Фердинанд на снимка - рекордьор по крале

Снимката рекордьор. На горния ред от ляво на дясно са Хакон, Фердинанд, Мануел, Вилхелм, Георгиос и Албер. Долу са Алфонсо, Джордж и Фредерик.

Една снимка на кралския фотограф Уилямс Дауни държи рекорда за най-много крале на едно фото. И на нея е и цар Фердинанд.

Останалите са Хакон VII Норвежки, Мануел II Португалски, Вилхелм II Германски, Георгиос I Гръцки, Албер I Белгийски, Алфонсо XIII Испански, Джордж V Британски и Фредерик VIII Датски.

Датата е 20 май 1910 година, а мястото е дворецът “Бъкингам”. Събитието е
погребението на английския крал Едуард VII, който умира навръх Гергьовден след 9 години на трона.

Едуард е известен като Вуйчото на Европа. Кайзерът на Германия Вилхелм, руският цар, норвежкият крал и принцовете на Хесе, Сакс-Кобург Гота и Брънзуик са му племенници, сестрите му са женени за кралете на Гърция и Дания, а Фердинанд и тези на Белгия и Португалия са му втори братовчеди.

Погребението е наистина внушително. На него присъстват 12 короновани особи и 47 носители на благороднически титли. Единственият обикновен човек е бившият президент на САЩ Тиодор Рузвелт, който върви в самия край на процесията.

Снимката е важна и заради това, че всъщност е последната, преди този роднински кръг да се разпадне Австро-унгарската империя е представена от ерцхерцог Франц Фердинанд, чието убийство в Сараево ще стартира Първата световна война. Днес монархията продължава да същестува само във Великобритания, Дания, Белгия и Норвегия, а бе възстановена и в Испания.

Само пет месеца по-късно след снимката, на 4 и 5 октомври 1910 г., в Португалия избухва революция, която сваля Мануел от трона и се обявява република. Той успява да се спаси при братовчед си Джордж, като умира в Туикенъм чак през 1932 г.
На 18 март 1913 г. в Солун пък е застрелян Георгиос I, който вече се готви да сдаде трона на сина си Константин, след като управлява Гърция 50 години. Всъщност гръцкият крал е датски принц, който през 1863 г. се качва на трона при съседите, които са отхвърлили брата на баварския си крал Ото - Леополд, да получи короната.
Монархията в Гърция приключва официално чак на 8 декември 1974 г., но преди това Константин II е в изгнание от 1967 г.

Първата световна война противопоставя братовчеди на бойната линия.

След нейния край кайзер Вилхелм II и Фердинанд абдикират от трона. Вилхелм бяга в Холандия, като Ваймарската република му разрешава да изнесе и част от императорското си имущество. На българския трон се възкача Борис III, синът на Фердинанд. След неговата смърт идва внукът Симеон II, прогонен след 9 септември 1944 г. Той единствен се връща като премиер през 2008 г.

Испанският крал Алфонсо се задържа на трона до април 1931 г., когато се провеждат местни избори. След това е обявена Втората република. През 1941 г. той отстъпва трона на сина си Хуан, а неговият внук Хуан Карлос си връща короната през 1978 г. след референдум. В момента управлява Фелипе VI, правнук на Алфонсо.

Хакон VII е един от малкото монарси, които са избрани от народа. Той е първият крал на Норвегия след развалянето на съюза с Швеция през 1905 г. Неговият син Олаф V поема управлението след смъртта му през 1957 г., за да стане най-популярният монарх в Европа и “Норвежец на века”. След смъртта му през 1991 г. нещата се поемат от сина му Харалд V, който управлява и до днес, въпреки че вече навърши 80 години.

Датският монарх Фредерик VIII също живее малко след снимката. Той е тогавашният еквивалент на принц Чарлз. Изкарва 46 години като престолонаследник и само 6 години на трона, преди да почине на 68. След него идва синът му Кристиян X, внукът Фредерик IX, за да се стигне до внучката Маргарете II, която управлява в момента. Заради нея бе направена промяна на конституцията, за да може и жени да наследяват трона в Дания.
Албер I Белгийски остава на трона до 1934 г., когато загива в планината по време на излет. Той е запален алпинист и се катери сам. Тялото му е открито няколко дни след като излиза за поредната си експедиция.

След това на трона се качва Леополд III, последван от Бодуен, Албер II и сега Фелипе. Интересното е, че в повечето случаи короната е предавана чрез абдикация на трона по здравословни причини.

Най-популярният монарх на снимката остава Джордж V. Заради първата световна война той основава династията Уинздор, за да избяга от германското Сакс-Кобург-Гота. Той управлява до 1936 година в най-тежките години за империята. Опитва се да спаси братовчед си Николай II, който е убит по време на Октомврийската революция в Русия. Започва да води кампания срещу избора на Адолф Хитлер за канцлер на Германия.

На трона се качва синът му Едуард VIII, който обаче остава само 326 дни, което е близо до рекорда за най-къс престой. Едуард предпочита да се ожени за американката Уолис Симпсън, която има два брака преди това, отколкото да управлява.
Така британската корона преминава в брат му Албърт, известен на всички като Бърти, който се възкачва на трона под името Джордж VI, а неговата най-голяма дъщеря Елизабет ще стане днешната кралица.

Албърт е главният герой във филма “Речта на краля”, в която Колин Фърт играе неговата роля.

В днешно време трудно могат да се съберат отново 9 короновани глави на едно място, камо ли на една снимка. Заради това рекордът, в който участва и цар Фердинанд, едва ли ще бъде подобрен някога.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене