Христина Бобокова подкрепя женското начало в изобразителното изкуство
Христина Бобокова завършва журналистика в Софийския университет. Притежава магистратура по изкуствознание от Художествената академия и изучава ренесанса във Флоренция. Основния си интерес - съвременно изкуство, развива в допълнителни специализации в чужбина. Подпомага и инициира множество артпроекти в страната и извън нея, като се интересува от нови лица с потенциал на сцената на изкуството. От 1995 г. е в сърцето на един от малкото създали устойчива културна традиция в България фестивали за съвременно изкуство “Процес – Пространство”, който през 2018 г, с традиционно международно участие, ще се проведе в Пловдив.
Христина Бобокова
не е от хората,
които се щадят,
когато имат кауза. Колекционер и меценат, тя от няколко месеца наблюдава ателиета, гледа, разговаря, иска да покаже образа на българската жена творец. Обича да комуникира с творците в развитие и да открива техния потенциал. “А българските художнички са много и можещи”, убедена е тя. Познава ги. Не може да се спре на една или две... Затова в навечерието на 8 март откри не една, а две изложби.
В галерия “Нюанс” са първите ѝ три фаворитки - Надежда Розева (медали), Емануела Ковач(графика) и Нина Лишовска(скулптура), които показват темперамент, детайлно изпипани неща и изключителен перфекционизъм в работата си. Не са се познавали преди, конкурират се, но стават партньорки в тази изложба,
благодарение на
предизвикателството
на кураторката
И наистина “стартират операционната системата” на женското начало - рационално и емоционално, влюбено и нежно, прощаващо и изискващо... със съвместното си творчество. Изложбата е предизвикателно озаглавена “OS:Eva”.
Ако изложбата в “Нюанс” има вкус на нещо “технологично”, на изчистената стегната елегантност на “висшата мода”, на философия и поезия, то продължението на проекта на Бобокова в галерия “Червената точка” е с теми като “Пробуждане”, “Копнеж”, “Следи”, “Сияние отвътре”, “Въглени”, “Кладенци”. То са стихиите! Земя, въздух, вода, огън и петата – най-спорната – етер. “Тук са събрани движение, пътуване в природата, пейзажи, традиции, водопадност на цветовете, пуснати на свобода от художничките, които работят с различни техники”, казва Бобокова, която от години следи развитието на тези авторки. Това са Райна Стоймирова - акрил, Невена Дернева - епоксидна смола, хартия на прах, Деница Тодорова - участва със стъклени пейзажи, работи с топено и свободно духано стъкло, Деница Дакова - скулптура от дърво, Лариса Илиева с фина живопис и Пенка Минчева с печати. Вече може да видите изложбата “Пътуване на стихиите” в галерията на ул. “Кирил и Методий” 24, която ще продължи до края на месец март. А ако посетите и тази в “Нюанс”, наистина ще добиете усещане за завършеност на впечатленията от женското начало в българското изкуство. Благодарение на Христина Бобокова.
А после Христина Бобокова поема по “Линия N 7” - най-дългата автобусна дестинация в Пловдив, по която ще „вози“ 17 световни и пловдивски артисти в посоката, която е избрал фестивалът за съвременно изкуство “Процес-Пространство”. Това е темата на тазгодишното му издание, в което са поканени автори от Германия, Мексико, САЩ, Япония и др. Те ще работят в открити ателиета 2 седмици в края на май и началото на юни, а творбите им ще бъдат изложени в Градската галерия, като авторите ще работят в жанровете живопис, фотография и инсталация. В рамките на проявата, част от програмата “Пловдив - европейска столица на културата”, се търси междукултурен диалог сред участниците.
Коментари (0)
Вашият коментар