Рискът да си МВР министър: 6 от 21 не са живи, строят партии, само две жени и най-вече адвокати

Полицаи бранят от камъни Николай Добрев.

Рисковано е да си МВР министър в България, показва кратък преглед на живота на тези, които са преминали през това ведомство. Сред бившите министри по време на демокрацията най-висока е смъртността при оглавявалите МВР. Петима от общо 21 не са между живите.

А иначе пътят, който поемат, след като станат от министерското кресло, е различен. Някои преподават, други се отдават на политика, има съветник на президента, а двама дори са били председатели на Народното събрание. Това са част от биографиите на вътрешните министри в последните 28 години.

С висока позиция след МВР се сдобива първият министър във времето на демокрацията Атанас Семерджиев. Кадърът на комунистическата партия е два пъти поред министър, но общо само 195 дни. Когато излиза от вътрешното министерство, най-дългогодишният началник на генщаба на армията, е пръв и последен вицепрезидент на републиката, избран от Народното събрание. Президент му бе Желю Желев.

Следва обвинение в

унищожаването

на 134 102

агентурни дела

на ДС като

министър,

но след присъда от 4 години накрая е оправдан, а делото прекратено. Умира през 2015 г. на 90 години. По време на мандата си иска пистолет от шефа на парламента акад. Николай Тодоров, докато народът щурмува сградата. Заплашва, че ще се самоубие, но никой ме му дава оръжие. 

Наследникът му в МВР Пенчо Пенев изкарва пълен мандат като конституционен съдия. След приключването му е адвокат. Преподава, бе и директор на магистратското училище. Днес е член на Правния съвет към президента Румен Радев.

Стоян Стоянов пробва късмета си в частния бизнес. Известният с делото за употреба на оръжие при подпалването на партийния дом министър. Делото бе прекратено, защото Стоянов не стрелял, а само размахвал пистолет, който бил законен. След МВР той бе шеф в Токуда банк от 2002 до 2006 г.

Първият човек от СДС, застанал начело на МВР, достига до най-високия пост в държавата Йордан Соколов

става и първият

председател на

Народното

събрание,

изкарал пълен

мандат от 4 г.

Соколов почина през 2016 г. До последно той остана един от най-уважаваните юристи у нас. 

Мандатът му се запомня с придобиването на огромно количество информация и развиването на ангентурата в МВР.

Над 20 години адвокатства Виктор Михайлов. Именно по негово време се разиграва кървавата акция в столичния кв. “Белите брези”. Тогава двама служители на отряда за борба с безредиците застрелват 2 барети. Акцията е по залавянето на съдружника на Иво Карамански - Иван Иванов.

След напускането на МВР през 1994 г. той 2 години ръководеше службата за трудно събираеми вземания на Банката за земеделски кредити. Днес е адвокат, а сред най-известните му клиенти като адвокат са Братя Галеви, които бяха осъдени, но избягаха.

От 15 години главен експерт в програма “Сигурност” към Центъра за изследване на демокрацията е друг бивш вътрешен министър - Чавдар Червенков.

Мандатът му бе кратък - той бе служебен министър и се върна като посланик в Тунис, откъдето си бе взел отпуск.

Трагична съдба имаше неговият колега Любомир Начев - той се самоуби през 2006 г. Преди това напусна поста си вътрешен министър, след като бе заснет в тв репортаж в компанията на манекенки в деня, когато трима полицаи бяха разстреляни в София. Сред тях бе и Евгения Калканджиева. “Ще кажете, че не сте ме намерили”, казва той на тв репортерката Севда Шишманова, но тя излъчва думите му.

Покойник е и наследникът му Николай Добрев в правителството на Жан Виденов. Постът в МВР за него бе път първо към премиерския стол, а после и към лидерското място в БСП. За съжаление Николай Добрев не успя да извърви този път, тъй като заедно с тогавашния социалистически лидер Георги Първанов върнаха мандата за съставяне на правителство на социалистите след започналите бунтове пред парламента.

Богомил Бонев, който бе един от най-запомнящите се вътрешни министри, когато напуска поста, заявява, че наистина е щастлив, че не е в МВР. Бонев ограничи властта на застрахователите, направи срещи с всички силоваци като ги покани в МВР. Последва скандал с тогавшания шеф на НСС Атанас Атанасов, който отнесе спора до премиера Иван Костов. Поводът бе, че бе засечен на яхтата на Майкъл Чорни във Варна. Малко по-късно Чорни бе изгонен от България от НСС. Заради този скандал Бонев бе принуден да напусне Министерския съвет от премиера Костов.

Кандидатира се неуспешно за президент през 2001 г. от Гражданската партия на България. Смята се, че неговата кандидатура проваля втория мандат на Петър Стоянов и напрактика помага Георги Първанов да стане президент.

Неочаквано за мнозина стана директор на Пловдивския панаир, чиито собственик Георги Гергов му е кум.

Богомил Бонев е много активен в социалните мрежи.

Съпругата му - известната актриса Нона Йотова, вледе в политиката като депутат от гражданската квота на БСП.

Наследникът му Емануил Йорданов е един от малкото бивши вътрешни министри, които най-често са канени в тв студията като експерти да говорят за един или друг казус, свързан с престъпността и МВР.

Емануил Йорданов бе засечен да се забавлява часове след като тогавашният главен прокурор Никола Филчев обяви, че е бил подслушван от МВР в кабинета и дома си. По това време министърът бе на концерт на рок легендата Алис Купър с дъщеря си. “Аз съм министър за няколко години, но си оставам баща за цял живот”, каза той.

“Алис Купър го чаках от 1973 г., когато си купих един негов сингъл в Париж, и нямаше как да пропусна концерта заради някакви твърдения, за които днес е доказано, че са неверни с оправдателни присъди”, казва Йорданов.

“Хубавият ми

спомен от МВР е,

че ходих на

концерт на

Алис Купър”,

шегува се днес той.

След МВР Йорданов се връща към адвокатската си професия. “Живея като нормален човек. Днес защитавам много полицаи, а това показва, че имат добри спомени от времето ми в МВР”, казва той. Не се гордее с дела, а че всеки ден се явява на “мажоритарни избори и когато имам нов клиент, ги печеля”.

Георги Петканов изкарва целия си мандат като министър, което е прецедент за МВР. Професорът, който бе номиран в царското правителство от т.нар. юридическо лоби на Огнян Герджиков, Пламен Панайотов, Даниел Вълчев, се сблъска с неочакван за него конкурент във вътрешното ведомство. Симеон Сакскобургготски номинира за главен секретар на МВР Бойко Борисов. Реално политическата кариера на днешния премиер започна при министър Петканов. Професорът видимо се изнервяше от активността и популярността на главния си секретар, режеше част от правомощията му, оплакваше се на царя, но най-вече бе запомнен в МВР като министъра, който обичаше да бъде канен на обеди и вечери. 

Във ведомството разказват, как по време на посещение на президента Георги Първанов в Германия, на официална вечеря след тостовете и наздравиците, министърът ругае публично Борисов. Конфузът е голям, но на следващия ден членовете на делегацията с изненада установяват, че министър Петканов не помни нищо.

След МВР той оглавява правосъдното министерство. Умира на 1 май 2015 г.

Въпреки че днес Румен Петков демонстрира добри контакти с премиера Бойко Борисов, новият лидер на АБВ, по онова време се дразнеше силно от популярността на Борисов. Тогава той подаде оставка като главен секретар и на практика Румен Петков даде последния тласък на Борисов да се кандидатира за кмет на София. 

Мандатът на Петков се запомни със срещата му на басейна “Спартак” с “оперативно интересните“ бизнесмени Пламен Галев и Ангел Христов - братя Галеви. Тя бе представена като целяща предаването на важна информация. Години по-късно тогавашният шеф на ГДБОП, а днес покойник Ваньо Танов ще заяви пред БНТ, че целта е била преразпределяне на територии в наркобизнеса. “За да не си пречат страните и да не воюват, за да не попаднат по този начин в полезрението на службите”, обясни той.

Михаил Миков, бе една от поредните изненади за МВР системата. Мек като човек, той бе външен елемент за вътрешното ведомство. 

По време на мандата на Михаил Миков пък се развихри една от най-страшните банди - “Наглите“. Те извършиха над десет отвличания по време на мандата му, които останаха неразкрити. Дори Катрин Маркова, майка на отвлечения Джорджо Марков, бе посочила имената на групата, но сигналът й не бил взет под внимание.

МВР обаче даде тласък на Миков в партийната кариера и за 2 години той оглави БСП, след като Сергей Станишев сдаде поста.

Михаил Миков на практика стигна до първия пост в парламентарната република - бе начело на Народното събрание от 2013 до 2014 г. Днес не е депутат заради правилото на новата лидерка Корнелия Нинова за не повече от 12 г. депутатстване в левицата. Днес е в Изпълнителния съвет на партията и преподава.

“Наглите” бе разбита при наследника му Цветан Цветанов с помощта на убития вече бизнесмен от Велико Търново Петър Христов. Цветанов закова и “Килърите”. 

Той е вероятно най-разпознаваемият МВР министър, чиято професионална, а по-късно и политическа кариера е и най-устойчива. Тя стартира по времето на Георги Петканов, когато Цветанов става оперативен помощник на главния секретар на МВР Бойко Борисов. Двамата се срещат през 2001 г. във ведомството, където бъдещият министър работи в администрацията от 1997 г.

Цветанов завършва курс по мениджмънт в Международната правоохранителна академвия в Розуел, специализира в Сикрет сървис във Вашингтов, минава през курсове на ФБР и Департамента за вътрешна сигурност на САЩ в периода, когато помага на Борисов в МВР, за да се върне в първото му правителство през 2009 г. като министър и силов вицепремиер.

От самото създаване на ГЕРБ Цветанов е човекът, който гради и бетонира структурите по места. След 2013 г. избира парламента, където ръководи депутатите на ГЕРБ.

Цветлин Йовчев

е преподавател в библиотекарския университет. Преди това той оглавяваше ДАНС, бе и шеф на кабинета на президента Росен Плевнелиев. По време на мандата му в МВР ГДБОП премина в държавната агенция. Бяха разбити и две групи за убийства. Едната днес е оправдана,а другата бе дадена на съд за грабеж. Петя Първанова е начело на Държавната агенция за бежанците. Тя бе служебен министър по време на скандала с костинбродските бюлетини.

Йордан Бакалов също е преподавател, но в НБУ. Той се скара с главния си секретар Светлозар Лазаров и въведе поста на зам.-главен секретар. С обучение на студенти в полицейската академия се занимава и Веселин Вучков. Той напусна поста именно заради Лазаров, тъй като му бе наследство, а искаше да работи със заместника му Георги Костов. Той все пак стана главен секретар, но при Румяна Бъчварова. По време на мандата си тя опита да изкара пожарнат аот МВР. Имаше редица полицейски протести, както и стрелба с два гранатомета по Алексей Петров, койято бе разкрита. Днес е шеф на кабинета на премиера Бойко Борисов.

Пламен Узунов, който преди това бе начело на пловдивската полиция, е съветник по сигурността на президента Румен Радев. По време на неговия кратък мандат бе разкрито убийството на ученика Георги Игнатов в Борисовата градина. Георги Костов пък бе уволнен от поста главен секретат.

Очаква се към преподаването да се върне и Валентин Радев. Неговият личен мобилен телефон и дори домашният му адрес могат да бъдат открити на сайта на един от университетите, в които преподавава. 

Той е и единственият вътрешен министър, който знае какво е чувството да те арестуват. Задържа го служба “Военна полиция” през 2008 г. Тогава експертът по взривовете се опитва да влезе в Челопеч, но има заповед да не се пуска никого. Бъдещият министър се оказва на капака на джип с белезници на ръцете. Запомня се с редовните си месечни брифинги и няколкото “идеи” телефонните измамници да бъдат назначени в МВР. По време на мандата му се създадоха мобилните групи за реакция, които са базирано до села без полицаи.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене