За юбилея си царят получи скулптура на дърво на известен испански творец от крал Хуан Карлос и кралица София
Картичка със собственоръчно положен подпис и лично послание от царя получиха всички гости на 80-ия му рожден ден. Близо два месеца след тържеството Симеон II продължава да изказва лично благодарността си за вниманието и подаръците.
Над 800 души се събраха в градината на двореца “Врана” за рождения ден на царя на 16 юни. За първи път в София от 17 г. насам се събра цялото семейство на Симеон. Сред гостите бяха и много представители на благодорнически фамилии от цял свят начело с испанската кралица София и гръцките крал Константин и кралица Анна Мария, принцеса Маргарита и принц Раду от Румъния, принц Александър и принцеса Катарина от Сърбия, принц Никола от Черна гора, принц Лека и принцеса Елия от Албания и др.
Тържеството се превърна в светското събитие на сезона. То бе и своеобразна реклама за България с отбраната селекция от вина, изпратени във “Врана” от най-реномираните наши изби от цялата страна.
Сега Симеон се е заел лично да благодари на всеки от гостите си. А от едната страна на изпращаната от него картичка има
съвсем нов портрет
на царя - сниман
за първи път с
всичките си ордени
Съгласно Търновската конституция и статута на Канцлерството на ордените царят по право е Велик магистър на българските Ордени, а понастоящем в новите условия - на Династичните ордени “Св. св. равноапостоли Кирил и Методий” и на Голямото магистърско огърлие на Царския орден “Св. Александър”, основан още от княз Александър Батенберг на 25 декември 1881 г.
Симеон II има 15 ордена, част от които са от чужди държави. (Виж пълен списък по-долу.)
От другата страна на картичката има отпечатан стандартен текст за благодарност, под който царят собственоръчно добавя по едно изречение на лична признателност. Той пише на ръка и обръщението, както и подписа си.
За чуждестранните му гости пък благодарствената картичка е придружена и от специално пакетче, завързано с панделка в цветовете на националния трикольор. В него има
три подаръка
- марка, монета
и преспапие,
изработени специално за юбилея.
Стъкленото кълбо е направено в завода в Белослав и на него се вижда личният монограм на царя, изготвен за тържествата - стилизирана буква С с вплетен в нея знакът за втори - II, с царския герб над нея и цифрата 80 отдолу.
Юбилейната монета е с образа на Симеон II и е изработена в Монетния двор в София. А пощенската марка с неговия лик, издадена от Съюза на филателистите, лично царят валидира на рождения си ден в присъствието на гостите от чужбина и семейството си.
Стотици са подаръците на Симеон II за юбилея, разкриха от секретариата му. Много от тях са получени по пощата - и в София, и в Мадрид, от Европа, Близкия изток и Мароко.
Испанското кралско семейство, което на тържеството във “Врана” бе представено само от кралица София, го дарило със скулптура на дърво от известния испански автор Хосе Ониева, придружено от плочка с надпис: “На Симеон 40+40. Честит рожден ден!” и подписите на крал Хуан Карлос и кралица София.
Приятна изненада бил подаръкът на царското семейство. Доня Маргарита и децата
подарили на царя
издаването на
английски език на
автобиографията му
“Симеон II. Една необикновена съдба” вече излезе освен на български, на испански, френски, турски, румънски. Предстои издаването ѝ на италиански и гръцки език.
От партията си НДСВ царят получил дърворезба “Тайната вечеря” на Денислав Денев от Трявна, която ще бъде изложена в православния параклис “Св. Иван Рилски” в “Царска Бистрица”. Бившите му министри пък учредиха фонд за възстановяване на православния параклис в двореца “Врана”.
Настоящият председател на БАН акад. Юлиан Ревалски и предшествениците му - академиците Никола Съботинов, Стефан Воденичаров, Благовест Сендов, подарили реплика на българско съкровище.
От президента Румен Радев и вицепрезидента Илияна Йотова Симеон получил уникален сребърен часовник на дядо му цар Фердинанд.
Сред даровете имало много старинни документи, книги за България, картини от наши автори, старинни и съвременни икони.
Повечето от кметовете подарили картини с пейзажи от техните градове.
Няколко от многобройните букети, които доня Маргарита и сестрата на царя княгиня Мария Луиза получиха от гостите, били използвани за украсата на “Врана” и “Царска Бистрица”.
По молба на царицата обаче повечето от тях били изпратени в дом за възрастни хора в София.
Ордените на царя
Огърлие на Ордена на Златното руно, Испания
Огърлие на Ордена на Светото Благовещение, Италия
Велик офицер на Ордена на Почетния легион, Франция
Голямо огърлие на Ордена “Свети Лазар”, Франция
Велик кръст на Ордена “Леополд III”, Белгия
Велик кръст на Константиновия орден “Свети Георги”, Парма
Велик кръст на Ордена “Свети Януарий”, Парма
Велик кръст на Ордена на Спасителя, Кралство Гърция
Велик кръст на Ордена “Карлос III”, Испания
Велик кръст на Честта и Благочестието, Суверенен военен орден на Свети Йоан от Йерусалим, Родос и Малта (Малтийски орден)
Орден “Независимостта на Йордания”, Кралство Йордания
Великият кръст на Ордена на Божи гроб, Йерусалимска патриаршия
Орден “Св. цар Борис-Михаил Покръстител”, Българска патриаршия
Орден “Стара планина”, Република България
Коментари (0)
Вашият коментар