Румен Овчаров изкачи Елбрус (Снимки)

Румен Овчаров и съпругата му Ваня (със сини якета в средата), дъщеря им Теодора (в розово) с приятеля си Валентин и семеен приятел се снимат за спомен с българското знаме на връх Елбрус. СНИМКИ: ЛИЧЕН АРХИВ

На 66 г. политикът покори най-високия връх в Европа заедно с жена си и дъщеря си Теодора

Вятър над 100 км в час, температури от -15°, сняг и слънце, което не топли. Тежко време, изпитание дори за опитен планинар. Но нищо не плаши Румен Овчаров по пътя му към връх Елбрус.

Кален в политическите бури, в последните години социалистът се учи да преодолява и тези в планините. И на Елбрус доказва сам на себе си, че е успял. На 66 г. изкачи най-високия връх в Европа - 5642 м, заедно със съпругата си Ваня и най-малката им дъщеря Теодора с приятеля ѝ Валентин. В групата е и бившият депутат от ДПС Юнал Тасим.

Сигурно

много хора са

изкачвали Елбрус, но

не и семейство на

средна възраст 64 г.,

не крие гордостта си Овчаров.

“Изненадах се от себе си, че съм толкова добре подготвен. Не ми е било трудно дори за минута чисто физически. Трудното бяха вятърът и студът”, разказа политикът.

На старта - Ваня и Румен на Поляна Чегет
На старта - Ваня и Румен на Поляна Чегет

Елбрус е предизвикателство за всеки опитен алпинист, пък какво остава за непрофесионалисти. Отправна точка за двуглавия връх в Кавказ е Поляна Чегет в Република Кабардино-Балкария, която е на около 2000 м надморска височина. С лифт се стига до базовия лагер на 3700 м - няколко бочки (от руски - бъчва) - нещо като полегнали огромни варели, които отвътре са добре изолирани с дървена ламперия и имат легла.

Оттам нагоре се тръгва пеш. Самото качването на Елбрус става на 2 пъти. “Първия ден се качихме до Скалите на Пастухов на 4800 м и стояхме половин час за аклиматизация. Но там няма къде да се спи, така че слязохме обратно до бочките. На следващата сутрин в 3 часа ратрак ни качи отново на тези скали и продължихме пеша нагоре към 5600 м”, разказа Овчаров. За два дни качват общо около 3500 м, което си е натоварване за организма. В такива случаи на недостатъчна аклиматизация самото изкачване е част от нея. Затова се върви бавно и равномерно.

Те са подготвени добре. Освен за височината и за времето, за което ги предупредил професионалният им водач от България. Имат едни от най-добрите алпинистки обувки, на които закрепват котки. Облечени са почти като за изкачване в Хималаите. Единственият проблем на Овчаров е лицето, което трудно може да предпази - не носи маска заради очилата си с диоптрите.

“Беше си приключение. Добре, че на последните 300 м са направили парапет, за който да се закачиш, защото вятърът е толкова силен, че те събаря”, разказа той. При закачването литва една от пухените лапи на Ваня. Слава богу се спира в леден блок на 20 м надолу. На Румен

му се налага да

слезе без осигуровки

по стръмния скат,

защото без ръкавицата приключението приключва веднага. А жените извървяват последните метри до върха заднешком, за да преборят стихията.

Базовият лагер - Бочките
Базовият лагер - Бочките

Отнема им малко над 5 часа и към 9 ч са на върха. Доволни от себе си и запленени от невероятната гледка. Вятърът обаче не прощава, затова успяват да се закрепят стабилно само за няколко снимки, преди да поемат обратно надолу.

Което се оказва доста тежко. Първо, защото трябва да слязат до бочките на един път. И второ, защото след Скалите на Пастухов започва жега, ледникът се топи, в кишата се върви трудно, трябва да се прескачат буквално реки. Но се справят.

Винаги съм казвал, че жена ми е върхът, на 62 г. успя, хвали Ваня Овчаров.

Самият той е влюбен в планините отдавна. През 1984 г. се запалва по алпинизма и се катери на различни места в България. През 1986 г.

покорява връх Белуха

в Алтай, който с

неговите 4506 м е

най-високият в Сибир

На приключенията обаче край слага съпругата му. Спрял с екстремните изпълнения, но не и да ходи в планината.

Последните метри преди върха. Вятърът е толкова силен, че не можеш да си вдигнеш главата.
Последните метри преди върха. Вятърът е толкова силен, че не можеш да си вдигнеш главата.

Допреди 6-7 години, когато за 60-ия си рожден ден си подари изкачване на най-високия турски връх Арарат (5165 м). За първи път заедно с него през сериозното изпитание минава и Теодора, която все още няма опит. С тях пак е и Юнал Тасим.

След това запалват и Ваня. През 2016 г. тримата с Теодора покоряват първенеца на Африка - почти 6-хилядния Килиманджаро. Миналата година правят 40-километрова обиколка на свещения връх на 4-те религии Кайлаш в Тибет, в която се минава през проход на 5630 м височина. В последните 6 месеца Румен и Ваня изкачват доста от високите върхове в България като част от подготовката за Елбрус.

Засега Овчаров не е решил коя ще е следващата му цел. “Децата вече се притесняват, не искат да ме пускат”, колебае се той. Не им казва твърдо ОК, но им обещава да помисли.

Още преди изгрев-слънце групата вече е на над 5000 м височина.
Още преди изгрев-слънце групата вече е на над 5000 м височина.
Румен е прегърнал Ваня, а Валентин - Теодора, на Скалите на Пастухов. Мръзнем, но трябва да стоим поне половин час за аклиматизация, разказа Овчаров.
Румен е прегърнал Ваня, а Валентин - Теодора, на Скалите на Пастухов. Мръзнем, но трябва да стоим поне половин час за аклиматизация, разказа Овчаров.
Румен и Теодора на път към бочките на 3700 м надморска височина
Румен и Теодора на път към бочките на 3700 м надморска височина

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене