Юлиан Вергов, Дарин Ангелов, Ивайло Захариев, Алек Алексиев, Орлин Павлов, Ники Илиев и още 15 от най-известните български актьори ще слязат от тетралната сцена, за да обуят бутонките и да се изправят във футболен мач срещу “Берое” на 9 септември в Стара Загора. Целта на срещата не е артистите да покажат спортните си умения, а да се съберат средства за второто издание на международния студентски театрален фестивал, посветен на Данаил Чирпански - студент в НАТФИЗ, който загуби живота си след автомобилна катастрофа през април 2016 г.
Идеята за мача хрумва на жените, които организират фестивала. Сред тях е актрисата Йоанна Темелкова. Създали групов чат във фейсбук, в който да уточнят детайлите. “Една сутрин Мила Люцканова написа: “Какво ще кажете да измислим нещо с футболен мач, за да съберем пари, защото търсим средства вече 6 месеца”, разказва Темелкова. Идеята обаче останала само в този чат. “Месец по-късно се сетихме, че Данаил Чирпански, на когото е посветен фестивалът,
в ученическите си
години е бил в
юношеския отбор
на “Берое”
Казах, че трябва наистина да направим мача. Не съм вярвала, че в живота си ще организирам подобно нещо. Определено е сложно, но ще се получи страхотно, защото всички актьори се включиха с голямо удоволствие”, казва актрисата.
За звездния отбор решили да подберат млади артисти, които наистина играят футбол. “Голяма част от актьорите всяка събота и неделя ходят на малки игрища навсякъде из София”, казва Темелкова. Сред тях са Бойко Кръстанов и Явор Бахаров. Тя ги поканила да бъдат част от събитието и те с ентусиазъм се съгласили, но заради снимки се оказало, че няма да могат да участват във футболния мач.
Ивайло Захариев ще
се нагърби с тежката
задача да е вратар,
понеже той единствен от артистите, които досега са дали съгласието си да участват в благотворителния мач, има вратарски ръкавици вкъщи. “Играл съм футбол, но малко и непрофесионално - бил съм вратар само на малки врати. Затова, като се прибера в София между турнетата ми, ще тренирам на голямата 7-метрова врата”, казва Ивайло.
Той е на почивка със съпругата си Миряна и двете им деца - 5-годишния Филип и 4-годишния Дамян, на къмпинг. След две седмици ще заминава за Ниш за откриването на филмовия фестивал. Там ще бъде премиерата на сръбската продукция “Южен вятър”, в която освен Ивайло участва още един много известен български актьор - Христо Шопов.
Но въпреки натоварената програма ще намери време и да потренира за благотворителната кауза. На стадиона в публиката най-вероятно ще са двамата му синове. “Те са още малки и се интересуват повече от баскетбол, защото това е спортът, в който се състезава чичо им. Но като им казах, че ще играя във футболен мач, се развълнуваха, попитаха кога ще бъде. Мислеха, че ще е на следващия ден. Така че ще ги взема с мен.”
Телефонно обаждане от Темелкова получил и Дарин Ангелов. “Предполагам, че всеки, който ще участва в мача, някак се подготвя за него, тъй като ще играем срещу професионалисти”, казва актьорът. Той се старае да свикне с топката, затова, когато има време, отива на футболното игрище и тренира финтове.
“Гледам да
калибрирам
мерника си”,
шегува се Ангелов. Отделно се опитва да увеличи издръжливостта си, като тича възможно най-дълго.
“Нямам представа на каква позиция ще бъда. Предполагам, защитник или поне халф. Не съм сигурен, че мога да бъда максимално полезен на отбора, ако съм в нападение. В някои критични положения сигурно ще се включвам в атаката. Ако вземе топката да рикошира в мен и да влезе във вратата, много ще се радвам”, шегува се Ангелов.
Мачът ще има две полувремена по 30 минути. “Измислили сме много готини изненади, които ще забавляват публиката”, казва Темелкова. Тя уточнява, че освен отбора, който ще включва 11 артисти, ще има още 10, които ще бъдат резерва.
Досега актьорският тим се е събирал веднъж - за да се напраят снимки, с които да се рекламира събитието.
“Надявам се преди мача да се съберем поне още веднъж, за да не се гледаме като непознати на терена”, шегува се Ангелов. Темелкова със сигурност ще
свика отбора отново,
но в началото на
септември,
за да могат артистите да синхронизират играта си.
Първото издание на фестивала “Данаил Чирпански” било през октомври миналата година. За него в България пристигнали театрални академии, които досега никога не били посещавали страната. Сред тях са кралските академии на Лондон и Испания.
“Фестивалът е важен, защото е културен обмен, който човек реално няма как да получи, ако не пътува и не ходи да гледа постановки в чужбина. НАТФИЗ правят такива неща, но рядко, защото е скъпо. Миналата година успяхме да покрием пътните разходи на студентите и техните преподаватели. За догодина не знам, всичко зависи от футболния мач”, казва Темелкова.
Коментари (0)
Вашият коментар