Жулиен дьо Казабианка е бил разследващ журналист за сп. “Експрес” и “Сънди таймс”
Световноизвестният френски стрийт артист и кинодокументалист от Корсика Жулиен дьо Казабианка пристигна в София, където ще украси с прочутите си монументални колажи няколко централни столични фасади, сред които тези на Софийската филхармония, на Софийската градска галерия и на седалището на направление “Архитектура и градоустройство”.
Паралелно с неговите творби жителите на София ще могат да се насладят във вторник на концерта на корсиканския мъжки полифоничен ансамбъл A Filetta съвместно с българските певици от Ева квартет. Докато зрителите на зала “България” слушат творбите на Бтуно Куле и Жан-Клод Аквавива, във фоайетата ще тече изложба на Казабианка със снимки от проекта му Outings.
Корсиканецът е канен от музеи по целия свят, за да прави колажи по уличните фасади, като използва класически персонажи, извадени от картините в музейните колекции. Именно това е същността на проекта Outings – образите, създадени от велики художници в миналото, да излязат навън.
Работата на Казабианка винаги е свързана с улицата. Така е и с филмите, които прави. Нобеловият лауреат за литература Гао Синдзиен е написал сценария на първия му късометражен филм “Нощта след дъжда”. В първия му пълнометражен филм “Преминавайки” са заснети анонимни минувачи по улиците на 44 града в 22 държави, като снимките траят три години. Заради тази необичайна лента университетът в Токио го кани да направи майсторски клас по кино. Друг любопитен факт от биографията му е, че в началото на кариерата си е бил разследващ журналист за сп. “Експрес”, за “Сънди таймс” и няколко големи френски телевизии.
“Преминавайки” е представен и като инсталация от 40 екрана на фасадата на кметството на 4-и район в Париж.
Коментари (0)
Вашият коментар