Само за 6 месеца новият член на Изпълнителното бюро на БСП убеди 44-ма младежи да станат социалисти
Любимият цвят на Иван Ченчев е червено. Но не червеното като модна тенденция, а като символика. Защото членува в червената партия и е фен на червения футболен отбор ЦСКА.
Той е едно от младите и перспективни лица на БСП. Качествата му на добър организатор като шеф на партийната структура в столичния район “Оборище” не останаха незабелязани и от два месеца Ченчев е член и на Изпълнителното бюро на БСП.
Кой е Иван Ченчев?
Роден е на 5 август 1976 г. в София. Винаги е живял на пъпа на столицата, зад катедралния храм “Св. Ал. Невски”, в апартамент, който покойните му баба и дядо, много известни личности, изплащали 25 г. Дядо му Иван Ченчев бил професор по ветеринарна медицина, дълги години директор на ветеринарния институт.
Баба му Лена
Ченчева е автор на
текста и музиката на
“Хей, поле широко”
Основателка е на Шуменския театър, 29 г. била директор на Театър 199 и режисьор. Иван много съжалява, че не познава лично баба си - починала 2 г. преди раждането му, но е горд, когато срещне някое от големите имена в театъра ни и всеки я споменава. Когато се запознали, Стефан Данаилов го попитал: “Имаш ли нещо общо с Лена?”. Като разбрал, че ѝ е внук, му казал: “Гордей се с нея.”
Бащата на Ченчев - Ивайло, също е професор по ветеринарна медицина. Има няколко патента за ваксини, над 130 научни труда. С колега лицензирал по критериите на ЕС първата на Балканите лаборатория по конни болести.
Иван Ченчев обаче “изневерил” на семейната традиция във ветеринарното дело. Разбира се, не без намесата и на баща му, който остро се противопоставил синът му да поеме по неговите и на дядо си стъпки. Затова младежът избрал да се развива в коренно различна сфера - той е
журналист и треньор
по футбол с лиценз
от УЕФА
От малък тренира футбол. С детския му отбор участвали в много международни турнири, имат дори награда от първенство през 1992 г. във френския град Лимож.
Имал весело и безгрижно детство. “В онези години в центъра на София се играеше волно. Не минаваха много коли, ритахме топка до лъва на Паметника на Незнайния воин. Идваха милиционери да ни гонят, но го правеха с усмивка”, спомня си той. Любима игра на децата от квартала била на криеница с милиционерите, когато имало събитие на “Св. Ал. Невски”. “Закачахме се с тях и тъй като познавахме всички вътрешни дворове в района, често се скривахме от едно място, а излизахме от друго”, разказва Иван.
Завършил е I СОУ “Пенчо Славейков” в София - бившата Първа мъжка гимназия, през която са минали много известни хора. След гимназията се озовал веднага в казармата - в Централната армейска спортна школа, където били събрани много от елитните спортисти на армейския спорт и на ЦСКА. Излязъл от школата с диплома за инструктор.
След това завършил треньорство и спортна журналистика в НСА. Но от първи курс започнал работа. Тръгнал от “Меридиан мач”, но през годините минал през няколко вестника - “7 дни спорт”, “Тема спорт”, бил главен редактор на вестника на ЦСКА “Лидерът”. Но за най-голяма школа смята “Нощен Труд”. Бил е съводещ на спортно телевизионно предаване с Крум Савов и с треньора Вили Вуцов.
През 2009 г. обаче решил да опита да поживее в чужбина и избрал Канада. Треньорският лиценз от УЕФА му помогнал да го вземат на работа веднага - започнал в две спортни академии в Торонто. Запознал се с много българи и направили отбор “Български лъвове”. Включили се в Канадската лига и стигнали до полуфинал. Паралелно сформирали и отбор за младежи до 16 г. Разбира се, не спирал и да пише - във вестника на нашата общност в Торонто “Български пламък”.
Останал в Канада само година, защото му се обадили от ЦСКА и се върнал в България, за да е пресаташе на отбора. Като такъв работил 5 г., но напуснал, когато през 2014 г. влезе в парламента на мястото на Петър Курумбашев.
Мандатът му като
депутат в 42-ото НС
бе само 3 месеца
и се върнал в ЦСКА като пресаташе на екипа на Стойчо Младенов. След скандалите при червените, довели до смяната на ръководствата и разделянето на ЦСКА, решил, че е време да сложи точка.
Отдал се на партийна работа. Член е на БСП от завръщането си от Канада, впечатлен от това колко социална държава е. Със старта на партийното си членство в структурата в район “Оборище” започнал да работи много активно. “Интелектуалният потенциал тук е много голям - академици, професори, бивши министри. В района има много клубове, които могат да бъдат от помощ на България”, разкрива той. Затова участвал активно в срещите на клубовете “Единство”, “Строител”, “Енергетик”, “Медик”.
От миналия април е председател на район “Оборище” - същия, в който членува и соцлидерът Корнелия Нинова.
За шестте първи месеца като шеф привлякъл в организацията 44-ма нови млади хора. Сега стартира специална програма за партийно обучение на младите, за да ги включат в предизборната кампания.
Заради активната работа се издига в партийната йерархия. Зам.-председател е на Градския съвет на БСП в София, където отговаря и за коалиционната политика. Член е и на Националния съвет на партията, като оглавява Съвета за младежта и спорта към него. В Изпълнителното бюро отговаря за Благоевградска област. Стана и зам.-управител на партийния вестник “Дума”, в който има своя рубрика от 3 г. Експерт е и в постоянната комисия по младежта и спорта в Столична община.
Извън политиката и спорта няма много свободно време за други хобита. Но от малък много обича да чете. Предпочита да държи личния си живот далеч от публичния интерес.





Коментари (0)
Вашият коментар