Машина на времето: 7.8.1998 г. Живков умря, сменят парите

7 септември 2011 г. Честване на стогодишнината от рождението на Тодор Живков пред паметника му в Правец.

Тодор Живков изпадна в мозъчна кома и умря в 20,05 часа вчера”, пише “24 часа” на първа страница в броя си от 7 август, петък.

Смъртта беше пазена в тайна 12 часа и бе обявена чрез БТА.

Само 20 часа след като Тодор Живков издъхна, премиерът Иван Костов обяви, че сменя парите.

Живков постъпил по спешност в болницата на 8 юли. Имал тежка вирусна инфекция, висока температура и десностранна бронхопневмония. С мъка докторите овладели състоянието му и почти го излекували. “После обаче настъпиха мозъчни усложнения с бърз и прогресивен ход и с развитие на множество исхемични огнища на мозъчната кора” обясни д-р Герасимов, шеф на клинична база “Лозенец”.

Тодор Живков умира в 20,05 часа , в сряда в Правителствена болница “Лозенец”. За смъртта му официално е съобщено от БТА около 12 часа по-късно.

А 20 часа по-късно министър-председателят на България Иван Костов обяви, че сменя парите. Така българинът, след като ахва за смъртта на човека, управлявал го повече от 35 години, изпадна в шок, че банковите му сметки могат да се стопят.

Тодор Живков постъпва на лечение в болницата на 8 юли. През последните две седмици е в частична кома. Рядко излиза от нея и почти не разпознава близките си.

Постепенно настъпват мозъчни усложнения с бърз и прогресивен ход и развитие на множество исхемични огнища на мозъчната кора. И така се стига до леталния изход.

Първа новината за смъртта на Живков съобщава телевизия “Евроком”.

“Не бях при дядо, когато е починал. Откакто влезе в болницата, бях почти неотлъчно до него, но точно в сряда не отидох”, казва пред “24 часа” неговата внучка Жени Живкова.

За тежкото туморно заболяване на Живков първи съобщава “24 часа”, като се позовава на най-добре информираните източници от Правителствената болница.

Иначе за влошеното здравословно състояние на Живков се говори още от април. Спрягат се различни диагнази, включително и рак на белите дробове.

На 11 май късно вечерта Живков е приет по спешност в Правителствената болница с болки в стомаха, висока кръвна захар и отпадналост.

Отслабнал е с 6 кг. До последно отказва да постъпи в болница. Когато състоянието му се влошава, близките му търсят помощ във ВМА и болницата на МВР. И на двете места отказват да го приемат, въпреки че има опасност за живота му.

Два дни по-късно шефът на охранителната фирма “Ипон” Бойко Борисов съобщава, че Живков е в Правителствената болница след енергичната намеса на премиершата Елена Костова.

Часове след кончината на бившия първи ръководител на държавата шефът на клинична база “Лозенец” д-р Тодор Герасимов излезе с официалната причина за смъртта.

В текста, разпространен чрез БТА, се казва: “В основата на мозъчните усложнения стоят тежка и предимно мозъчна атеросклероза, дългогодишна захарна болест, прекараната вирусна инфекция с бронхопневмония, както и напреднали възрастови промени в целия организъм”.

С гриф “Спешно” световните агенции разпространяват новината за смъртта на Живков. Първа реагира германската ДПА, която се позовава на в. “Нощен Труд”. Ройтерс, Франс прес и ИТАР ТАСС използват като източници лекарите в Правителствената болница и български радиостанции. Най-обширен материал предава Асошиейтед прес.

Не дават държавни почести

Ръководството на БСП иска бившия Партиен дом за поклонението, но им е отказано. Николай Добрев уговаря Иван Костов Живков да бъде погребан като държавен глава.

Костов препраща червения депутат при президента Петър Стоянов с думите, че Живков е личност, която разделя нацията”.

МВнР също е против държавно погребение. Мотивите - в последните си години Живков не е участвал в обществения живот, много хора не го приемали, имал висящи съдебни дела...

Погребан е до жена си Мара

Ковчегът с тялото на Живков е докаран на пл. “Девети септември” (днес “Княз Александър Батенберг I” - б.а.) и в 11,10 часа и поставен с отворен капак на стъпалата отляво на царския дворец срещу мавзолея.

В 12 часа ковчегът е снет от постамента и поставен в закрит мерцедес катафалка. Многолюдно шествие тръгва след нея към гробищата.

Огромна опашка се извива около 13,30 часа пред ритуалната зала на Централните софийски гробища. Повече от три часа най-близките хора на Живков приемат съболезнования.

Първа с покойника се прощава внучката му Жени, след това и останалите. В 16,30 ч. ковчегът е затворен. Живков е положен в 10-и парцел до гроба на съпругата си Мара Малеева.

Единственият ръководител в света,

надживял собствения си паметник

Само след десетина дни се навършват 20 години от смъртта на Тодор Живков. През всичките тях отношението към човека, управлявал най-дълго България, е сложно и противоречиво. Той е отричан и мразен от една част от обществото. Много хора обаче изпитват носталгия по неговото време с аргумента, че тогава се е живеело по-добре и по-спокойно.

Кой каквото и да говори, “призракът на Живков” продължава да броди из България и в много от делата на властниците отчетливо личи неговият отпечатък.

Историята с паметника на Тодор Живков е чудесна илюстрация за това. На 8 септември 1971 г. в центъра на Правец по повод 70-годишнината на “първия партиен и държавен ръководител” е открит паметник. Бюстът е на скулптора Величко Минеков, на откриването присъства и самият Живков, и цялото Политбюро.

Идва перестройката и в самокритиката си БКП обявява война срещу “атрибутите на властта”. В нощта на 12 юли 1987 г. паметникът тихомълком е демонтиран. Тогава тръгна лафът, че Живков е единственият ръководител в света, надживял собствения си паметник.

На парламентарните избори през юни 2001 г. новосъздадената партия НДСВ начело със Симеон Сакскобурготски отвява традиционните партии и спечели 120 места в парламента.

За сигурността на Симеон, който става премиер, се грижи фирмата “Ипон” - същата, която обгрижва и Живков. Личен охранител и на двамата е Бойко Борисов. След време той ще ги нарече “моите два университета”.

През септември на същата 2001 г. в Правец е възстановен паметникът на родения там Тодор Живков. Социалистите намират фигурата му в цял ръст, правена през 1970 г. от проф. Секул Крумов, и я монтират в специално направена градинка на входа на града.

От Съюза на репресираните изпращат протестни писма до президента Стоянов, премиера Сакскобургготски и главния прокурор Филчев, но паметникът остана непокътнат.

На 22 януари 2002 г. президент на България става Георги Първанов, лидер на БСП - партията, наследник на Живковата БКП.

Историк по образование, той е един от “славната гвардия на ДКМС” - младежката организация на БКП, която “ковеше кадри” за управлението на социалистическа България. Първанов управлява два мандата като президент на страната.

Една от първите прояви на Корнелия Нинова, след като на 8 май 2016 г. е избрана за лидер на БСП, е посещението й в Правец, където положи цветя пред паметника на Живков.

В интервю през 2010 г. премиерът Бойко Борисов казва за Тодор Живков: “Фактът, че 20 години след падането му от власт никой не го е забравил, показва, че доста неща са били направени. А е и факт, че 20 години ние приватизираме, ние само приватизираме това, което е построено дотогава...”

СНИМКА: РУМЯНА ТОНЕВА

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене