Изложбата е за 140 години от създаването ѝ. Военната фотография е много по-трудна, казва авторката Вяра Йовева
Изложба по повод 140 г. от създаването на Българската армия украси градинката пред Народния театър “Иван Вазов”.
Представена на 32 пана със снимков материал, изложбата е под наслов “В кадър - Българската армия днес”. Автор е фотографката от Министерството на отбраната Вяра Йовева.
Красивите снимки запечатват различни моменти от живота на българския войник в близо 100-годишен период, защото са включени и архивни фотографии.
“Идеята е да покажа живота и ежедневието на българския войник, за да да може обикновеният човек да види, че армията ни съществува. Дори когато има бедствия и аварии, първо тя се включва”, обяснява Йовева.
Снимки от
войнишка клетва -
един от
емблематичните
ритуали
на Българската армия, както и на връчването на дипломи на офицери и стажанти се редуват с фотоси от учения и акции на различни подразделения.
“Имала съм моменти, в които самите войници ме виждат и се крият. Това още повече ме предизвиква да ги хвана в кадър. Например, когато някой си получава дипломата, но ме вижда, че ще го снимам, и започва да се крие. Снимката обаче се получава много комична, защото той ми се усмихва и се вижда само едното му око в опит да се скрие”, разказва Йовева.
Сред представените фотографии е и тази на президента Румен Радев от авиошоуто “Това сме ние”. На него Радев, тогава командир на Военно-въздушните сили, изпълнява една от най-сложните фигури във въздуха с МиГ-29 - “кобрата на Пугачов”. А Вяра е запечатала момента, когато неговият изтребител с бордови номер 23 се е обърнал с корема нагоре.
За да подбере кадрите за изложбата, на фотографката са й нужни 3 месеца.
“Трудно ми беше да избера кои снимки да включа. С 32 пана е доста трудно да обхванеш историята на Българската армия”, категорична е тя.
На първото пано решава да постави снимки на българската гвардия от едно време. Впечатлява я това, че гвардейците тогава са се движели на кон. Затова тя решава да започне с тези кадри и да съпостави Българската армия - преди и сега.
За старите снимки ѝ помагат от Военноисторическия музей. Оттам ѝ предоставят снимки от изнасянето на бойните знамена от двореца за парада на 6 май, такива от атака на Черната могила при Чаталджа, направени още в далечната 1913 г., движение на войниците по време на боевете край Одрин и др. Освен това в изложбата
може да се видят
снимки и от Първата
и Втората световна
война
Именно заради историческите снимки, които вдъхновяват Йовева, изложбата е с мотото “Историята, без която не можем”.
“Военната фотография е много по-трудна и може би това ме предизвиква и ми вдъхва амбицията да правя такива неща. В полеви условия сред горите няма как да чакаш нещо наготово”, споделя фотографката.
За да “улови момента”, тя се качва на военни кораби и хеликоптери, без изобщо да се притеснява.
“Трябва да си много експедитивен и да се качиш бързо на хеликоптера, защото перките не спират да се въртят, и може да останеш без фотоапарат”, казва тя.
Преди време, докато е на един от корабите, успява да запечата как друг в морето изстрелва три големи ракети. Оказва се, че Йовева е единственият официален военен фотограф жена в страните в Европа.
“Когато ходим на официални посещения в други държави от Европа, винаги се учудват, че официалният фотограф е жена. В другите държави винаги са мъже”, разказва тя.
Изложбата ще продължи до 23 юли.
Коментари (0)
Вашият коментар