Над Южното полукълбо имаше рядко природно явление с частично слънчево затъмнение от суперлуната, която се доближи до нашата планета на малкото за мащабите на астрономията разстояние от 357 430 километра, предаде ТАСС.
Природният феномен започна в петък в 04:48 часа българско време при изгрева на Слънцето в югозападната част на Индийския океан и приключи в 07:14 в района между Нова Зеландия и Антарктида, предаде БТА.
В момента на най-голямата фаза на сегашното слънчево затъмнение Луната закри малко повече от една трета от диска на Слънцето недалеч от бреговете на Земята Адели в Антарктида. Жителите на австралийския град Мелбърн станаха свидетели как Луната закрива 0,43 процента от повърхността на слънчевия диск, а тези на остров Тасмания - 3,5 процента.
Това е второто слънчево затъмнение за 2018 година, като първото беше регистрирано на 15 февруари, а третото ще бъде наблюдавано на 11 август.
За астрономите по-голям интерес ще предизвика предстоящото след две седмици пълно лунно затъмнение на 27 юли. То ще бъде най-дългото за това столетие и ще продължи 103 минути.
Коментари (0)
Вашият коментар