Китайският телекомуникационен гигант "Хуауей" не получи разрешение да изгради 5 Джи-мрежата (5G) на Австралия от съображения за сигурност, предаде Асошиейтед прес.
Днес правителството в Канбера обяви, че участието в проекта на компания, която "вероятно получава указания от чужда държава извън обсега на правосъдието", представлява прекалено голям риск, предава БТА.
Няколко правителства започнаха да наблюдават под лупа дейността на "Хуауей" заради връзките й с китайското правителство. Частната китайска компания е основана от бивш майор от Народноосвободителната армия през 1987 г. През 2012 г. тя претърпя неуспех на американския пазар след доклад на Конгреса, в който се посочваше, че представлява риск за сигурността, и бе отправено предупреждение към телекомуникационните оператори да не купуват оборудването й.
"Хуауей" заяви, че никога не би предала данни за австралийски клиенти на китайските разузнавателни служби. В съобщението на правителството в Канбера обаче беше казано, че не съществуват достатъчно контролни механизми за ефективно овладяване на този риск.
Изпълняващият длъжността министър на вътрешните работи на Австралия Скот Морисън заяви, че правителството е ангажирано със защитата на 5 Джи-мрежите.
Решението засяга и корпорацията Зет Ти И, китайски производител на мобилни устройства.
През 2011 г. компанията от китайския град Шънчжън "Хуауей", най-големият доставчик на телекомуникационна техника в света, получи забрана да участва в търговете за поръчки за изграждане на широколентова мрежа на Австралия.
Телекомуникационните мрежи от пето поколение (5 Джи) ще заработят в Австралия догодина.
"Хуауей" изрази в Туитър силно разочарование от решението. През юни президентът на австралийския филиал на компанията Джон Лорд заяви, че отхвърлянето на един от водещите доставчици на 5 Джи-технологии може да се отрази на икономическия растеж на Австралия и на нейната производителност за десетилетия напред.
Комисията по разузнаването на Камарата на представителите на САЩ беше констатирала, че "Хуауей" и Зет Ти И, част от която е държавна собственост, са свързани с китайското правителство и че тези компании не са предоставили очакваните подробни отговори за отношенията и дейността си на американска територия.
"Хуауей" отрече да е получавала финансиране, за да извършва научна и изследователска дейност в полза на китайската армия. Комисията обаче заяви, че се е сдобила с вътрешни документи на "Хуауей", според които компанията предоставяла специални мрежови услуги на юридическо лице, за което се твърди, че e елитно подразделение за кибервойна на Народноосвободителната армия.
По онова време Лорд призова Австралия да не се оставя да й влияе американският доклад и заяви, че в него става дума повече за протекционизъм, отколкото за сигурност.
Коментари (0)
Вашият коментар