Модели на “Хеклер и Кох” и “Зиг Зауер” разчитат на бързината при зареждането
Упорита тенденция на отказ от предпазител при нови модели пистолети прокарват оръжейни конструктори напоследък.
Първите опити всъщност са отпреди 15-ина години, но те само пробваха почвата. В един момент дори бяха отхвърлени като неуспешни най-вече заради недостатъчното качество на изработката на оръжието.
Най-новите модели на “Хеклер и Кох” и “Зиг Зауер” обаче показват, че предпазителят при пистолета
трайно отива в
историята
Става дума за SFP-9 на “Хеклер и Кох” и за Р-320 на “Зиг Зауер”.
Голямата идея на конструкторите е с премахването на предпазителя да се избегне до минимум разполагането на външни лостчета по тялото на оръжието. Практиката е показала, че те влияят отрицателно на бързината на действие на стрелеца.
При пищова на “Хеклер и Кох” факторът сигурност в случая се гарантира в не по-малка степен от наличието на
втори спусък,
съвсем леко
издаден пред
основния
Този спусък играе ролята на предпазител, който елиминира неволен изстрел при удар или изпускане на земята. При леко натискане на втория спусък първо се освобождава скритият предпазител и едва при по-силен натиск върху основния се произвежда изстрел.
Системата не е нова, тя бе разработена доста солидно при пищовите от типа “Глок”, но бе нужно време за доказване на нейната ефективност.
Наличието на предпазител се обезсмисля до голяма степен и от забраната оръжието да се носи с патрон в цевта. Другият фактор е бързината на зареждане, която позволяват съвременните модели пистолети.
Всъщност моделът
SFP-9 е
европейската
версия на VP-9, който бе предназначен за американския пазар.
Една от отличителните му черти е именно желязната система за предотвратяване на случаен изстрел. Освен двойния спусък, който при натискане осигурява разблокиране на ударно-спусковия механизъм, има и втори елемент от системата за безопасност. Това е детайл, който изключва достъпа на ударната игла до капсула на патрона в патронника, когато спусъкът не е натиснат докрай.
Третият елемент от системата се състои в това, че след изстрел ударникът не се установява в задно крайно положение, а се намира в положение на полувзвод. Задвижването му до задно крайно положение става чрез система от лостове, свързани със спусъка.
Версията SFP-9 на “Хеклер и Кох” се отличава и по скрития ударник на затворната система, за разлика от модела Р-30 с външно чукче. При новия пистолет идеята е за постигане на по-висока компактност на конструкцията, така и за по-къс и по-мек ход на спусъка. По този начин след изстрел спусъкът много бързо се връща обратно и е готов за нова стрелба.
Новият SFP-9 е предназначен за патроните 9 mm Parabellum, приети като стандартни за страните от НАТО.
Пистолетът се отличава с невероятен дизайн. В предната част на рамката е монтирана стандартна релса от типа “Пикатини”, на която се монтират широка гама бързомерци, лазерни целеуказатели и тактически фенери.
Затворният блок и затворът са изработени от неръждаема стомана. За по-надеждно захващане с ръка в предната и задната странична повърхност на затворния блок е изработена едра насечка.
Цевта на пистолета е изработена
от специална
стомана марка
тип Cannon,
преминала през студено коване. Каналите са многоъгълни с плитък профил. При изстрел те оставят малки следи върху ризницата на куршума, което е важна предпоставка за водене на точен огън.
Моделът на Зиг Зауер Р-320 е наследник на версията SP 20-22, която е широко известна в Европа. Например с него са въоръжени почти всички полицейски и митнически служби на Франция.
Р-320 също като SFP-9 на “Хеклер и Кох” е без предпазител и без външно чукче на ударника.
Това е причината за изключително мекия спусък.
А сега внимание - две от версиите на пищова -
“Стандарт” и
“Кери” събират
невероятните
17 патрона
Докато версията “Компакт” е 15-зярядна.
Цените на SFP-9 на “Хеклер и Кох” и на Р-320 на “Зиг Зауер” се движат в рамките на т.нар. среден клас. Първият на нашия пазар може да се намери за около 1200 лв., а вторият - за 1245 лв.

Коментари (0)
Вашият коментар