Венелин Петков за малко да напусне Би Ти Ви, щял да става продуцент

2004 г. - Венелин Петков с микрофона на Би Ти Ви заобиколен от деца в Афганистан, където е в командировка.

Венелин Петков сигурно е единственият тв директор на новини в света, който през седмица сяда пред зрителите и да ги чете. И дори не е оптимист, че му се вижда краят на двойната му роля.

"Надявам се до няколко месеца да намерим нов човек или нова двойка водещи, които не само да четат новините, но и да са журналисти. В САЩ популярните водещи на новини са и лидери на общественото мнение, искам и в Би Ти Ви да е така, а това е дълъг процес", казва той пред "24 часа".

Виж тук новите електронни издания в MediaMall - цени от 1,20 до 4,80 лева - вечеи с SMS

Няма и 10 дена, откакто 41-годишният Венелин Петков оглави най-важната дирекция в медията - "Новини, актуални предавания и спорт". А малко преди това в главата му се е въртяла мисълта, че май е време да напусне.

Една вечер миналата седмица новият шеф на Би Ти Ви Павел Станчев го кани на разговор да обсъдят "Би Ти Ви документите" - рубриката, на която Петков е продуцент заедно с Гена Трайкова. Журналистът от години се занимава с документалистиката в Би Ти Ви, сам прави такива филми и отива на разговора с надеждата да чуе, че това ще остане приоритет в телевизията. "В противен случай нямах място там", казва той. Имал е намерение да се отдели като самостоятелен външен продуцент.

Всичко с "Би Ти Ви Документите" се оказва, че ще е наред, но Станчев пак му звъни на следващия ден и го вика да говорят. Ето тогава му предлага директорското място.

Абсолютен шок - това преживява Петков и до следващия ден хронологията на събитията дори му се губи. Станчев обосновава решението си, че е по-добре вътрешен човек да ръководи нюзрума и да задържи интегритета му. А кой да е той, избрал, след като сам проучвал и говорил с много хора в медията.

Виж тук новите електронни издания в MediaMall - цени от 1,20 до 4,80 лева

Журналистът получил близо 24 часа да размишлява. Не потърсил никого от близките си за съвет. "Те нямат представа от кухнята на моя занаят, виждат готовия продукт, знаят много други неща за мен, но точно за това няма кой да ми помогне. Така че сам взех решението", разказва Петков. "В един момент осъзнах, че това е възможност да направя нещата такива, каквито винаги съм смятал, че трябва да бъдат."

На следващия ден Петков приема и оттогава е в Би Ти Ви по 12-13 часа всеки ден.

Светкавично се забелязва промяната в новините 

Започват да излизат теми, за които преди телевизията изобщо сякаш не се е сещала. "Има страхотни очаквания от аудиторията, затова е и промяната. Тя първо се забеляза от гилдията, сега вече я виждат и зрителите. През последните 2-3 години на нас, хората, които сме от началото в телевизията, най-тежки ни бяха кошмарът и срамът да излезем с камери на улицата и срещу нас да има групи, които викат: "Долу Би Ти Ви!" Тогава имаше основание това да се случи. Ще се опитам да направя така, че никога повече да няма такива причини."

Откакто е началник, Петков всеки ден гледа задълбочено рейтингите. Разбира се, най-често на новините, защото старата тв максима гласи, че няма ли добри новини, една телевизия бързо запада. "И духът на колегите се промени. От години не съм ги виждал толкова ентусиазирани и мотивирани.

Докато аз съм на този пост, няма да има човек или организация, която да казва на журналиста какво не трябва да се прави. Първото и най-важно нещо е да му бъде дадена свобода и възможност да работи по световните стандарти", смята Петков.

Стипендия "Фулбрайт" и родната казарма са двете причини, заради които той остава в България. Навремето много искал да бъде журналист в САЩ. Стипендията е виновна, защото изисква от всеки, на когото е отпусната, да се върне в родината си поне за 2 години. А казармата - просто Петков решава, че трябва да изпълни дълга си, а не да се крие 6-7 години в чужбина, докато навърши 30 и военните спрат да го търсят. И накрая Би Ти Ви го спечелва.

Той завършва английска филология в СУ "Свети Климент Охридски" и веднага след това, през 1996 г., заминава за САЩ със стипендия "Фулбрайт". Там взема втора магистърска степен по телевизионна и радиожурналистика от Университета на щата Мисури, Колумбия. Това е първият факултет по журналистика в света и до ден днешен е едно от най-престижните места, където може да се изучава професията. Магистратурата му е 2 години, но стипендията дава пари само за първата. После студентът сам трябва да се погрижи за издръжката си.

През лятото между двете години Петков отива за 3 месеца на стаж в Си Ен Ен. За да стигне дотам, ползва връзките, които е създал в университета. По неговите думи в най-престижните медии на САЩ на ключови места работят все журналисти, завършили в Мисури.

"Това, което помага, е, че можеш да се свържеш с тези хора или професор от университета да се обади на свои бивши възпитаници и само да каже, че ти си в същия университет, което вече показва, че тръгваш от някакво ниво. Оттам нататък е въпрос на конкуренция с всички останали кандидати за това място", разказва Петков.
След стажа отново се връща в университета не само да учи, но и да работи, за да се издържа. Спечелва асистентско място при проф. Дон Ранли, има група от 20 студенти и им преподава "Основи на американската журналистика".

Малко преди това - в края на лятото и на стажа си, студентът е подал документите си в Си Ен Ен за работа. Още наесен получава две предложения, приема едното и по Нова година вече е асистент продуцент в "Си Ен Ен интернешънъл". Така и така през 4-ия семестър не го търсят за лекции, тъй като задачата му е да пише дипломна работа. Избира темата "Приоритети в международните новини на Си Ен Ен". С нея проучва "Си Ен Ен интернешънъл деск" - това е редакторският екип, който подбира и разработва международните новини за Си Ен Ен.

Докато е там, на кратка специализация в САЩ отиват няколко български журналисти. Водят ги и в Си Ен Ен, а те намират и българина, за когото са чули. Тогава Венелин Петков се запознава с Люба Ризова, която също е в групата, а след време ще стане шеф на новините в Би Ти Ви. Той ги развежда из телевизията и им показва как под наименованието Си Ен Ен се крие огромна организация с няколко вериги. Всички те са сравнително самостоятелни звена, но ползват един и същи ресурс, един и същи пул информация.

Времето му в САЩ обаче свършва, на него не му се прибира и той търси начин да остане. Говори с няколко адвокати, всеки от които му обяснява, че това е практически невъзможно заради изискването в договора - да се върне най-малко за 2 години в родината си.

През цялото време, докато е в България, работи като кореспондент на Си Ен Ен. Междувременно вече е започнал и в Би Ти Ви. В един момент почти достига мечтата си - от Си Ен Ен го канят за водещ на предаването World Report. Остават само няколко месеца, докато двете години, в които не може да работи в САЩ, свършват.

И получава повиквателна за казармата. Двоуми се какво да направи, но все пак решава, че е редно да се яви на наборна комисия. Служи в поделението на Военновъздушните сили в Божурище. Само веднъж изпитва силно съмнение дали е постъпил правилно - когато гледа една вечер новините на Би Ти Ви заедно с останалите войници и чува, че обявяват конкурс за репортери и водещи.

"Никога не съм съжалявал за което и да е свое решение. То си има своите логични причини, след като съм го взел. Сега по-важното за мен е какво правя, за да оправдая очакванията и на колегите, и на аудиторията."

Петков дълго може да говори за работата си, но пък много мрази да разказва нещо за личния си живот. Сам не разбира защо някои от колегите му показват по телевизията сватбите си, децата си.

Все още е ерген. През първите години от тв кариерата си двамата с Гена Трайкова - и тогава партньори на екрана, се влюбват един в друг. След време, както често се случва в живота, се разделят. И двамата обаче са твърде възпитани, за да обсъждат подобни неща публично. Както не са и позволили личните им отношения да навредят на работата им. Напротив, те много се уважават взаимно и продължават да работят заедно изключително професионално. В момента Трайкова не е в нюзрума, когато не води новините, защото усилено продуцира "Би Ти Ви Документите", както и монтира филма си за Валя Балканска. Той също е част от рубриката и ще бъде излъчен в началото на март.

Журналистът получава американската награда "Пийбоди" за документалния си филм "Пътуване в Афганистан: Опиум и рози". Призът е изключително престижен и отличава радио- и тв предавания.
Журналистът получава американската награда "Пийбоди" за документалния си филм "Пътуване в Афганистан: Опиум и рози". Призът е изключително престижен и отличава радио- и тв предавания.
Венелин Петков по време на работа
Венелин Петков по време на работа
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене