Екоминистрите - повече политици, по-малко предприемачи

След мандата повечето се издигат на високи постове 

От екология по света се печелят милиарди всяка година. У нас боклуците, рециклирането и изграждането на пречиствателни станции също носят милиони, но само на ограничен кръг предприемачи. Сред министрите на околната среда и водите от последните почти 3 десетилетия не е известно да има милионер, освен ако някой от тях не укрива много умело това.

Единствено Долорес Арсенова (виж карето) може да се похвали с прилични доходи, но случаят при нея е по-особен – парите ѝ идват не от екология, а от фармацевтика покрай фирмите на съпруга ѝ, в чието управление и тя доскоро участваше.

Част от бившите министри на околната среда и водите, събрани от настоящия Нено Димов, по повод завършването на българското европредседателство. Отляво-надясно: Светлана Жекова, Иван Филипов, Ирина Костова, Джевдет Чакъров, Ивелина Василева, Нено Димов, Валентин Василев, Евдокия Манева, Нона Караджова.
Част от бившите министри на околната среда и водите, събрани от настоящия Нено Димов, по повод завършването на българското европредседателство. Отляво-надясно: Светлана Жекова, Иван Филипов, Ирина Костова, Джевдет Чакъров, Ивелина Василева, Нено Димов, Валентин Василев, Евдокия Манева, Нона Караджова.

Най-съществената група от бившите екоминистри образуват активните политици. Джевдет Чакъров, Искра Михайлова, Ивелина Василева, Валентин Василев (мнозина са забравили, че той е бил министър на околната среда и водите в правителството на Филип Димитров) – всеки от тях

преди и след

министерстването си

е заемал и

продължава да

заема висок

партиен пост

Джевдет Чакъров продължава да е почти несменяем депутат от ДПС, участвал в работата на 6 парламента досега, с огромен списък от законопроекти и инициативи.

Ивелина Василева, която в първия кабинет на ГЕРБ бе зам.-министър на екологията, а във втория – министър, не се върна обратно в Бургас, където дълги години бе зам.-кмет по екологията. А влезе отново в парламента и в момента председателства екокомисията.

Но най-висок пост безспорно постигна Искра Михайлова. Кадърът на ДПС бе зам.-министър на регионалното развитие при тройната коалиция, а в правителството на Пламен Орешарски бе назначена за екоминистър. Наложи се обаче да прекъсне мандата си, за да стане евродепутат. В Европейския парламент Михайлова стана

първата българка,

оглавила комисия

- Комисията по регионално развитие. За незапознатите това е органът, който определя европейската политика, включително и тази по изразходването на Кохезионния фонд.

Валентин Василев, който влезе навремето в политиката по линия на ПК “Екогласност”, след екоминистерството оглави това на търговията в правителството на Иван Костов. По-късно стана председател на Федерацията по ски. Сега е пенсионер.

Сред бившите екоминистри има и други влиятелни личности. Юлиан Попов, който бе само в продължение на три месеца през 2013 г. служебен министър на екологията, е доста известен автор публицист, чиито статии са достояние на читателите на “Файненшъл таймс”, “Индипендънт” и ред други големи издания на Запад. Той е редовен автор и на “24 часа”. Попов е член и е в управата на ред чужди фондации,

най-влиятелната от

които е Европейската

климатична

фондация

Той е неин главен съветник по въпросите на Централна и Източна Европа.

Сред бившите екоминистри има само един преподавател - Ирина Костова, която бе служебен министър в правителството на Огнян Герджиков. Тя е по-известна в тясно професионалните среди като преподавател по хидростроителство в УАСГ, която дълги години бе декан на Хидротехническия факултет.

Друг служебен министър на екологията – Светлана Жекова, ръководи сектор “Околна среда” към постоянното представителство на Европейската комисия в България.

Като изключим Долорес Арсенова, която участва в управата на няколкото фармацевтични фирми на съпруга си, предприемач може да бъде наречена и Нона Караджова.

Тя притежава 100% от “Проекти-Консулт” ЕООД, създадена още през 2007 г. Според самата Караджова това е фирма, занимаваща се със строго консултантска дейност по усвояване на евросредства за опазване на околната среда.

Само че по времето, когато тя беше екоминистър, фирмата е със замразена дейност, показа проверка на “24 часа” в Търговския регистър. След това печалбите ѝ се движат между 9 и 78 хил. лв. годишно след облагане с данъци.

Долорес Арсенова и фармацията

Миналата седмица папараци на “България днес” уловиха в кадър много любопитна сценка – 54-годишната ексминистърка на екологията Долорес Арсенова, издокарана в супермодерен прилепнал по тялото анцунг и бели маратонки, излиза от последен модел червено “Порше Турбо S” с номер, съставен от еднакви цифри – 121212.

Оказа се, че това е същото онова порше, за което тя самата се похвали неотдавна, че е купила срещу 400 хил. лв. и подарила на сина си Калоян Арсенов. Това стана малко след като тя и съпругът на Долорес - Асен Арсенов, излязоха от управата на почти всички фармацевтични компании, в които участват, и ги прехвърлиха на Калоян.

Червеното порше на Арсенови, уловено от папараците на “България днес”.
Червеното порше на Арсенови, уловено от папараците на “България днес”.

Семейството притежава още няколко суперкласни коли: “Ролс-Ройс” – подарък от Долорес за Калоян за сватбата, спортно “Ауди А8” и БМВ Х5. Всъщност още в първата имуществена декларация на Долорес Арсенова, подадена в далечната 2001 г., когато влезе в правителството на НДСВ, има цели три коли, общо съпружеско притежание.

Почти 20 години по-рано Долорес Арсенова кара също последен модел кола и отново червена.
Почти 20 години по-рано Долорес Арсенова кара също последен модел кола и отново червена.

Не е трудно обяснимо откъде идват средствата за луксозния живот, който води семейство Арсенови. Съпругът ѝ притежава от над 20 години фармацевтични фирми. Първата - “МСФарма”, отначало дистрибутираше лекарства предимно за лечение на рак, но вече има и производство, а и притежава аптеки. По-късно той създаде и фирмите “Необалканика” ЕООД и “Екокарс” ЕООД.

Семейството на Арсенова. Вдясно е синът и? Калоян, а самата Долорес носи на ръце роденият 20 години след Калоян втори син.
Семейството на Арсенова. Вдясно е синът и? Калоян, а самата Долорес носи на ръце роденият 20 години след Калоян втори син.

Ако се погледнат финансовите отчети на основната фирма - “МСФарма”, ще се види, че тази компания с 63 души персонал има завидни печалби след облагане с данъци. Докъм 2010 г. те се движат между 4 и 6 млн. лв. годишно, за да скочат на 10 млн. през периода 2011-2013 г.

Точно тогава избухна

скандалът с надутите

цени на онколекарствата,

които фирмата внесе от Индия и продаваше на държавата с немислимите 500% надценка.

Първа за тази аномалия сигнализира през 2009 г. покойната вече Теодора Захариева, която ръководеше Центъра за защита на пациентите. Самата Захариева се е лекувала години наред с оригиналното лекарство “Доцетазал”. Когато в болницата ѝ го заменят с генерика “Доцетакс”, тя тръгва да проверява и открива странни факти.

Доцетазалът, внасян години наред от фирма “Санофи”, е бил продаван на болниците срещу около 1300 лв. за флакон, като в един момент половината от количеството е заменено от внасяния от “МСФарма” генерик, купен от Индия, където той се продава срещу 11 хил. рупии, т.е. 372 лв.

Само че цената, която плаща здравната каса за генерика, вече е 1700 лв., а в аптеките се продава дори за 2000 лв.

Захариева подаде сигнал в прокуратурата и започна досъдебно производство. Което обаче не доведе доникъде - “МСФарма” е спечелила обществена поръчка, в която не бе открито нищо нередно.

Няколко години по-късно НАП направи проверка на имуществото на фамилията, но единствената открита нередност бе, че вилата им в местността Буджака край Созопол е стъпила върху защитена местност, в която не може да се строи. Този казус към момента е още в съда, тъй като Арсенови обжалват методично всички заповеди на строителния контрол за събарянето на постройката.

В цялата сага покрай фармацевтичния бизнес има един момент, който мнозина пропускат. Долорес Арсенова може и да не е имала механизми, с които да помага за фармацевтичния бизнес на мъжа си, докато е била министър на околната среда и водите. Но между 2005 и 2009 г. тя бе депутат от НДСВ, и то активен. Когато съпартиецът ѝ Лъчезар Иванов напусна през 2007 г. НДСВ, той в прав текст обвини Долорес Арсенова и колегата Борислав Великов в прикриване на конфликт на интереси.

“При гласуването на закона за лекарствата ясно проличаха интересите на Борислав Великов и Долорес Арсенова. Те застъпиха мнението всеки да има право да открива аптека, което ги облагодетелства.

Второто основно нещо в закона са цените на лекарствата и ценообразуването. Там те успяха да наложат на цялата парламентарна група да има регулирани цени, което също е в техен интерес”, обясни Лъчезар Иванов. Тогава Долорес Арсенова отказваше да коментира това, продължава да отказва контакти с журналисти и сега.

Евдокия Манева хвана четката

Евдокия Манева, която беше един мандат министър на екологията и два мандата - зам.-министър, е пенсионер и както твърди, вече има достатъчно свободно време, за да се отдаде на едно от любимите си занимания - рисуването. Тя прави за удоволствие това от много отдавна, но наскоро откри първата си изложба “Класически нюанси”.

Пейзажите на ексминистър Евдокия Манева са рисувани от натура и по спомен.
Пейзажите на ексминистър Евдокия Манева са рисувани от натура и по спомен.

Става дума за серия от пейзажи и натюрморти с цветя, всички рисувани от натура с маслени бои. Сюжетите на пейзажите са предимно от природни красоти в страната, но има и от чужбина, някои от които рисувани по спомен. Пейзажите са от Осогово, Етрополе, село Гела, Бургас, поречието на Дунав и другаде, но характерното за тях е, че тя често “дорисува” действителността. Манева е и запален меломан и редовен посетител на зала “България”. 

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене