Пьортшах звучи матиращо, но е приказно селце или градченце на австрийското езеро Вьортерзее, в което Брамс се влюбил и както дошъл за един ден, така останал три години. Населението му наброява точно 2670 души, пише "Труд".
Виж тук новите електронни издания в MediaMall - цени от 1,20 до 4,80 лева - вече и с SMS
Това място се слави с шедьоври на архитектурата от началото на XX век - новаторско време, оставило по живописния бряг дузина великолепни богаташки вили, проектирани от Франц Баумгартнер, Йозеф Виктор Фукс и Карл Лангхамер. Вилите са смесица от югендщил, барок и английска рустикална романтика, което създава уникалния архитектурен стил, наречен Вьортерзее.
Тук всяка година се провежда Брамсов музикален фестивал, а от десетилетие и олимпиадата на артистите, които рисуват не върху платно, а върху човешка кожа. Всяко състезание, за което пристигат стотици художници, излъчва световен шампион по бодиарт. Пьортшах събира най-гениалните майстори на живите картини през юни и определя модерните тенденции в развитието на това забележително вече изкуство.
Най-новото е, че художниците вече не се задоволяват с това да съблекат някоя мадама и да мацат отгоре с боички, а правят сложни композиции от тела и върху огромното топло платно създават истински неразчленими и неразгадаеми понякога шедьоври.
Екзотичната дървесна жаба на австриеца Йоханес Щьотер например е изрисувана върху пет оплетени човешки фигури и му носи световната титла за 2012 г. Като всеки истински талант Щьотер е разностранен. Всъщност той най-първо е музикант, свири на цигулка, бузуки, китара, пее и надува разни келтски свирки. Основател е на бенд за келтска народна музика и организира всякакви социални акции в подкрепа на деца, младежи и инвалиди. Почти всички изявени майстори на бодиарта в момента са силно ангажирани във всякакви културни, природозащитни и обществени кампании.
Японската майсторка Хираку Чо или Чооо-сан, както е артистичното име, е виртуоз на 3D изображението, като вкарва в платната си разни механизми като чипове и ципове, които отварят гръбнака, до детайлно реалистичните му прешлени, разкопчава и закопчава тумбака, мести очите върху бузите и изважда устата и ушите върху ръцете. Но това, което я направи прочута, е серията от изпочупени женски лица, замислена като акция срещу домашното насилие.
За основател на бодиарта е признат италианецът Гуидо Даниеле, вече 64-годишен. С новаторския си маниер става световноизвестен през 1990 г., но преди това е пробил мощно в рекламата с невероятно креативни плакати. Най-известните му сюжети обединяват човека с животинския свят и са в защита на застрашените видове. През 2007-а те му донасят титлата Герой на годината на телевизията Animal Planet.
Даниеле е съвършеният илюзионист, една от най-майсторските му работи е триизмерен театрален декор върху платно от 400 кв.м, но обикновено за платно използва човешката ръка, която превръща в глава на граблива птица, гигантска змия, кон, риба или пантера. Изкуството му разкрасява и сгради, работил е с фотографа Хелмут Нютон, защото доста от творбите на бодиарта се нуждаят от майсторско заснемане за постигане на крайния ефект. Даниеле е дипломиран скулптор, но веднага след академията заминава за Индия и Тибет, където изучава древните техники на рисуване по тялото. Бодиартът, но не наречен така, е стара практика, част от религиозните ритуали. При завръщането си той просто съумява да я развие в модерен художнически стил.
Германката Гезине Марведел казва: "Бодипейнтингът, или рисуването върху човешкото тяло е сред най-първичните форми на изкуството. Използвана предимно в церемонии, идващи от древността - сега вече е с признанието за модернизъм. Рисуването върху живо платно не е просто оцветяване, а поглъщане на човешката форма като мотив и детайл в картината. Човекът се превръща в дишащо произведение на изкуството."
Също като Даниеле тя е под силното влияние на индийските традиции и философия. 27-годишната художничка е бакалавър по рехабилитация и е посветила година на изоставени деца в индийско сиропиталище. Тя и в момента се занимава с терапия на малчугани със затруднен говор и движение, като прилага в лечението методи, заети от изкуството като музика и рисуване. Определя стила си като сюрреалистичен, но сюжетите са хиперреалистични и са посветени на пернатия свят.
Сред най-изумителните таланти и най-популярните художници е Крейг Трейси. Някои го считат за най-големия в момента. Той преобразява преплетените човешки форми в натуралистични хищни котки. Главозамайващото в неговия реализъм е, че е постигнат от човек, почти сляп по рождение.



Коментари (0)
Вашият коментар