Алек Попов и Михаил Вешим с премиери на "Аполония"

На 7 септември ще представят книгите си в Художествената галерия в Созопол. Попов гостува със "Сестри Палавееви по пътя към новия свят”, а Вешим с "Оксиморон (Нечовешки роман)"

Издателство “Сиела” и тази година ще се включи в ежегодните празници на изкуствата “Аполония” в Созопол. Специални гости на морския бряг ще бъдат Алек Попов и Михаил Вешим - двама от най-обичаните и популярни български автори.

Заедно с тях на 7 септември ще изпратим лятото с две книги, които ще оставят трайна следа на съвременната българска литературна сцена. Представянето на “Оксиморон (Нечовешки роман)” от Михаил Вешим е на 7 септември от 18 ч в Художествената галерия в Созопол. “Оксиморон” е черно-бяла, смешно-трагична и уникална история за компромисите и малките неща, които ни правят хора.

В предговора към книгата самият автор пише: “Като верен син на моя малък, но славен народ аз също имам своя проект. От трийсет години. Нарекох го “Хектор”. В началото той беше само фейлетон. После разказ. Стана радиопиеса. Прерасна в едноактна комедия. Добавих още едно действие – превърна се в комедия в две действия. Сега комедията “Хектор” се модифицира в романа “Оксиморон”. Получи се един нечовешки роман.”

По залез пък, сякаш от нищото по созополските калдъръми ще се материализират два елегантни дамски силуета и ще се отправят към галерията, увиснала на ръба на света. Самотните рибари по парапета учудено ще извият глава подир тях: едната с лека картечница, а другата ще е преметнала шмайзер през рамото си…

И в това няма да има нищо странно, защото от 20 ч на същата дата и отново в Художествената галерия ще се проведе и специалното представяне на сатиричното продължение на първия партизански роман от времето на социализма в България – “Сестри Палавееви по пътя към новия свят” от Алек Попов. “Сестри Палавееви по пътя към новия свят” преплита в себе си мотиви и сюжети в стила на филми като “Гадни копилета” на Тарантино, “Банани” на Уди Алън, абсурдните клипове на Монти Пайтън, епичния наратив на Толкин, югославските партизански екшъни и купчините винтидж комикси, за да профучи безкомпромисно през коловозите на историята и да надскочи измамната носталгия по миналото.

Още препоръки

В Тоскана отново е сезонът на маслините, време за беритба и пресоване, време за зехтин

“Сезонът на маслините” от Каръл Дринкуотър (ИК “Хермес”) е жизнеутвърждаваща история, разказана с топлината и яркостта на средиземноморското слънце. Книгата ще се хареса на почитателите на Франсис Мейс и поредицата за Тоскана.

Каръл и Мишел сключват брак на екзотичен остров в сърцето на Тихия океан и се завръщат в любимата си маслинова ферма като съпрузи. В Прованс ги очаква тежка работа, но и надежда за бъдещето. Сега те са изправени пред ново предизвикателство: как да развият максимално фермата, в която има петдесет маслинови дръвчета, и да произвеждат екстра върджин зехтин. Двамата отново се сблъскват с безумните изисквания на френската бюрокрация.

Мишел заминава за Париж по работа и Каръл се нагърбва с беритбата и пресоването на маслините, а освен това е и бременна. В разгара на сезона на маслините се случват драматични събития, които хвърлят сянка върху живота на семейството. Ала благодарение на маслиновите дръвчета - символ на мъдростта и вечността, и любовта на съпруга си Каръл открива отново душевното равновесие и щастието. Каръл Дринкуотър е британска актриса, известна най-вече с ролите си в научнофантастичния сериал “Чоки” и култовия филм на Стенли Кубрик “Портокал с часовников механизъм”. Обича да пътува и е обиколила целия свят. По книгите й “Маслиновата ферма” и “Пътят на маслините” е заснета документална поредица. “Винаги съм си мислила, че ще живея в Италия. Обожавах града, но поради ред причини тази глава от живота ми приключи. Завърнах се в Лондон, а след това заминах за Австралия за снимките на нов сериал. Там срещнах французина Мишел, който работеше като продуцент. История, която описах в книгите от поредицата е за нашата маслинова ферма “Апасионата”. Почерпих вдъхновение от любовта си към Мишел, от очарователната ферма с 68 маслинови дръвчета на по 400 години, както и от новооткритата си страст към маслините, тяхната история и традиции”, казва авторката в интервю.

Зараждането на Османската империя

Обвита в митове история и наситена с приключения фикция се смесват в историческия роман “Осман I. Любов” (ИК “Сиела”) от видния турски писател Беязът Акман. Книгата проследява създаването на бъдещата Османска империя и раждането на един герой, чиято цел е да спре жестокото насилие над рода му в Анатолия. В прашната шир на Мала Азия се издига герой, който има волята да се опълчи на насилниците. Този красив и силен младеж е Осман.

Класацията на издателството

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене