Новото турско
оръжие интригува
не само ловци,
но и спецслужби
Екзотична гладкоцевна пушка, конструирана по схемата “бул-пап”, представи неотдавна турската оръжейна компания UZKON ARMS.
Интерес към UNG-12 проявяват не само ловци, но и представители на турски специални служби.
Главната особеност на “бул-пап” оръжията е
разполагането
на част от
ударно-спусковия
механизъм в
приклада
Това осигурява намаляване на дължината и теглото на оръжието. По този начин общата дължина на UNG-12 е намалена до 840 мм, което прави оръжието доста маневрено и удобно за носене.
По принцип гладкоцевна ловна пушка, конструирана по схемата “бул-пап”, е изключително рядко срещано явление. Ловците обикновено се придържат към класическите конструкции. Освен това в много страни за това допринасят и редица законови ограничения спрямо гладкоцевните оръжия.
По външен вид новото турско гладкоцевно оръжие до голяма степен прилича на белгийската нарезна щурмова пушка FN F-2000 и на английската SA-80. Конструктивните разлики между тях обаче са доста съществени.
Гладкоцевната пушка UNG-12 е самозарядна и използва патрони 12-и калибър с дължина на гилзата 76 мм. Автоматиката работи на принципа на отвеждане на част от барутните газове, които се използват за придвижване на затвора в задно крайно положение. Затворът се задвижва назад с помощта на бутало, което се движи в газов цилиндър, разположен под цевта. Придвижването му напред и дотикването на следващ патрон се осъществяват от спирална възвратна пружина.
Горната част на корпуса на пушката е изработен от фрезован алуминий, а долната част е от ударо- и термоустойчива пластмаса. Използването на леки материали е позволило на конструкторите
да свалят теглото на
оръжието до 3,75 кг, което се счита за много добро постижение.
Разработени са 13 варианта на разцветки на корпуса, включително еднакво и различно оцветяване на двете му части.
Основен недостатък на “бул-пап” конструкцията е близкото разположение на отвора за изхвърляне на изстреляните гилзи и затворната ръкохватка до лицето на стрелеца. При изстрел неговото внимание неволно се разсейва от изхвърляната гилза и движението на ръкохватката, като по този начин се затруднява непрекъснатото следене на целта. Цевта на оръжието е дълга 477 мм и е изработена от легирана стомана 4140 (42CrMo4), съдържаща хром и молибден, които подобряват нейните антикорозионни и износоустойчиви качества. В дулната част може да се навива дулен спирач-компенсатор, който има по четири наклонени правоъгълни отвора от двете страни.
При изстрел излитащите барутни газове със скорост над 1000 м/сек се разсейват встрани, надолу и назад, при което се постига значително намаляване на неприятното отскачане. Стабилизирането на оръжието допринася и за ограничаване на разсейването на попаденията, особено при произвеждане на серия от последователни изстрели. Това е важно изискване при изпълнението на огневи задачи в динамично променяща се обстановка, твърде характерна за специалните операции.
Допълнително намаляване на възникващия откат при изстрел се постига чрез използване на двустепенна буферна система RRS (recoil reducing system) в съчетание с мек гумен амортизиращ задтилък, монтиран в задната част на приклада.
Късият резбован участък в дулната част позволява използване при необходимост на различни дулни наставки и шокови стеснения. С тяхна помощ може да се постигне
стесняване или
разширяване на снопа
от изстреляни сачми, както и изстрелването на подкалибрени куршуми.
Интересно решение на конструкторите е използването на сменяем пълнител с вместимост 2 или 5 патрона. Той е разположен зад пистолетната ръкохватка. По поръчка може да се изработват и пълнители с вместимост 20 патрона, но те са само за специалните структури и за страните, в които е разрешено ловуването с моногозарядни оръжия.
При разработването на гладкоцевния “бул-пап” са отчетени всички съвременни ергономични изисквания към този тип оръжия. Бутоните за освобождаване на пълнителя и на предпазителя, ръкохватката на затвора, както и затворната задръжка са разположени двустранно на корпуса. Това създава удобство при ползване на оръжието и от левичари. Усилието за задействане на спусъка е 30 нютона.
В горната част на корпуса е изработена пикатини релса по американския военен стандарт MIL-STD-1913. На нея може да се закрепват както механични и оптични мерни прибори, така и други тактически приспособления, които осигуряват изпълнението на широк кръг специални задачи в различна динамична среда.
Производителите твърдят, че непълно разглобяване на UNG-12 отнема само около 10 секунди, без да са необходими специални инструменти. Това е важен показател при отстраняването на възникнали засечки и повреди.
Оръжейните експерти отбелязват, че новият турски “бул-пап” е изключително удобен за скоротечни огневи контакти на близки дистанции и при необходимост от използване на специални боеприпаси - газови, светлинни, травматични. Цената на новото оръжие се движи в рамките на 900 долара.

Коментари (0)
Вашият коментар