Корейската вълна заля и България

Кадър от корейския сериал “Съкровище в двореца”

Сериалът “Съкровище в двореца” е един от най-успешните културни експорти на Сеул. Разказва истинската история на първата жена лекар

Чан Гъм е сираче, което иска да изпълни последната воля на майка си и да стане първа придворна дама в кухнята на краля. Действието се развива в Корея от XVI век. Момичето се сблъсква с интриги, коварство, приятелство, любов, не отстъпва от принципите си и успява да изучи не само висините на сложната корейска кулинария, но и медицинската професия. В двореца тя става възпитаница на най-добрата приятелка на покойната си майка – но нито Чан Гъм, нито придворна Хан подозират за връзката помежду им. Двете се изправят срещу клана Чо, който от пет поколения властва в кухнята, а посредством нея и в двореца. Чан Гъм е принудена да се бори неведнъж за живота си и за живота на близките си, като това е една от причините да изучи в тънкости медицината. Над нея бди един от офицерите в кралската гвардия, който е запленен от умното момиче, но няма право да се сближи с нея.

Това в общи линии е сюжетът на корейския сериал “Съкровище в двореца”, който БНТ излъчва всяка вечер от близо месец. Филмът е типичен за корейското кино – близки планове, преувеличени мимики, наивни за европейското ухо реплики. И въпреки това приковава към малкия екран с невероятната история на една далечна култура, разкриването на екзотичната ѝ кухня и описанието на порядките в кралския двор на средновековна Корея.

Може би най-интересното е фактът, че сериалът е направен по истинската история на Дае Чан Гъм – първата жена лекар в Корея, първата жена, добила правото да лекува дори краля във времена, в които е било необичайно жените да четат и пишат, а в медицината жените са ставали най-много сестри и не са имали право да докосват мъжете като пациенти. Дори и кралицата не е имала право на лечение от доктор, за нея се грижели само медицинските сестри в двора. До появата на Чан Гъм.

Историята на тази млада жена е наистина забележителна и сериалът се радва на огромна популярност не само в самата Южна Корея, а и в цял свят. Той е един от най-продаваните телевизионни продукти на страната – гледан е в повече от 90 страни. Филмът е и типичен представител на така наречената “Корейска вълна” или “Халю”. Така се обозначава добилата световна популярност корейска съвременна попкултура. Феноменът е завладял отдавна цяла Азия, както и Северна Африка и Южна Америка, а чрез ютуб и видеопорталите от няколко години е хит в Северна Америка и Европа.

Един от първите вестители на Корейската вълна бе рапърът Сай с хита си “Опа гагнам стайл”. Първоначално Корейската вълна са филми, сериали и музика (кей-Попът е изключително харесван от тийнейджърите в Европа), днес тя обхваща и храната, езика, компютърните игри, модата и дори таекуондото, което отново е популярен спорт в Европа.

Корейска вълна е понятие, което китайските журналист и започват да използват в края на 90-те за изключително успешните корейски продукти. След като Сеул осъзнава какъв голям икономически успех има експортът ѝ, започва целенасочено да инвестира в култура и днес тя е един от най-големите износители на културни произведения.

Благодарение на тях се развива и туризмът в Южна Корея. А маршрутите по стъпките на Чан Гъм вече е отделен клон. Над 1 милион души идват всяка година в страната, за да посетят мястото, на което е сниман филмът. А южнокорейските актьори са най-високо платените извън Холивуд.

„Съкровище в двореца“ е излъчен в Корея за първи път на 15.09.2003 г. по корейската телевизия MBC. Излъчването му продължава до 23.03.2004 г. и чупи толкова рекорди, че е трудно да бъдат изброени наведнъж. Средният рейтинг на излъчените епизоди в реално време е около 47%, а някои от епизодите достигат до 57.8%.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене