Благоевград ще е единственият център на Балканите, в който ще се провежда френският фестивал “Франкофоли”. Това обяви вчера кметът на града Атанас Камбитов. Музикалният форум, който започна в четвъртък, включва три дни с концерти с вход свободен.
“Горд съм и съм благодарен, че съм в София. Получавали сме много покани да организираме “Франкофоли” в други страни, но по принцип отказвам. Когато дойдох в България за първи път се срещнах с кмета Атанас Камбитов и с Христина Шопова (директор на “Франкофоли” в България - б.а.) и останах очарован от тяхното посрещане и желанието им да възстановят фестивала. После отидохме в едно училище, в което се изучава френски език и попитах едно 14-годишно момиче кои са любимите ѝ френски изпълнители. Оказа се, че тя познава френската музика по-добре от самия мен. Затова се съгласих отново да организираме фестивала в Благоевград.” Това раказа Жерар Пон - директор и президент на фестивала и всички негови издания по света.
“Франкофоли” има традиции в България. Фестивалът се провел в три издания от 1991 и 1993 г., а сега се възражда наново. Снощи на сцена на открито в Благоевград форума откриха световноизвестният френски диджей Боб Синклер, парижката суинг банда “Караван Палас” и музикантите от “КИО”, както и българските им колеги от “Дийозон проджект”. Звездата на фестивала - Патрисия Каас, ще пее тази вечер. Освен нея на сцената ще се качат още певецът и актьор Патрик Брюел, който заминава да снима филм в Лондон ден след изявата си в Благоевград, както и Владимир Ампов-Графа. Програмата на третата вечер на феста - в събота, младият френския певец Кристоф Уилем, рапарът Сопрано, диджей Федер, а от българска страна - Криско и Михаела Филева. Поканен бил и Давид Гета, но за съжаление диджеят не успял да дойде заради изява в Лас Вегас, но за догодина участието му във фестивала е почти сигурно. Покани за концерти в Благоевград ще получат и певиците Индила, Заз (Изабел Жефруа - б.а.) и др.
Идеята на кмета Камбитов, френския посланик Ксавие Лапер дьо Кабан и Жерар Пон, е за в бъдеще той да се превърне в голям франкофонски културен форум - да се правят и изложби, да се канят френски готвачи и т.н.
Коментари (0)
Вашият коментар