Изследване обяснява странните характерни черти на приматите ай-ай

Приматите ай-ай Снимка: Уикипедия/ nomis-simon

Ай-ай са сред най-необикновените примати. Благодарение на резултатите от ново изследване учените могат да обяснят необичайните им характерни черти - големите им очи и дългите им тънки пръсти, съобщи ЮПИ.

Ай-ай са близки до шимпанзетата и човека, но по характерните си особености напомнят гризачи. Затова били класифицирани като гризачи от френски изследователи, когато за пръв път били наблюдавани през 1780 г.

В средата на 19-и век учените си дали сметка, че ай-ай всъщност са примати - един от многото уникални видове лемури на остров Мадагаскар. Днес учените знаят, че странните характерни черти на ай-ай са пример за конвергентна еволюция, при която се придобиват сходства у неродствени организми, предаде БТА.

Посредством компютърна томография били получени триизмерни изображения на скелетни структури у ай-ай и катерица. Това позволило на учените да преценят нивото на конвергенция сред напомнящите черти на гризачи особености на ай-ай. Било констатирано, че двата вида имат сходни зъби и методи на захапване. Катерицата използва своите два предни зъба и силната си захапка, за да счупи черупките на ядки. Ай-ай се осланя на сходни характерни особености, за да захапе кората на дърво, докато търси ларви на бръмбари. Резците на ай-ай са сходни с тези на гризачите, докато черепът и челюстта му напомнят онези на катериците.

"Ай-ай и катериците станаха пример за конвергенция, защото притежават сходни зъби, но изследването ни за пръв път показа, че еволюцията на черепите и челюстите им също е конвергентна", отбеляза Филип Кокс от университета в Йорк, Англия.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене