В най-новото представление на театър “Азарян” – “Корабът “Нощ”, режисьорът Стилиян Петров събира за пръв път на една сцена четири забележителни български актриси: Петя Силянова, Пламена Гетова, Татяна Лолова и Цветана Манева.
Актьорската им среща е през текстовете на Маргьорит Дюрас – една от най-значимите фигури на френската литература. Желанието е нещо латентно и скрито и по това прилича на писането: желаем както пишем, признава писателката.
През 1978 г. тя публикува кратък текст, наречен “Корабът “Нощ”. Година по-късно, носейки същото заглавие, се появяват театрална пиеса и филм, чийто режисьор и сценарист отново е Маргьорит Дюрас. Текстът разказва дългогодишните телефонни разговори между двама души, които се влюбват един в друг, но никога не се срещат. Самата Дюрас твърди, че сюжетът е истинска история, разказана ѝ от близък приятел. Изследователи на творчеството на писателката обаче откриват много автобиографични съвпадения. Това произведение е основата, която режисьорът Стилиян Петров избира за своя спектакъл. Двамата с драматурга и директор на театър “Азарян” – Яна Борисова, добавят още няколко нейни текста, изследвайки идеите за сянката, невидимото и еротичното в енигматичния свят на Дюрас.
Премиерата е на 27 и 28 април, а билетите вече са в продажба в билетния център на НДК.
Истинското име на писателката е Маргьорит Жермен Мари Донадийо. Родена е през 1914 г. във Френски Индокитай, днешен Виетнам, в семейство на френски емигранти.
Тя напуска Сайгон, когато навършва 18 години, и заминава за Париж. Името ѝ често е асоциирано с френския нов роман, макар тя да отрича подобна връзка. През 1959 г. е номинирана за “Оскар” за сценария на “Хирошима, моя любов”. Дюрас пише най-известния си роман “Любовникът”, когато е вече 70-годишна. За него печели наградата “Гонкур”.
Коментари (0)
Вашият коментар