Румен Скорчев предчувства отварянето на кутията на Пандора

Изложбата на художника в НХГ ще продължи до 10 януари 2016 г.

До 10 януари 2016 г. ще продължи изложбата на акад. Румен Скорчев “Изгреви и залези” в Националната художествена галерия (НХГ). Тя е подредена само с картини на художника, собственост на галерията.

Изложбата беше открита на 19 ноември, но Румен Скорчев вече го нямаше между нас. На 6 септември т.г. той се пресели в “друго пространство, съизмеримо само с вечните духовни стойности, извън мярката на земните привидности”, както каза в словото си акад. Светлин Русев.

Заради всичко това изложбата не е от най-доброто и най-ценното, сътворено от ръката на големия майстор. Но дори и показаните картини с живопис, литографии, рисунки и илюстрации говорят за класата на художника. Може би е така, защото Скорчев никога не забравя съвета на своя учител проф. Веселин Стайков:

“Съизмервайте

се със света!”

Румен Скорчев е първият български художник, чиято творба пробива “желязната завеса” и е отличена със златен медал на Второто международно биенале във Флоренция. Това се случва през 1970 г. и картината му “Разсъмване” остава завинаги собственост на галерията “Уфици”.

И досега няма друга българска работа там, но по-важното е, че след този успех на Скорчев разсъмна и пред българската култура. Художническото братство получи самочувствие и всеки според възможностите си можеше да излезе извън тесните идеологически матрици и да създава творби с по-сложни и дълбоки внушения.

През следващите години Румен Скорчев печели над 50 международни награди, включително и две Grand prix от световните биеналета. Негови картини са притежание на най-елитните галерии в света. С най-доброто от изключително разнообразното си творчество Скорчев се сдоби с правото да се съизмерва с “най-извисената и изтънчена част на съвременното световно изкуство”.

Но да се върнем към изложбата в НХГ.

По идея на кураторката Сузана Карамфилова наред с картините са окачени и текстове от книгите на художника. Словото на Скорчев помага на посетителите да надникнат в сложния му творчески свят, да разберат вълненията, пристрастията и съмненията му.

“Само тези, които искрено обичат изкуството, знаят цената и магнетичната сила на рисунката - пише Скорчев. - Най-съкровеният акт на художника. Дверите към недостъпния му свят. Неговата изповед. Заради тази нейна истинност всеки опит за обясняването и подреждането й в нишите на изкуството опустошава първичната виталност на това чудо, чиито корени са назад

в пещерата 

на кроманьонеца"

Като доказателство за тези си думи Румен Скорчев е запазил подготвителните рисунки за своята много философска картина “Жертвеник” и вие можете да ги видите на изложбата. Казват, че големите творци имат дарбата да предвиждат бъдещето. Това можели да правят не само писателите, но и художниците и даже композиторите.

Преди време в един разговор Румен ми каза: “От доста години рисувам един цикъл литографии за кутията на Пандора - със злините, които излизат от нея. Но дали надеждата е останала на дъното, както е в гръцката митология, все още не зная, защото изпитвам страх да надзърна там.” И докато осмислях дълбочината на това признание, той добави: “Знаем ли накъде вървим?”.

Пет картини от този цикъл също можете да видите на изложбата.

И ето сега светът стои стресиран пред отворената кутия на Пандора и не може да разбере има ли я надеждата на дъното, или я няма. И сякаш не знае накъде да върви...

"Жертвеник", масло, 2000 г.
"Жертвеник", масло, 2000 г.
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене