Когато Николай Урумов става съдия, баба му му казва: “Чедо, ти си избра една от двете най-неблагодарни професии на тоя свят. Вечно ще си виновен за всички, дори и да си прав”. Това не го спира да облече черната тога преди 5 г., за да правораздава в най-големия съд у нас - Софийския районен.
Познавачите на народната музика обаче не познават 32-годишния Урумов като съдия, а като фолклорен певец. С един клик в мрежата
може да чуете в
негово изпълнение
емблематични
народни песни
от Тракия
като “Караджа дума Русанки” и “Седнах да вечерям”.
Като младши съдия в Софийския градски съд Урумов бе част от състава, който гледа делото за убийството на студента по медицина Михаил Стоянов, удушен в Борисовата градина през 2008 г. След тежките заседания търси спасение в музиката.
“Както юристи, така и музиканти в моя род няма. За мен важи с пълна сила клишето: “Откакто се помня, все пея”. От 4-5-годишен имам снимки как съм пял в детската градина. В 8-и клас започнах да уча професионално народно пеене в 11-о СОУ “Константин Константинов” в моя роден град Сливен”, разказва Урумов.
Решава да учи право, след като си дава сметка, че добрите музиканти у нас трудно се препитават. “В момента, в който за първи път влязох в съдебна зала като студент втори курс във Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий” разбрах, че съдийството е моята професия. Разбрах, че не искам да работя като адвокат и прокурор”, признава Урумов.
“Имам песни за 2 албума. Радиата въртят мои неща, които съм дал на приятели радиоводещи безвъзмездно”, обяснява съдията. Първата песен, която записва, е “Злато моме” на Пенка Павлова.
Откакто е съдия, пее на концерти само от време на време.
“Законът ни забранява да получаваме приходи от всяка друга професия с изключение на преподавателската. Получава се така, че влагам много пари да запиша една песен, но го правя за удоволствие”, разказва магистратът.
Казва, че една бавна тракийска песен може да се сравни по сложност на изпълнение с оперна ария. “Има певици, които пеят странджански песни като тракийски. Казват, да, странджанска е, но ще я изпея, както на мен ми харесва.
Млади певици да
стават известни за
3 дни, след като
изпеят позната
фолклорна песен -
това е безкритерийност, която се шири в цялото ни общество. Застигнала е и изкуството”, казва магистратът.
Преди да му разреши да запише “Мъка ми е, аратлик”, Славка Калчева иска да го чуе как пее. След като ѝ праща свои изпълнения, певицата казва: “Ники, няма никакъв проблем! Запиши я!”
Така не след дълго двамата записват 3 дуета. Последните им песни “Похвали се Станка” и “Запалило се” се излъчват по телевизия “Планета фолк”. В ютюб са гледани над 100 хил. пъти.
“Ако певец от Тракия ви каже, че обича повече бързите песни от бавните, значи не е майстор. Има един стар лаф:
“Бавната песен е
песента на сърцето,
а бързата - на краката”. Много рядко вече ми се случва да пея на концерти, но преди това винаги съм спазвал максимата - без бавна песен на сцена не се качвам”, казва Урумов. Обяснява, че през последната година не му остава време и за записи, тъй като станал баща. Последните му участия на сцена са с ансамбъл “Филип Кутев”, с карловския ансамбъл “Розова долина” и на благотворителен концерт със Славка Калчева, Тони Дачева, сестри Диневи и други изпълнители в Ямбол в подкрепа на болно момиче.
Неведнъж съдия Урумов отказва да пее въпреки предложенията, които валят към него. “Преди 1 г. ми се обади диджей и ми каза, че младо семейство българи, което живее в Германия, се прибира в София да вдигне сватба. Каза ми, че искат да пея на сватбата, без значение колко хонорар ще поискам. Отказах!”, разказва Урумов. И посочва, че като магистрат може да пее на сватба само ако негов приятел се ожени и той реши да го поздрави. Заради отказите му имало и сърдити: “И какво като си съдия, голяма работа. Тук да не си в съда!”, казвали му недоволните фенове. Но за Урумов 2 мнения по този въпрос няма.
“Съдийската професия ме задължава да търпя подобни ограничения”, обяснява той. Споделя, че
професията на
съдията по
принцип е самотна
“Една дума или действие може да бъде изопачено, така, че да съсипе кариерата на магистрат. Нормално у нас моралът е криворазбрана категория”, казва съдията.
Идол в народната музика му е Недялка Керанова. Наричат я българската Ела Фицджералд, доайена на сватбарската песен или най-мъжката певица. “Да, на нея свалям шапка. Тя е ненадмината. Човек, който толкова много е дал на тракийското сватбарско пеене”, казва съдията. Той се е учил на народно пеене и от други певци като Иван Ханджиев, Ганчо Гарджев, Динка Русева.
Кои съдии будят възхищение у Урумов? “Имах щастието да съм във випуска, в който постоянен преподавател по наказателно право бе съдия Мая Цонева от Върховния касационен съд. Това е един от колегите, на които искрено се възхищавам. Нея я ценя преди всичко като приятел и после като съдия”, откровен е Урумов. Споменава и имената на други наказателни съдии от София - Владимир Астарджиев, Виолета Магдалинчева, Величка Маринкова.
На излизане от кабинета на Урумов питам дали си носи работа вкъщи, тъй като районният съд в София е на първо място по натовареност.
“Не, отсича той. Вече не го правя! Както казва съдия Цонева: “Дела ще има и след нас!”
Коментари (0)
Вашият коментар