Името му е по-известно в чужбина, това е неговата първа голяма
изложба в Националната галерия
Ретроспективната изложба, подготвена от ХГ - Стара Загора, е посветена на 120-годишнината от рождението на художника Марио Жеков (1898-1955).
Тя е повод за поклон пред таланта на една от най-значимите личности в областта на морския пейзаж в българската живопис. Десетилетия наред името на мариниста е по-известно в чужбина.
За първи път се представя с ретроспективна изложба в Националната галерия. Открива се в петък (27 юли) в Двореца.
В края на пролетта на 1924 г.
Марио Жеков
пристига във
Франция
През есента започва да посещава Рисувалното училище в Париж. През есента на 1926 г. художникът се завръща в България. Заминава за Черноморието. Сред скалите и самотните плажове на Созопол и Несебър той пресъздава безкрайните превъплъщения на морето, светлината и движението на водата. Но не забравя и Париж.
Обществено-политическите промени в България след 1944 г. подлагат на изпитание свободолюбивия му характер. През тези смутни години художникът намира усамотение отново над разбиващите се в скалите вълни на морето. През следващите години паралелно с пейзажите от страната и Черноморието той работи в областта на сценографията и пространственото оформление. С основаването на държавното стопанско предприятие “Балкантурист” е сред най-активните фигури в рекламната сфера.
В ретроспективната експозиция
са показани
120 творби
от фондовете на художествените галерии в Стара Загора, Пловдив, Бургас, Сливен, Варна, Казанлък, Добрич, Националната галерия, Софийската градска художествена галерия.
Платната на Марио Жеков са рядкост на аукциони, държат високи цени, казват колекционери и познавачи. Гордост и въпрос на късмет е е да имаш негова картина.


Коментари (0)
Вашият коментар