ще остане свежа, няма да се смачка и няма да се замърси с пясък. Пликовете не са добър вариант.
Телефонът, слънчевите очила, балсамът за устни, мокри кърпички и други дребни вещи най-добре се съхраняват в отделен несесер или джоб. Така са защитени от пясък, не се губят и се намират бързо. Ако чантата няма вътрешни отделения, използвайте малки текстилни торбички или цип-пликове, в които да разделите съдържанието по вид – козметика, техника, храна, мокри дрехи. Така всичко си има място и остава подредено.
Пари, карта и ключ – къде ги слагаме?
Когато тръгвате към плажа, вземете само най-необходимото: малко пари в брой, една дебитна или кредитна карта и ключа за хотелската стая. Всичко това е добре да бъде прибрано в малък водоустойчив несесер или калъф с цип, който предпазва съдържанието от пясък, влага и разсипване.
Ако чантата ви остава без надзор, помислете за малка чантичка, която може да носите със себе си. Има водоустойчиви модели с връзка за кръста или врата – удобни и подходящи дори за влизане във водата. Ценните вещи е добре да се разпределят – например ключът в отделен вътрешен джоб, а парите и картата в различен калъф или несесер. Избягвайте да носите целия си портфейл, всички карти и документи – оставете резервните в хотела или на сигурно място.
И още нещо…
Плажът не е само за лежане. Ето няколко лесни игри, за които не ви трябват специални умения или екипировка:
Точен хвъргач
Сложете празна бутилка или кърпа на пясъка и се състезавайте кой ще я уцели с малки камъчета или мидички от разстояние.
Воден волейбол (без мрежа)
Достатъчна е топка и плитка вода. Целта не е победа, а да се задържите най-дълго, без да изпуснете топката.
Съкровища в пясъка
Скрийте няколко предмета (малки играчки, черупки, дори капачки) в плитки “дупки” и оставете децата да ги търсят с ръце. Лесна, евтина и забавна игра.
Измисли история
Съберете пет произволни предмета от пясъка – мидичка, клонка, камъче и т.н. – и всеки трябва да съчини кратка история, в която те участват.
Коментари (0)
Вашият коментар