Китайската корпорация за машинно инженерство (CMEC) и най-голямата украинска частна енергийна компания DTEK официално започнаха строежа на слънчева електроцентрала в Украйна този четвъртък.
Първата копка на проекта беше направена близо до град Никопол, Днепропетровска област. Пред агенция Синхуа, председателят на DTEK Максим Тимченко каза, че проектът е „знаменателен" за украинския енергиен сектор. „Това ще бъде най-голямата слънчева електроцентрала не само в Украйна, но и в европейски мащаб", добави той, цитиран от bulgarian.cri.cn.
На церемонията беше инсталиран първият слънчев панел, разработен от китайската компания „Seraphim Solar System" и доставен на Украйна по море.
Общо 750 хиляди фотоволтаични панели произведени от гореспоменатата компания както и друга китайска фирма „Trina Solar" ще бъдат инсталирани върху площ от 400 хектара.
Приблизителната цена на проекта е 230 милиона евро. Финансира се отчасти с капитал на DTEK и заем от китайската CMEC.
Соларната ферма с общ капацитет от 200 мегавата ще захранва с електричество около 160 хиляди домакинства.
Коментари (0)
Вашият коментар