Подслушан разговор между две жени, в чийто отдел е назначена нова колежка: "Не я харесвам, мисли само за работа", казва едната. "Да, явно е много амбициозна". В XXI век все още се гледа с лошо око на хората, които открито заявяват стремежите си.
Виж тук новите електронни издания в MediaMall - цени от 1 до 4 лева
Първата причина е, че повечето хора се страхуват от амбициозните си колеги, смята американският психолог Дърк Флауърс. Убедени са, че те искат да им вземат работата, да ги засенчат. Не се чувстват на висотата на дръзко проправящите си път, защото съзнават, че не притежават техните способности и издържливост, от мързел или понеже имат други приоритети - предпочитат да работят по-малко, за да им остават повече време и сили за личните им дела.
Амбициозните често остават неразбрани, защото околните не споделят ценностната им система, смятат ги за твърде студени и груби, защото не отделят време за общуване с колегите.
С лошо око се гледа на амбициозните жени и заради все така властващия сексизъм. В част от обществото продължава да битува атавистичното схващане, че мъжът трябва да издържа семейството, а жената, дори да работи, не трябва да се стреми към кариера.
"Амбицията не е черта от характера, а психологичен механизъм, който тласка човека напред - обяснява Дърк Флауърс. - Дали тя ще го задвижи в положителна или в отрицателна посока, зависи от мотивацията му. Едно е, когато някой впрегне борбеността си, за да наложи идеите си, да подобри материалното си състояние, да повиши социалния си статус, да помогне на някого. Друго е, когато го прави, за да мачка околните, от завист или от страх, че ще бъде отхвърлен. Думата "амбиция" сама по себе си не е мръсна. Мръсни могат да бъдат единствено някои подтици, които събуждат естествения човешки стремеж към успех."
Психологът често си сътрудничи със специалисти по подбор на персонал. Съветва ги да дават преимущество на амбициозните, стига стремежите им да са стъпили на здрава основа. "Когато човек гони личния успех, той тегли напред целия колектив. Колкото повече амбициозни хора има в една фирма, толкова по-успешно се развива тя. Стига, разбира се, стремежите на всички да са насочени в една и съща посока", казва той.
Дърк Флауръс предлага стратегия за осъществяване на амбициите.
Преценете какво можете. Никога не си позволявайте да затъвате в болни амбиции, т.е. да се стремите към цели, за чието постигане не притежавате нужните качества. Иначе ще се разочаровате и ще станете за смях.
Преодолейте вътрешните си пречки. Според популярната сентенция човек е толкова голям, колкото са големи мечтите му. Някои хора просто не си позволяват да мечтаят, като омаловажават качествата си. Съвременните психолози са уверени, че ако култивирате у себе си нужните умения, научите се да ги използвате и не изпускате целите си от поглед, няма начин рано или късно да не успеете.
Намерете си модел за подражание. Най-добре това да е човек, който работи в същата област като вас, защото всяка професия има специфични особености. Внимателно наблюдавайте външността, държанието, изказа му. Анализирайте по какъв начин прокарва идеите си, както и постъпките му при неуспех.
Съобразявайте се с околните. Няма как да постигнете стремежите си без чужда подкрепа. Не омаловажавайте постиженията на колегите си. Напротив - колкото по-често ги хвалите пред ръководството, толкова по-често и те ще са склонни да кажат по някоя добра дума за вас. Освен това шефовете не обичат натегачите и влагат повече надежди в хората, които умеят да работят в екип.
Без компромиси. Не е вярно, че целта оправдава средствата. Ако постигате амбициите си на всяка цена, едва ли ще се чувствате щастливи. Колегите ще ви изолират, а съвестта ще ви гризе. По-добре се придържайте към друга максима - не е важна посоката, важен е самият път. Стремете се да не изневерявате на принципите си в нито един негов участък.
Търпението е добродетел. Повечето амбициозни хора твърде много бързат. Това ги кара да допускат грешки и да развалят отношенията си с околните. Разумно е да разделите голямата цел на по-малки и да си фиксирате срок за изпълнението на всяка от тях. Така неусетно ще се доближите до съкровения си стремеж.
Учете се от грешките си. Всяка кариера се състои от възходи и падения. Затова трябва да умеете както да печелите, така и да губите. Ще ви бъде по-лесно, ако внимателно анализирате защо сте се провалили, вместо да си изпускате нервите.
Бъдете гъвкави. Това означава да сте готови по всяко време да преосмислите целите си. Крайната цел на всеки е да бъде щастлив, а щастието не се измерва само със заплатата и заемания пост. Пък и не забравяйте една от най-мъдрите сентенции на Сенека: "Глупаво е да правиш планове за цял живот, когато не си господар дори на утрешния ден".
ДЕСИСЛАВА МИТОВА, "Всичко за семейството"
Коментари (0)
Вашият коментар