Въпреки всеобщото настроение за криза, третото издание на "Антистатик" -фестивала за съвременен танц и пърформанс ще се състои тази година в София от 8 до 12 Април в салоните на Червената Къща, Младежкия Театър и кино Влайкова.
Изграден през миналите години като "изказване" срещу инерцията, и манифест на желанието да се изразяваме, като се движим радикално, фестивалът и тази година ще представи някои от най-интересните и дръзките в съвременния танц и пърформанс в България и от международната сцена.
Освен с основната фестивална програма и програма 'НОМАД' - предназначена за завършилите успешно Номадската Танцова Академия,организаторите тази година разширяват фокуса на представленията с още една програмна линия- "Поле на потенциалности", в която ще видим продукцията на хореографи и изпълнители, които са в началото на своите търсения и кариера.Като цяло фестивалът ще предложи на своята публика 11 представления от които 3 премиери и 5 международни спектакъла.
Откриването на фестивала ще започне със соло-пърформанса Som Favs на живещият в Белгия Иво Димчев изигран миналото лято във Варна и радващ се на голям международен интерес.
В същия ден ще представим и Селин Ларер-успешно завършила Номадската танцова академия през 2009, с нейният "ядивен" пърформанс "Папалачинки".
Следва премиерата на Ани Васева със заглавие "С", в което тя работи с няколко актьори и пърфомъри върху темата за инфантилното желание и удоволствие.
Представяме и работата на Александър Георгиев - завършил НБУ млад македонски хореоргаф, който заедно със българските си колеги е създал "Touch down-проект в движение"(премиера), в рамките на най-новата програма на фестивала "Поле на потенциалности", а също така в рамките на тази програма ще представим и любопитният опит на Анита Арах Бранкова и Василена Георгиева "Няма ме".
Танцова компания "Дюн" от Бургас са отдавна познати на публиката, а тази година ще покажат "Игра на енергия"(премиера) с хореография от Петя Стойкова за пъври път на "Антистатик."
VIP DANCE е провокирано от едноименното предаване, както и от преекспонираното "танцуване" в най-гледаните часови пояси, и затова Галина Борисова импровизира с уговорката, че "все още има какво да се направи..." за да може, както казва самата тя: "Еретиците, опозиционерите, писателите, а може би и някои хореографи имат шанса да развалят установения ред според творческите си възможности. И аз най-искрено се надявам на това."
Горан Богдановски е John. Джон е солов пърформанс. За Джон или за Горан. Един от най-активните хореографи на Словения, награденият с приза за "най-обещаващ млад артист" в страната, единият от основателите на Номадската чтанцова Академия-Горан Богдановски също за пръв път на "Антистатик".
Брейн Стор Проджект и Гьоте-институт България преди няколко години стартират проекта Be Global bE Unigue, с които започват няколко успешни сътрудничества с немски артисти. "Предимиграционна треска" е именно плод на такова сътрудничество между артистите от брейн стор проджект и немската хореографка и изпълнителка Марен Щрак.
Сред акцентите на международното участие са Сесилия Бенголеа и Франсоа Шийон и техният спектакъл "Paquerette" - една от големите провокации на световната сцена за съвременен танц, взели участие на редица големи и важни фестивали. Именно те ще закрият "Антистатик" 2010.
Коментари (0)
Вашият коментар