Ген. Кирил Войнов е най-известният пожарникар в републиката, сега ще бори метрологията

КИРИЛ ВОЙНОВ

Може би най-известният пожарникар в републиката - ген. Кирил Войнов, временно оглави Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) - ведомството, което проверява и контролира всичко в държавата - бензиностанциите, дрегерите на КАТ, асансьорите, язовирните стени и др. Това стана с решение на правителството през миналата седмица. За мнозина то бе изненадващо, защото малцина знаеха, че допреди това генералът, символ на пожарната, бе зам.-шеф на ДАМТН. Той притежава необходимото ниво на образование и професионална компетентност да изпълнява функциите на председател на ДАМТН, обясниха от МС.

Каквито и нови длъжности в държавата да заема, ген. Кирил Войнов ще си остане в масовото съзнание като шефа на пожарникарите и най-известния огнеборец в републиката. Това е така, защото, от една страна, той 12 години беше началник на тази дирекция в МВР. Войнов смени 8 министри като шеф на пожарната -първият бе Виктор Михайлов, последният - Румен Петков. За нито един Войнов не каза лоша дума, включително и за Петков.

Ето как обяснява каква е тайната на оцеляването си генералът: “Високо кръвно, диабет, разбити нерви, подагра.

Това се получава, когато си професионалист и трябва да доказваш, че това си ти, при всяка смяна на политици. Имал съм винаги професионално мнение и съм го отстоявал при всички министри. За което съм си платил.”

За него дългогодишният му колега и приятел Христо Кръстев казва: Проблемът на Кирил Войнов е, че е прекалено откровен, а това не се харесва на много хора.

ТОДОР СЛАВКОВ
Всъщност генералът даде най-силните си и активни години на пожарната, тя беше смисълът на живота му. Израсналият в софийското село Дръмша Кирил Войнов мечтаел да стане строител, по-късно летец, но в крайна сметка се озовал в пожарната. Завършил е Висшата противопожарна школа в Москва.

С огнените стихии 67-годишният генерал се бори от далечната 1975 г., когато постъпва като командир на взвод към столичната служба за пожарна охрана. За популярността му в миналото допринесе и това, че беше медиен човек в добрия смисъл на думата - не отказваше интервюта, уважаваше журналистите. Както и наследникът му Николай Николов, Войнов винаги беше на предната линия при гасенето на големи пожари в страната редом до своите подчинени.

“Много пъти съм му казвал да не тича да гаси пожари, защото е ръководител, да не пречи на пожарникарите да си вършат работата. Той пък ми е отвръщал: Кръстев, не си прав”, разказа преди време колегата му Христо Кръстев.

Войнов е споделял пред журналисти, че два случая в кариерата си на пожарникар никога няма да забрави. Единият е авиокатастрофата край с. Кривина през 1981 г., когато той и колегите му извадили над 50 трупа от горящ самолет. Другият е взривът на погребите край Ново село, който уби двама огнеборци и четирима полицаи през 1999 г.

Генералът обаче си тръгна от МВР огорчен. Така не стана ясно защо подаде оставка и бе освободен от поста си. Според публикации в основата на раздялата му с МВР бе конфликтът с вицепремиерката Емел Етем. Военната прокуратура му образува дело, разследваха го, подслушваха го. Обвинението бе, че дал служебни телефони на секретарката и шофьора си и ощетил държавата с 8 хил. лв. По време на делото и двамата възстановиха парите.

Съдът оправда Войнов и изчисти името му, но горчилката остана:

“Тежко пострадах от доносници, които написаха за мене клевети, а пресата писа за тях като за истина. Дадоха ме на съд, той ме оправда, но аз вече бях оплют и бях излязъл на улицата. Чувствах се паднал, никой не ми подаде ръка освен обикновени хорица, които не забравиха доброто, което са видели от мене като огнеборец.”

След напускането на МВР генералът, който до идването на демокрацията е членувал в БКП, направи няколко опита да се захване с политика, но нещата така и не се получиха. По съвест съм независим, твърди бившият пожарникар №1. Първо го спрягаха като кандидат за депутат от НДСВ - тогава Войнов обясни, че симпатизира на царя. После направи партия с екологична насоченст "Човекът и природата", която не остави диря в политическия живот, участваше в гражданска инициатива за повече честност “Видовден”, а целта бе “да се извадят на показ некадърните популисти и професионалните лъжци". Името му се завъртя като кандидат-кмет на София. За разлика обаче от огнеборството в политиката Войнов не стана №1.

“Работата подмладява хората, но трябва да е смислена, да е в служба на обществото и да носи удовлетворение”, казва в едно интервю преди 13 г. Войнов. “Когато си призван да помагаш на хората, когато държиш живота им в ръцете си, непрекъснато се зареждаш с енергия и ти се иска да направиш още и още неща. Ако човек е убеден, че не е достигнал върховете, към които се стреми, че трябва да положи още усилия, не се замисля за годините си” - тези думи на ген. Кирил Войнов вероятно обясняват и новото предизвикателство, което прие.

Роднина

Бившият шеф на пожарната с Бойко Борисов
Бившият шеф на пожарната с Бойко Борисов
Преди години ген. Кирил Войнов отиде в къщата на Тодор Живков, защото така му се “приискало”. Там генералът се засече с внука на бившия първи - Тодор Славков, с когото се прегърна.

“С него сме роднини и се подкрепяме във всичко - обясни Войнов сърдечните отношения със Славков. - Дядото на Тошко - Борис Славков, и моята майка - Здравка Аначкова, са братовчеди и са живели години наред къща до къща в село Искрец."

Награда

Настоящият и.д. шеф на метрологията е носител на наградата “Мъж на годината” за 1999 г.  Наградата, която най-често се печели от политици и спортисти, тогава отиде при пожарникар №1 не само защото неговите хора се справиха с пожарите в мини “Бобов дол" и Сакар, но и защото самият той е бил там, за да помага.

Колега

Премиерът Бойко Борисов постъпва на работа в столичната пожарна, където пряк началник му е Кирил Войнов. Двамата се познават от 40 г. Всъщност Войнов е познавал и бащата на министър-председателя. Въпреки това още като млад пожарникар Войнов пуска бъдещия премиер на най-трудните инциденти. След това ролите се обръщат - Войнов е подчинен на Борисов, когато той е главен секретар на МВР в периода от 2001 до 2005 г. Паметливите помнят, че тогава Борисов го защитаваше от атаките на Емел Етем.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене