Широки блузи, скъсани дънки, подходящи както за мъже, така и за жени. Така виждат модата родените след 80-те години на миналия век, т.е. поколенията, наречени с последните букви от английската азбука - Y и Z. Тези младежи не чакат месеци, докато колекцията на любимия им дизайнер се появи по магазините. Те пазаруват онлайн. Могат за по-малко от седмица да се сдобият с маркови дрехи, докато се излежават удобно в леглото си, като
не се редят на
опашка нито за
пробната, нито за
касата
Повечето от младите прекарват поне няколко часа в интернет, където има милиони шопинг сайтове. Социалните мрежи също се използват за маркетинг. В Америка чрез тях кланът Кардашиян натрупа милиарди долари. Ким и Кайли имат собствени марки козметика, които промотират единствено в инстаграм и фейсбук. Поколението Z дори не познава живота без съществуването на лаптопа и смартфона.
Жените се отказват от официлните сака, които подчертават талията им. Залитат в напълно противоположната посока. Избират широки и груби сака, които
не очертават
стройните им фигури,
а ги правят по-обемни
Така внушават авторитет пред бизнес партньорите си. Тази тенденция може да се обясни с борбата за равенство между половете.
И въпреки че в бизнеса са делови, когато са на светски събития, жените не се страхуват да покажат повече плът, отколкото е нормално. Пръст в това отново има феминизмът. Младото поколение се стреми да покаже, че жената отдавна е излязла от ролята на домакиня и може да се облича както си иска, без да се притеснява от похотливите или осъждащи погледи на околните. Нежната половина от поколенията X и Y не се срамува от женствеността си. Напротив, момичетата я подчертават с много дантела, дълбоки деколтета и полупрозрачни материи.
Борбата за равенство между половете все повече влияе на модните тенденции. Това си личи и в дизайна на дрехите, които са джендър неутрални, т.е. са подходящи както за мъже, така и за жени. Затова почти всички холивудски знаменитости във всекидневието си носят широки тениски или суичъри. Панталоните им също не са впити. Напротив, по-големи са поне с един размер и са захванати с колан.
Цветовете също са унисекс. Розовото отдавна не е запазена марка само за женския пол. Все повече мъже имат тениски, панталони или сака в нежния цвят.
Друга тенденция в стила на двете поколения е, че са склонни да похарчат повече пари за ресторанти, спа хотели и пътувания, а не за дрехи. Причината е, че
бързо се насищат на
стоките и след месец
определят дрехите си
като скучни
Предпочитат да инвестират средства в изживявания. Затова не робуват на марки и модни тенденции. Напротив, голяма част от младите даже избягват да купуват стоки, върху които е изписано с големи букви логото на дизайнера или модната къща.
Харесват дрехите, които показват индивидуалността им. Затова късат дънките си вкъщи, боядисват блузите си в различни цветове или сами майсторят чантите си. Искат да се отличават от останалите. Ръчно направените стоки са на пиедестал. Всяка лимитирана колекция също. Колкото по-малко бройки има от една дреха, толкова по-голямо ще е търсенето.
няма да сложат
неудобни обувки или
твърде тесни дрехи
Причината е, че двете поколения обичат движението. Сутрин може да пият кафе с колегите, на обяд - да се разходят из близкия парк, а вечерта да излязат с приятели.
Харесват дрехите им да привличат внимание. Затова залагат на ярките цветове и нестандартни принтове. Допадат им тениските със забавни или иронични надписи. Пръст в тази тенденция имат ютюбърите. Много от тях, и български, и чуждестранни, предлагат тениски и блузи с оригинални щампи - най-често забавни цитати от клиповете им.
Коментари (0)
Вашият коментар