Повишаването на нивата на въглеродния диоксид намалява защитните механизми на пеперудите монарх, показва проучване на американски учени, съобщи ЮПИ.
Гъсениците на тези пеперуди се хранят с листа от асклепиас. Те натрупват горчиви токсини, наречени карденолиди, съдържащи се в листата и това им помага да се пазят от хищници, предава БТА.
Учени от Мичиганския университет са отгледали четири вида асклепиас в различни атмосферни условия. Растенията били подложени на различни нива на концентрация на въглероден диоксид. След това листата им били анализирани и дадени за храна на гъсениците.
Изследователите открили, че гъсениците на пеперудата монарх, които са се хранили с листа от асклепиас, изложен на високи нива на въглероден диоксид, са били по-малко способни да се справят с често срещан паразит. Продължителността на живота на кралските пеперуди също намаляла.
"Открихме непризнат по-рано, непряк механизъм, по който климатичните изменения - в случая повишаването на нивата на въглеродния диоксид в атмосферата - може да увреди здравето на пеперудите монарх", каза Лесли Декър от Мичиганския университет.
Нарастващите нива на въглероден диоксид могат да намалят лечебните съставки в други растения, сред които и такива, използвани от човека за направата на лекарства, смятат учените.
Коментари (0)
Вашият коментар