Учителят на музикантите от Nightwish е българин

Димов свири на уоркшопа Nightwish Days в Китее. СНИМКИ: ФЕЙСБУК

Една от най-известните метъл групи в света - Nightwish, тази година празнува своята 20-годишнина. За радост на българските фенове групата не подмина малката ни балканска страна и направи своя първи концерт в зала “Арена Армеец” на 14 септември. Големият интерес към събитието се потвърждава от това, че всички предвидени билети бяха разпродадени седмица преди групата да пристигне у нас. Друго доказателство е и това, че цялата публика изчака групата въпреки закъснението поради задържане на апаратурата им на сръбско-българската граница. Измежду десетките хиляди български почитатели имаше един ВИП гост, който е допринесъл за това Nightwish от плахи деца да се превърнат в емблема на метъл музиката. Името на този човек е Пламен Димов.

Димов е

учител по музика

в малкото

финландско

градче Китее

с население 11 000 души. Оттам са родом основните членове на групата Nightwish. Българинът е преподавал на Туомас Холопайнен, Емпу Вуоринен, Юка Невалайнен и известната като кралица на метъла Таря Турунен. Той е родом от Пловдив, но от 1981 г. не живее в България, а през 1986 г. се установява във Финландия. Допреди това се занимава усилено с музика. Свири в пловдивската група “Монтана бенд” и има възможността да обикаля цяла Европа благодарение на изкуството, което създава. Ако обаче той не бе напуснал родината си преди повече от 30 години, сега най-успешната финландска метъл група нямаше да има българска следа в своята история.

Пламен Димов заедно с вокалистката на Nightwish Флоор Янсен на концерта  на групата  в София
Пламен Димов заедно с вокалистката на Nightwish Флоор Янсен на концерта на групата в София

“Запознах се с Таря Турунен, когато тя беше в шести клас, и имах намерението тя да се превърне в следващата Уитни Хюстън. С момчетата се познавахме от по-рано. Заедно направихме няколко джаз, фънк песни, но се оказа, че това не е техният жанр. Влечеше ги друг тип музика. Те тогава направиха нещо много нестандартно за мен. Признавам, че моят стил е джаз, но тези деца успяха да ме научат да слушам метъл”, разказва Пламен Димов и допълва, че учителят не бива да се опитва да моделира учениците според себе си. Той е на мнение, че учителят не трябва

да произвежда

свои копия,

а да доразвива

таланта на своите

ученици

и да го превръща в нещо оригинално. Навярно точно това се е случило с талантливите членове на Nightwish. В България голяма част от метъл почитателите асоциират групата с името на Таря Турунен и именно тук Димов държи да подчертае: “Българските слушатели трябва да разберат, че Таря е само една част от голямата еволюция на групата. Nightwish е еволюция в три степени и в момента е в най-силната си степен.”

Стари фотографии, на които учителят е с членовете на Nightwish и бившата вокалистка Таря Турунен.
Стари фотографии, на които учителят е с членовете на Nightwish и бившата вокалистка Таря Турунен.

Пламен Димов продължава да преподава цигулка, пиано, джаз и джаз пеене в училището в Китее, като сега си е поставил за цел да открие следващите големи музикални таланти.

От четири

години насам

всеки юли в Китее

той събира

млади певци

от цял свят,

включително и от България, които в продължение на няколко дни създават музика. Този своеобразен уъркшоп се нарича Nightwish Days и завършва с концертен спектакъл, на който се изпълняват песни на метъл групата.

Димов твърди, че в България хората са много музикални. “Българите можем да правим мелодии. Имаме гениални композитори отпреди 30 години като Тончо Русев, Митко Щерев и много други, но относно метъла сме куци.”

Много хора биха си задали въпроса “Защо този видимо амбициозен учител не се върне в България, за да шлифова нашите си таланти?” Пламен Димов казва, че винаги го е влечало към България и се опитва да идва в родината си възможно по-често, но забелязва, че върлият социализъм все още е останал у хората. “Аз няма как да вирея тук. Във Финландия има много добра база и добри условия за развитие.

В България умират

много

таланти именно

заради липсата на

добри условия

Получава се същото като при футбола. Ако в България имахме същите условия като във Финландия, талантите щяха да се развиват по-успешно и щяха да имат повече участия.”

Освен добри музиканти и изпълнители Димов е успял да създаде и голямо семейство във Финландия. С жена му Лина са женени от 30 години и имат три деца – Николай, Иида и Лидия. Пламен разказва, че децата му са музикални, но никое от тях не е избрало да се развива по неговия път. И трите му деца обаче са добре запознати с България и свързват страната с хубави спомени и изживявания. Успели са да усетят от българското детство. Преди са идвали всяко лято при баба си и дядо си. “Определено децата ми познават българското. Например без луканка не могат”, казва Димов с усмивка.

Пламен  със своето семейство. (От дясно наляво) Пламен, дъщеря му Лидия, другата му дъщеря Иида, Съпругата му Лена и синът му Николай
Пламен със своето семейство. (От дясно наляво) Пламен, дъщеря му Лидия, другата му дъщеря Иида, Съпругата му Лена и синът му Николай

За жалост, хората, които са успели да подредят живота си в по-уредените западни страни, рядко се завръщат в родината си, но продължават да се появяват личности като Пламен Димов, които да прокарват българската следа на места, на които най-малко очакваме. Забележителното е, че хората като този учител продължават да се опитват, макар и от разстояние, да помагат за развитието на млади музикални таланти.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене