Най-красивите и тайнствени бижута от частна колекция влизат в НИМ

Антонио Василев я събира 20 г., показва над 500 образци - обици, накити за глава, пръстени, кръстове, амулети с невероятно  майсторска изработка

Изложбата „Златарството по българските земи XVI-XX в.“ ще бъде открита на 5 март в 16 ч в Националния исторически музей.

В експозиционното пространство по атрактивен начин са представени над 500 избрани образци от най-голямата и най-представителната частна етнографска колекция, собственост на г-н Антонио Василев, която той събира с вещина и търпение повече от 20 години.

Чрез включените уникални експонати може да се проследи развитието на златарското изкуство по българските земи в периода XVI-XX в. Изящните артефакти показват високите художествени постижения на българските майстори златари при обработката на благородни метали.

В изключително богатата експозиция могат да се видят пафти с умело гравирани християнски изображения върху седеф с невероятно майсторски изпълнена филигранна техника и клетъчен емайл, както и кована украса. 

-Накити за глава, сред които много редките надушни украшения с формата на нокът, носени като амулет, предпазващ от лош поглед и урочасване.

-Обици с висока художествена стойност - т. нар. арпалии, чието име идва от турската дума „арпа“ – ечемик, заради зърната, наредени около филигранно изработения кръг в средата.

-Тепелъци, с изобразени апотропейни (предпазващи) символи, които защитават жената от негативна енергия и болести.

-Пръстени, сред които е показан и уникален екземпляр с формата на нокът - рядък, декоративно изработен вариант на средновековните пръстени, предпазващи лявата ръка от излитащата стрела на лъка.

Впечатляващ е и броят на представените амулети – магични предмети, предпазващи хората от зловредни сили. Сред тях са нагръдните кутийки с изображения на светци и рядко срещаният и характерен за района на Котленско накит куна.

Сред експонатите ярко изпъкват настолните кръстове с филигранна украса и миниатюрна дърворезба, както и момински пафти и огърлица, изработени от чисто злато.

Представената колекция от образци на златарското изкуство, е важна част от наследството на българското златарско изкуство, развивало се по българските земи през XVI-XX в. Прецизното изграждане на сбирката дава представа за основните акценти в изкуството през периода на Османско владичество и Възраждането до съвременността. Забележителните експонати, пряко свързани с женската красота, отразяват също така и традиционните вярвания и религиозните представи на българите.

Изложбата „Златарството по българските земи XVI-XX в.“ може да бъде видяна от посетителите на музея до 1 юни 2018 г.

Надушен накит от колекцията на Антонио Василев
Надушен накит от колекцията на Антонио Василев
Пафти с филигран
Пафти с филигран
Тепелък
Тепелък
Колан, Западна Тракия, позлата, клетъчен емайл
Колан, Западна Тракия, позлата, клетъчен емайл
Пръстен нокът
Пръстен нокът
Пафти със седеф и изображение на двуглав орел
Пафти със седеф и изображение на двуглав орел
Накитът куна с изображие на Рождество Христово върху седеф
Накитът куна с изображие на Рождество Христово върху седеф
Нагръдна кутийка с изображения на св. Георги и св. Димитър
Нагръдна кутийка с изображения на св. Георги и св. Димитър
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
22 май - магически ден за ново начало в любовта
5 неща, които ни пазят от уроки
Карди Би ще получи награда от Американското дружество на композиторите
Б.Т.Р. тръгват на турне със Звезди и Тонто от “Ахат”
Галена на 40? Вярно е, но “става”: Не се страхувам от цифрата

Напишете дума/думи за търсене