Малко преди грандиозното официално откриване на реставрираната Желязна църква в Истанбул в двора ѝ влиза мъж по тениска и бермуди с камера в ръката. По същото време там е пълно с телевизионни екипи, които искат да снимат българската църква отвътре - стенописите, златото, иконите. Мъжът се заприказва с арх. Фикрие Булунмаз - реставраторката на феноменалната сграда на Златния рог. И след известно време само той получава правото да влезе вътре с камера и да направи първите кадри.
“Не знам дали ме посрещна по дрехите, които подсказваха, че съм човек, отишъл там да работи, а не да позира. А и двамата не говорехме добър английски, но успяхме да се разберем”, обяснява Стилиян Иванов, който е мъжът с бермудите и режисьорът на документалния филм “Екзархията - българското сърце на Истанбул”.
Националната премиера на филма ще е на 3 август във Варна и за нея специално пристига архитектката, която преди два месеца получи и званието “Достоен българин”, което в. “24 часа” дава за добри дела.
Лентата, която разказва за българското училище край Босфора и за феноменалната българска църква, ще бъде излъчена във Фестивалния и конгресен център във Варна на 3 август, петък, от 20 ч. На премиерата Фикрие Булунмаз ще представи богат снимков материал, който показва цялостния процес по реставрацията на църквата “Св. Стефан”.
Ще присъства и генералният консул на България в Истанбул Ангел Ангелов. Почетен гост ще бъде министърът на външните работи Екатерина Захариева.
Екипът, създал документалния филм, ще предостави достатъчно време за въпроси на зрителите не само към авторите, но и към реставраторката.
За да съхранят автентичния облик на храма, над 40 специалисти 6 години са реставрирали всичко в него парче по парче. През 2018 г. той стана на 120 години.
Желязната църква “Св. Стефан” е сред архитектурните чудеса на Турция от 1898 г. до днес. Никъде по света няма друг храм с такава конструкция. Частите му са докарани на парчета по вода и след това са сглобявани. С годините обаче водата сериозно е подкопала основите на храма и железните колони са обхванати от ръжда и корозия. Това се оказва най-тежкото изпитание пред архитектите.
“Цяло чудо е, че камбанарията е оцеляла”, казва ръководителката на архитектурния проект Фикрие Булунмаз. Тя е специалист с 40-годишен опит и е сред реставраторите и на византийския храм “Св. София” в Истанбул. С екипа успяват не само да укрепят и обновят желязната църква, но и да запазят напълно оригиналната архитектура.
Желязната църква е паметник от изключително важно значение за българите в Турция и за България. Строителството му започва през 1891 г. с позволението на султан Абдулхамид Втори. Използвани са 500 тона стомана, като частите са изливани във Виена и транспортирани по Дунава до Истанбул. През 1898 г. църквата е отворена със зрелищна церемония, за да покаже пробуждането на българското културно и религиозно съзнание, разказва режисьорът Стилиян Иванов.
Коментари (0)
Вашият коментар