Екип от индонезийски и британски университетски експерти използваха криминологично средство, за да предотвратят опасни срещи на хора и тигри, пише сп. "Сианс е авнир".
Използваната в криминологията статистическа програма служела за откриване на серийни убийци. Но учените този път я използвали с цел да предпазят тигрите от вида Суматрански тигър, които страдат от обезлесяването и бракониерството на остров Суматра. Суматранските тигри са смятани за силно застрашен от изчезване вид, предаде БТА.
За да предотвратят фаталните срещи на тигрите с хората, учените се базирали първо на данни от контакти хора-тигри в период от 13 години (от 2000 г. до 2013 г.). През този период имало общо 228 случая. От тях 106 били зрителен контакт, 83 били атаки на тигри срещу стада, 12 били нападения на тигри срещу хора, а в 27 случая ставало дума за намерени трупове на тигри, убити чрез капани или отровени. Въз основа на данните учените установили три зони, в които вероятността от среща тигър-човек били най-високи.
Паралелно с това учените разпитали и 2386 индонезийци за тяхната толерантност към местната фауна, по-специално към тигрите. Накрая информацията от разпита и данните за контактите тигри-хора била обобщени и била изготвена карта, от която ставало ясно кои са районите с население с най-ниска търпимост към тигрите и с най-висок риск от кървави срещи човек-животно. Въз основа на тази карта ще се вземат приоритетни мерки за предотвратяване на фаталните срещи на тигрите и хората в рисковите зони.
Коментари (0)
Вашият коментар