Български военни медици пътували по 20 денонощия, за да помагат по време на Виетнамската война

Стари архиви съхраняват едни от първите мисии на българските военни лекари зад граница.

Тази година военномедицинската

служба у нас навърши 140 години

140 години навърши военномедицинската служба у нас на 1 септември тази година. Военномедицинска академия отбеляза празника с юбилейна пощенска карта, а печат за валидирнато ѝ поставиха началникът на ВМА бригаден генерал проф. Венцислав Мутафчийски, FACS, зам.-министърът на отбраната генерал-лейтенант Атанас Запрянов, началникът на отбраната ген. Андрей Боцев и изпълнителният директор на “Български пощи” Деян Дънешки.

Военномедицинската служба у нас е създадена на 1 септември 1878 г. Първата хуманитарна мисия в историята и на родното здравеопазване, и на българската войска обаче се случва

през 1904 г., когато

бригада от военни

лекари е изпратена за

далечна Манджурия,

Североизточна Азия.

Там, в размирните години след Руско-японската война, нашите медици оказват помощ на руското дружество на Червения кръст. За ръководител на бригадата е избран подполковник д-р Димитър Киранов, началник на Първа софийска дивизионна болница, чийто наследник днес е ВМА.

В състава на бригадата са четирима военни лекари, двама фелдшери и 3 сестри. Според архивите на руското командване българската бригада е изпълнила “с чест и достойнство своята задача и е спечелила респект и уважение.”

През изминалото столетие българската военномедицинска служба взема участие в мисии в Европа, Азия, Африка, Латинска Америка. Те са свързани с военни конфликти или природни катаклизми.

Богатият опит на военните лекари и модерното за началото на 20-и век оборудване са основание за ползването на Софийска военна болница като база за обучение на студенти медици в създадения през 1918 г. Медицински факултет към Софийския университет. Традицията продължава и до днес.

Подготовката на военните медици за работа при кризи е особено ценна в съвременната епоха, когато заплахата от тероризъм расте. А и все повече природни катаклизми удрят планетата.

След първата мисия в Руско-японската война български военни лекари осигуряват помощ във всички войни, водени до средата на 20-и век.

През 50-те години, веднага след началото на войната между Северна и Южна Корея, две военномедицински бригади, включващи около 50 лекари, се отправят към Далечния изток в помощ на местното население. Няколко години по-късно 4 бригади на наши медици подпомагат Виетнам в периода 1956-1971 г. по време на виетнамската война. Само за да достигнат с влак от София до Ханой, медиците ни са пътували средно по 20 денонощия.

През 1962 г. български военни лекари помагат и на алжирското население. Това е една от най-продължителните хуманитарни мисии. Тя приключва през 1990 г., но сътрудничество между медицинските служби на двете армии продължава до днес.

През 60-те години военномедицинската служба участва в мисии в Мозамбик, Никарагуа, Сирия и Ливан. Медиците ни помагат при

земетресенията в

Армения през 1988 г.

и в Турция през 1999 година. Българските военни лекари помагат и на северната ни съседка Румъния по време на демократичните промени там през 1989 г.

Първото участие на контингент от Българската армия в операция по поддържане на мира под егидата на ООН е мисията в Камбоджа през 1992-1993 г. За медицинското осигуряване на българския контингент, включващ над 1020 военнослужещи, е изпратен медицински взвод от 27 лекари, медицински сестри и санитарни инструктори.

От юни 1997 г. България участва с военни контингенти в операцията по поддържане на мира в Босна и Херцеговина, а от февруари 2000 г. и в Косово. Всички тези мисии се осигуряват и от военни лекари. Тяхната основна задача е да оказват спешна и неотложна медицинска помощ и амбулаторно лечение на българските военнослужещи.

Печат за валидиране на юбилейна пощенска карта за 140 години военномедицинска служба поставиха ген.- лейтенант Атанас Запрянов, началникът на ВМА бриг. ген. проф. Венцислав Мутафчийски, изпълнителният директор на “Български пощи” Деян Дънешки и началникът на отбраната ген. Андрей Боцев (от ляво на дясно).
Печат за валидиране на юбилейна пощенска карта за 140 години военномедицинска служба поставиха ген.- лейтенант Атанас Запрянов, началникът на ВМА бриг. ген. проф. Венцислав Мутафчийски, изпълнителният директор на “Български пощи” Деян Дънешки и началникът на отбраната ген. Андрей Боцев (от ляво на дясно).

Освен на Балканите военните ни медици помагат и в горещите точки на Близкия изток. От 2002 г. армията ни участва с контингент в мироопазващата мисия в Афганистан, а от 2003 г. и в Ирак. От 2004 г. български военни лекари се включват и във военнополевите болници на НАТО в Кабул. От 2005 г. наш екип е в състава на испанската военнополева болница, която се мести от Кабул в Херат – една от най-размирните зони на Афганистан.

960 български военни

медици са участвали

в операции на НАТО

и ЕС до момента. Днес наши лекари под пагон има в Афганистан, Мали, Босна и Херцеговина, като последният екип замина на 27 юли за Мали.

Един от успешните методи за спасяване на хора по време на война и кризисни ситуации, който днес се прилага във ВМА, е научен именно по време на мисия. Това е т. нар. хирургия за овладяване на животозастрашаващи увреждания при травми. Пренася го сегашният шеф на болницата проф. Мутафчийски след мисия в Афганистан. Заимстван е от американския флот, където при пробойна в кораба не се прави ремонт веднага, а дупката се запушва с подръчни средства, за да стигне корабът до мястото за ремонт. В хирургията това означава да се пристъпи към отворена операция за по-кратко време, чрез която да се спре кървенето и да се ограничат увредените участъци, така че пациентът да бъде стабилизиран. След това поемат реаниматорите с преливане на кръв, вдигане на телесната температура и овладяване на ацидозата (нарушение на киселинно-алкалното равновесие в организма).

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене