Инженер-химикът е копродуцент на последната лента на Кшищоф Зануси
Трудно е да се направи представяне на Джузепе Лепоре. Ако трябва да се говори за бизнеса му, той сам се описва с няколко думи като един от най-добрите в бранша на инспекциите и сертифицирането на фирми, като компанията му е с филиали в няколко държави. Когато обаче се заговори за увлеченията му по различни видове изкуства, инженерът е неизчерпаем вулкан от идеи и ентусиазъм. Интересите му варират от колекциониране на съвременно италианско изкуство до киното. Колекцията му от съвременно изкуство надхвърля 1000 произведения и един от проблемите му в момента е намирането на нови пространства за тяхното съхранение и излагане.
Както в бизнеса си, така и в хобитата си Лепоре инвестира огромно количество енергия, а най-интересното е, че през последните години започва все по-често да пътува по маршрута Рим - София, като се стига и дотам, че преди по-малко от година
води в столицата ни
и семейството си с
брилянтната идея да
емигрират тук
Засега идеята е замразена, защото съпругата и детето на инженер Лепоре попадат в София по време на най-големите студове у нас миналата зима и това кара свикналите на мекия средиземноморски климат италианци да се откажат от тази авантюра. Поне засега.
Лепоре не е нов за българските артсреди. През 2012 г. в Националната художествена галерия представя на българската публика художника Силвио Формикети, един от най-котираните съвременни италиански автори, а през 2013 г. в Софийския арсенал – музей за съвременно изкуство, организира самостоятелна изложба на Макс Мара, един от най-авангардните италиански съвременни художници.
В края на тази година Лепоре и Макс Мара подготвят ново представяне пред българската публика на серия от картини на художника, правени през последните 20 години и вдъхновени от творчеството на Христо Явашев. Стара мечта на Марра е да представи тези свои произведения в родина на великия “опаковчик”.
През март 2015 г. продуцентът представи на “София филм фест” лентата “Децата на МААМ” на режисьора Паоло Консорти, а за премиерата ѝ в София пристигна и екипът на филма начело с легендарния италиански актьор Франко Неро.
Инженер Джузепе Лепоре посвещава свободното си време и средства на продуциране на малки независими филми, като през 2016 г. е един от продуцентите на филма “Не бъди лош” (Non essere cattivo), който се радва на огромен успех в Италия и е
официалният
кандидат за “Оскар”
от италианска страна
Тези дни Лепоре отново ще е в София, този път, за да представи последния продуциран от него филм Sfashion на режисьора Мауро Джон Капече, който е в конкурсната програма на “София Индипендънт филм фест”, а прожекцията му ще е на 30 октомври. На представянето ще присъстват режисьорът на филма и изпълнителката на главната роля Корина Коронео.
Между българските автори Лепоре също си има любимец - скулптора Георги Чапкънов, който в момента му прави скулптурен портрет.
Ето какво каза той пред в. “24 часа”:
- Как ви дойде идеята за филма Sfashion?
- С режисьора Мауро Джон Капече ме запознаха общи приятели и той веднага ме впечатли с познанията и страстта си към съвременното изкуство.
В онзи период той живееше в Америка и работеше с Andy Warhol Factory. Започнахме да се срещаме и изгледах няколко пъти неговия късометражен филм “Статуята”, награждаван многократно на фестивали в цял свят.
Бях впечатлен от чистите образи и форма, с които разказваше своите истории, и така започнахме да работим по Sfashion.
- Какви са отзивите за филма? Вече го показахте на голям екран в Италия и обиколи множество фестивали.
- Премиерата му беше тази година на фестивала в Монреал и спечели наградите за най-добър чуждестранен филм, както на “Лос Анджелис индипендънт филм фестивал”, така и на “Холивуд булевард филм фестивал”. Спечели L’American Filmatic Arts Awards 2017 и е
между номинираните
за наградата
“Давид на Донатело”
(италианските оскари). Радваме се, че българската публика също ще има възможността да го види само след няколко дни.
- Какво ви предстои?
- В момента компанията ми е продуцент от италианска страна на най-новия филм на Кшищоф Зануси Ether, който се снима на териториите на пет държави. Той разказва история, случила се по време на Първата световна война, от края на която през 2018 г. ще бъдат отбелязани 100 години.


Коментари (0)
Вашият коментар