Вълчитрънското златно съкровище заминава за Виена за 4 месеца. То е най-впечатляващата находка в изложбата “Първото злато. Ада тепе. Най-старото златно съкровище в Европа”, която ще бъде открита в салоните на Музея за история на изкуствата (Kunsthistorisches Museum) в понеделник, 6 март.
Министърът на културата в служебното правителство Рашко Младенов ще бъде на събитието и ще се срещне с федералния министър на изкуството, културата, защитата на конституцията и медиите Томас Дрозда. Двамата ще обсъдят приоритетите за българското и австрийското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г.
Вълчитрънското златно съкровище е от 13 златни съда с общо тегло 12,425 кг. 7-те диска и съдът в 3 части нямат аналог в древността. Датират ги от VII-VI век преди Христа. “Изложбата е първата по рода си, която осъществяваме извън България. Показваме на света развитието на културата и цивилизацията по нашите земи през бронзовата епоха. Ада тепе е единственият известен досега рудник от бронзовата епоха за добив на благородни метали в Европа”, коментира доц. Христо Попов, заместник-директор на НАИМ при БАН.
Коментари (0)
Вашият коментар